Dvosmislene poruke Trumpove administracije u vezi sa novim carinama, koje će biti predstavljene u sredu, kao i način na koji će biti saopštene, zbunjuju trgovce akcijama koji pokušavaju da se pozicioniraju u odnosu na najveći rizik koji pogađa tržište poslednjih godina.
"Trenutno trgovinsko okruženje se najbolje može opisati kao frustracija i iscrpljenost", rekao je Joe Gilbert, menadžer portfolija u Integrity Asset Managementu. "Zaista nemamo jasan plan kako da postupimo."
Akcije su drastično oscilirale u ponedeljak, pri čemu je indeks S&P 500 pao do 1,7 odsto u ranim satima, pre nego što je povratio gubitke i završio dan sa porastom od 0,6 odsto. Ipak, indeks koji obuhvata 500 najvećih akcija u SAD zabeležio je najgori mesec i najgori kvartal od 2022. godine, dok investitori čekuju da predsednik Donald Tramp predstavi svoj plan za sveobuhvatne globalne carine 2. aprila. Kako će to tačno izgledati, ostaje misterija.
Opširnije

Ukratko iz sveta - hoće li presuda Marine Le Pen poljuljati javnu politiku Francuske
Kada je reč o monetarnoj politici EU, nekoliko zvaničnika Evropske centralne banke smatra da potencijalno treba pauzirati sa spuštanjem kamatnih stopa na aprilskom sastanku.
01.04.2025

Da li se Musku isplati vođenje DOGE-a - Tesla već trpi posledice
Elon Musk priznao da njegov politički rad utiče na Teslu.
31.03.2025

Trump na društvenoj mreži Truth objavio imenovanje ambasadora SAD u Srbiji
Američki predsednik Donald Trump objavio je na društvenoj mreži Truth da će novi ambasador SAD u Srbiji biti republikanski političar i pravnik srpskog porekla.
29.03.2025

