Proizvođače automobila u Sjedinjenim Američkim Državama čeka neizvesna budućnost zbog carina koje je uveo Donald Trump, a koje će povećati troškove i uneti dozu volatilnosti u njihovom radu. Međutim, barem zasad, poslovanje ostaje stabilno.
Prodaja automobila doživela je iznenadni skok početkom godine, budući da su zabrinuti kupci pokušavali da iskoriste priliku i kupe vozila pre nego što carine stupe na snagu ovog meseca. Istraživači, među kojima su Edmunds i Cox Automotive, prognoziraju rast isporuka vozila u SAD u prvom kvartalu pre nego što poremećaji usled uvođenja carina počnu da utiču na proizvodnju automobila kasnije ove godine.
"Očekivani efekti carina već počinju da utiču na industriju", saopštio je Thomas King, predsednik sektora za podatke i analitiku u JD Power. Rezultati za mart su bili "posebno jaki, zahvaljujući ubrzanju kupovina onih koji su želeli da izbegnu moguća poskupljenja usled carina".
Opširnije

Mark L. Vorsatz, Andersen: Zbog Trumpove politike, kompanije su u problemima
Mark L. Vorsatz, prvi čovek globalne konsultantske kompanije Andersen, na konferenciji Bloomberg Adrije.
01.04.2025

EU ima plan za borbu protiv Trumpovog carinskog udara
Ursula von der Leyen kaže da će, ako bude potrebno, EU koristiti plan o uzvraćanju mera.
01.04.2025

Da li Trumpov carinski rat znači ekonomsku renesansu ili recesiju za SAD
Više od polovine firmi iz indeksa S&P 500 prepoznaje carine kao značajan faktor rizika.
01.04.2025

Trumpovi planiraju novi porodični biznis poduhvat
Porodica američkog predsednika širi uticaj u svetu kriptovaluta kroz novi poslovni poduhvat.
01.04.2025
Prvi pokazatelji promena u potražnji biće poznati već ovog utorka, kad će mnogi od najvećih proizvođača automobila - od General Motorsa, preko Toyote, do Forda - objaviti kvartalne prodajne rezultate u Sjedinjenim Državama. Očekuje se da Tesla objavi globalne rezultate o izvozu za ovaj period već 2. aprila.
Ovaj kvartal bi mogao biti poslednji period relativne stabilnosti pre nego što industriju pogode carine od 25 odsto na uvoz putničkih vozila, koja predstavlja oko polovinu američkog tržišta. Čak i automobili koji nisu uvezeni obično koriste određen broj delova koji nisu proizvedeni u Americi, a neki od njih mogu biti podložni carinama.
Predstavnici nekoliko velikih američkih proizvođača automobila lobirali su kod Trumpove administracije da se određeni jeftiniji delovi za automobile izuzmu od planiranih carina, pisao je Bloomberg News u ponedeljak.
Iako nije još jasno kako će novi troškovi biti raspodeljeni između proizvođača automobila, dobavljača i kupaca, očekuje se da će cene znatno porasti. Nedavna studija Anderson Economic Group pokazala je da bi carine mogle povećati troškove proizvodnje automobila za čak 12.000 dolara. To bi moglo dovesti do toga da neki modeli postanu neisplativi na tržištu SAD, naročito u nižem cenovnom segmentu.
Prodavci su prijavili da postoji nagli porast potražnje automobila s obzirom na to da postoje potencijalni kupci zabrinuti zbog cena. Diler Chevroleta Duane Paddock rekao je da je GM poslao neobično veliki broj vozila kako bi udovoljio interesovanju kupaca. Izvršni direktor prodaje u Hyundai Motor Co. nedavno je poslao dopis trgovcima u kom je naveo da bi poslovanje moglo postaviti nove rekorde.
Američki saloni trenutno su snabdeveni zalihama koje u proseku mogu da traju od 60 do 90 dana, što im pruža određenu zaštitu usled neposrednih efekata carina.
"To je izazvalo potrebu za hitnom kupovinom pre nego što dođe do poskupljenja", kaže Rhett Ricart, diler Forda, Chevroleta, Hyundaija i drugih marki u Kolambusu (Ohajo), u intervjuu.