Evropska unija je saopštila da će koristiti širok spektar mogućnosti kako bi uzvratila SAD ako predsednik SAD Donald Trump ove nedelje realizuje svoju pretnju da uvede takozvane recipročne carine Uniji.
"Ne želimo nužno da uzvratimo", rekla je u utorak predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Ako bude potrebno, imamo čvrst plan o uzvraćanju mera i mi ćemo ga koristiti."
SAD nameravaju da već u sredu uvedu široke carine globalnim partnerima. Trump je rekao da će te mere "popraviti" carine, kao i necarinske barijere koje smatra nepravednim, kao što su domaće regulative i način na koji zemlje prikupljaju poreze, uključujući porez na dodatu vrednost (PDV) EU. Unija tvrdi da je njen PDV pravedan, nediskriminatorski porez koji se jednako primenjuje na domaće i uvezene proizvode.
Opširnije

Da li Trumpov carinski rat znači ekonomsku renesansu ili recesiju za SAD
Više od polovine firmi iz indeksa S&P 500 prepoznaje carine kao značajan faktor rizika.
01.04.2025

Najgori kvartal za Nasdaq 100 poslednjih godina posledica straha od AI balona
Proizvođač čipova Nvidia Corp. zabeležio je pad akcija od 28 odsto u odnosu na januar.
01.04.2025

Ukratko iz sveta - hoće li presuda Marine Le Pen poljuljati javnu politiku Francuske
Kada je reč o monetarnoj politici EU, nekoliko zvaničnika Evropske centralne banke smatra da potencijalno treba pauzirati sa spuštanjem kamatnih stopa na aprilskom sastanku.
01.04.2025

Kako opisati Wall Street ovih dana? Kao mesto 'frustracije i iscrpljenosti'
Trump je obećao namete svim trgovinskim partnerima SAD, razmatrao popuste na određene proizvode ili zemlje, i razmišljao o pomoći nekim domaćim industrijama.
01.04.2025

Trumpove carine tope izvoz srpske auto-industrije
Posledice krize u auto-industriji se već osećaju, a pojedine fabrike smanjuju broj radnika.
01.04.2025
Francuska i druge zemlje pozvale su trgovinske zvaničnike da razmotre korišćenje tzv. antikoercionog instrumenta bloka - alata dizajniranog da uzvrati zemljama koje koriste trgovinske i ekonomske mere na prisilan način. Taj potez mogao bi da dovede do ograničenja trgovine i usluga, kao i određenih prava intelektualne svojine, stranih direktnih ulaganja i pristupa javnim nabavkama, kako je ranije izvestio Bloomberg.
Evropa je najavila kontramere kao odgovor na carine koje je najavio američki predsednik Donald Trump. O tome koliko je to poželjno za Evropu u trenutku kada se Evropska centralna banka približila ciljanoj inflaciji, kao i o najavljenoj masovnoj javnoj potrošnji za TV Bloomberg Adria govorio je ekonomista Miloš Grujić. "Svakako treba očekivati kontramere koje će eskalirati trgovinske tenzije između Amerike i Evrope i to nas onda verovatno dovodi do punog trgovinskog rata. Takav razvoj događaja će sigurno negativno uticati na globalnu trgovinu, pojedinci će imati manje novca za trošenje, to će usporiti ekonomski rast i povećati inflaciju, odnosno doneti još veću neizvesnost za preduzeća i potrošače", rekao je Grujić, dodajući da je to posebno problematično u trenutku kada se Evropa oporavlja i pokušava da zauzda inflaciju. Jedan od najvećih izazova koje donose ovakvi trgovinski ratovi je njihov potencijalni uticaj na inflaciju i verujem da će doći do rasta cena u Evropi i dodatnog rasta inflacije. U takvom raspletu situacije biće zanimljivo gledati reakciju centralnih banaka u svetu, pre svega ECB, s obzirom na to da je uspela da dovede kamatne stope na razuman nivo, a sada se opet suočava sa problemima, zaključio je Grujić. |
Von der Leyen je rekla da je cilj "pregovaračko rešenje" čim budu najavljene takozvane recipročne carine. Očekuje se da će one stupiti na snagu paralelno sa dodatnim carinama od 25 odsto na sve automobile uvezene u SAD, kao i carine od 25 odsto na uvoz čelika i aluminijuma od globalnih partnera. EU priprema protivmere za robu iz SAD u vrednosti do 26 milijardi evra.
Von der Leyen je pomenula da snaga Evrope leži ne samo u trgovini već i u tehnologiji, aludirajući na značaj evropskog tržišta za velike američke tehnološke firme koje bi EU mogla ciljati kao deo protivmera. Komisija bi mogla koristiti različite pravne instrumente kako bi ograničila pristup vladinim ugovorima ili prodaji digitalnih oglasa na tržištu vrednom oko 100 milijardi evra.
"Evropa ima brojne adute", rekla je Von der Leyen. "Od trgovine, preko tehnologije, do veličine našeg tržišta. Ali ova snaga se takođe temelji na našoj spremnosti da preduzmemo odlučne protivmere. Svi instrumenti su na stolu."