Stigla i zvanična potvrda da su odložene sankcije, NIS dobio specijalnu licencu
Licenca kompaniji omogućava da može da nastavi da posluje i snabdeva tržište, ali i da posluje sa američkim kompanijama, finansijskim institucijama i državljanima.
29.03.2025
Trump je obećao namete svim trgovinskim partnerima SAD, razmatrao popuste na određene proizvode ili zemlje, i razmišljao o pomoći nekim domaćim industrijama.
Ovaj razvoj događaja zbunjuje Wall Street, tera mnoge trgovce da napuste svoje pozicije, zamene rizik relativnom sigurnošću sektora koji tradicionalno dobro "plivaju" u recesiji, ili da potpuno pobegnu od akcija.
"Prešli smo iz mentaliteta u kojem smo se fokusirali na pohlepu i pitanja 'koliko novca mogu da zaradim', u mentalitet straha i 'koliko novca mogu da izgubim'. Ovo je sigurno bio emocionalni preokret za trgovce", rekla je Carley Garner, viši strateg i osnivač DeCarley Tradinga. "Naši klijenti još uvek ne paniče, ali ako akcije počnu da se oporavljaju i ako ponovo počnemo da padamo na nove minimume u narednim nedeljama, mislim da će panika postati realno stanje."
Kada je Trump izabran (za predsednika), investitori su očekivali da će glasno govoriti o trgovini. Ali su takođe očekivali da će biti uzdržan, kao što je bio u svom prvom mandatu, koristeći S&P 500 kao svoje merilo. Međutim, stvari su se promenile. Trump sada kaže da ne prati tržište i kao da nije potresen zbog stvaranja kratkoročnih problema, čak i ako to američku ekonomiju učini haotičnom.
Larry Fink, izvršni direktor BlackRock Inc., dotakao se ovog konteksta u nedavnom pismu klijentima.
"Čujem to od skoro svakog klijenta, skoro svakog lidera, skoro svake osobe s kojom razgovaram - oni su više uznemireni zbog ekonomije sada nego u bilo kom trenutku koji pamte u poslednje vreme", napisao je, dodajući da razume zašto. "Ali mi smo prošli kroz ovakve trenutke i pre. I nekako, na duže staze, stvari se reše", dodao je.
Ipak, trenutno nema načina da se izbegne slom tržišta. Mnogi trgovci se klone rizika jer je pad prevelik.
"Jasno je da su trgovci već iscrpljeni, a ono što im psihički otežava stvar jeste to što je ova nesigurnost vrlo različita od rizika, jer je ne možete proceniti", rekao je Frank Monkam, šef makrotrgovanja u Buffalo Bayou Commoditiesu. "Ako znaš da će te neko udariti, i udarac dolazi, spremiš se za njega i pripremaš se. Ali ono što se dešava sada je da niko, zapravo, nije mogao da predvidi (udarac)."
Da bi uslovi postali još izazovniji, čak i ako mislite da će Trumpove trgovinske politike na kraju doneti korist američkoj ekonomiji, postoji velika šansa da će stvari prvo postati lošije. Da, Trumpova strategija koja kreće 2. aprila trebalo bi da ublaži deo nesigurnosti, ali njegove carine će verovatno naškoditi američkoj ekonomiji i udariti na džep potrošača u vrlo osetljivom trenutku.
Bloomberg
"Trumpov takozvani Dan oslobođenja više bi mogao da deluje kao Dan presude za trgovce i generalne direktore, dok čekaju da čuju koliko će carine biti surove", kaže Max Gokhman, zamenik glavnog investicionog direktora u Franklin Templeton Investment Solutionsu.
Ipak, neki investitori se klade na dugoročne dobitke. Trumpove takse treba da povećaju prihod od poreza, da bi se zatvorio federalni budžetski deficit, finansirao još jedan krug smanjenja poreza i kako bi se podstakle američke kompanije da vrate proizvodnju u SAD. Ako očekujete da će se to desiti, takođe želite da budete prisutni kada počne oporavak.
"Iznenađujuće, priličan broj klijenata još uvek čeka da se desi ta dobra strana svega ovoga", rekao je Gilbert. "Još uvek postoji tračak optimizma. Ali nažalost, ne znamo tačno koliko će štete biti već učinjeno, pre nego što se desi nešto dobro."
Neki stručnjaci sa Wall Streeta nadaju se da će sreda biti takozvani Trump Put, pri čemu će predsednik signalizirati pobedu i osloboditi deo pritiska koji opterećuje tržište akcija.
"Većina političara ne želi da se samouništi", rekao je Rhys Williams iz Wayve Capital Managementa. "Ovo mi deluje kao ono što se sada dešava. Sumnjam da će napraviti potpuni preokret od 180 stepeni, ali potencijalno bi sreda mogla biti bolja nego što se sada očekuje", dodao je.
Naravno, rizik je da uticaj carina može biti dalekosežan. Na primer, nastavak pritiska na američke kompanije i potrošače mogao bi uticati na izveštaje o zaradi u drugoj polovini godine, smanjujući tako najveći pokretač tržišta akcija. Takođe, velike tehnološke akcije koje su bile najbrže rastuće u prethodnim godinama mogu biti pod dodatnim pritiskom, prema podacima Bloomberg Intelligencea.
"Tehnološke akcije sa velikom tržišnom kapitalizacijom u SAD mogu biti u velikom riziku, sa izuzetno visokim procenama i pretpostavkama da će marže ostati netaknute", napisala je Gina Martin Adams, direktorka za strategiju akcija i glavni strateg akcija u Bloomberg Intelligenceu.
Pritisak na ove akcije označava ključnu razliku u odnosu na druge nedavne padove, kada je takozvana grupa veličanstvenih sedam bila smatrana sigurnim utočištem, pokrećući povrate i ostvarujući velike zarade bez obzira na to šta se dešavalo oko njih. S obzirom na to da je ova grupa pala više od 17 odsto na početku godine, sada bi mogao da bude dobar trenutak da se kupi neka od tih akcija po nižoj ceni.
- U pisanju teksta pomogla Anya Andrianova.