Donald Trump je odbio predlog Evropske unije da se ukinu carine na svu bilateralnu trgovinu industrijskom robom između SAD i EU, čime je potvrdio da će njegova carina od 20 odsto na sve uvoze iz EU stupiti na snagu u sredu.
Trump je u ponedeljak iz Bele kuće ocenio da ponuda predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen nije dovoljna da bi se resetovali trgovinski odnosi s druge strane Atlantika, optuživši tako Evropsku uniju da i dalje održava druge prepreke slobodnoj trgovini.
"Evropska unija je bila vrlo loša prema nama", rekao je Trump. "Mi ih plaćamo da ih vojno štitimo, a oni nas pljačkaju u trgovini – to nije dobra kombinacija."
Opširnije

Kolanović: Trump će popustiti s carinama da zaustavi pad akcija
“On je počeo da shvata da je, u suštini, izgubio ovu bitku”, rekao je Kolanović u intervjuu. “Samo gledajući govor tela i sve što se dešava oko njega - blizu smo te Trumpove tačke preokreta.”
08.04.2025

Kongres SAD pokušava da zauzda Trumpov carinski uragan
Dosad Donaldu Trumpu verna republikanska većina u Predstavničkom domu i Senatu američkog Kongresa počela je da se topi zbog carina
08.04.2025

Trumpov 'grafikon smrti' uzdrmao Wall Street
Čitav finansijski svet zatečen je činjenicom da je sve ovo pokrenuo čovek koji je u svom prvom mandatu smatrao Dow Jones Industrial Average merilom sopstvene popularnosti. Zašto se to dešava? Šta on pokušava da uradi?
07.04.2025

EU će na carine SAD odgovoriti udarcem na tehnološke kompanije
„Na raspolaganju imamo nekoliko alata na evropskom nivou: regulatorne, fiskalne, carinske”, rekao je Eric Lombard, francuski ministar finansija, u intervjuu objavljenom u subotu. „Na primer, možemo pojačati određene ekološke zahteve ili regulisati korištenje podataka od strane određenih digitalnih aktera", dodao je.
06.04.2025
Zvaničnici Evropske unije pokušavaju da usklade odgovor na američke carinske pretnje, nastojeći da pokažu odlučnost, ali i da izbegnu eskalaciju.
U ponedeljak je Evropska komisija odustala od uvođenja uzvratne carine od 50 odsto na američki viski, što je deo posebnog spora oko Trumpove prošlomesečne odluke da uvede carine na uvoz aluminijuma i čelika. Umesto toga, Komisija predlaže carine na odabranu robu iz SAD – među kojima su dijamanti, motocikli, čamci za razonodu, kućni aparati, sigurnosno staklo, karte za igranje, duvan, živina i drugi poljoprivredni proizvodi.
Bloomberg
Većina bi bila oporezovana sa 25 odsto, dok bi pojedini proizvodi bili obuhvaćeni stopom od 10 odsto, prema dokumentu u koji je Bloomberg imao uvid. Nekoliko država članica tražilo je izuzeće viskija, nakon što je Trump zapretio da će uvesti carinu od 200 odsto na evropsko vino i šampanjac.
Von der Leyen je ranije istakla da je EU već ponudila da se ukinu sve carine na industrijske proizvode, uključujući automobile, ukoliko SAD učine isto – ali iz Vašingtona, kako kaže, nije stigao odgovor.
Bloomberg
Evropske diplomate sada pokušavaju da spreče potpuni raspad pregovora, budući da su SAD označile EU i Kinu kao glavne mete svoje trgovinske politike.
U ponedeljak je Trump najavio dodatnu carinu od 50 odsto na kineski uvoz, povrh dve prethodno objavljene stope – od 34 odsto i 20 odsto – nakon što je Peking najavio kontramera. Te nove carine takođe treba da stupe na snagu u sredu.
Govoreći o trgovinskoj politici EU, Trump je u ponedeljak optužio evropske partnere da blokiraju pristup američkim automobilima i poljoprivrednim proizvodima i pozvao evropske zemlje da kupuju više američke energije. "EU je osnovana kako bi nanela štetu SAD u trgovini, to je razlog njenog postojanja", izjavio je Trump, ponovivši tvrdnju da SAD decenijama finansiraju evropsku odbranu jer druge članice NATO-a ne izdvajaju dovoljno.
Ipak, Trump i dalje nije precizirao kakve ustupke traži, a zvaničnici EU teško uspostavljaju kontakt sa američkim kolegama. Von der Leyen još uvek nije imala direktan susret sa Trumpom otkako je on stupio na dužnost.
Komesar za trgovinu EU Maros Šefčovič izjavio je da je otvoren za razgovore o necarinskim pitanjima, kao što SAD traže, sve dok postoji obostrana korist. Ipak, naglasio je da porez na dodatu vrednost, koji je Trump kritikovao, predstavlja važan izvor prihoda za zemlje članice i da EU neće menjati taj sistem.
Sekretar američkog Trezora Scott Bessent rekao je u ponedeljak za Bloomberg TV da ne očekuje postizanje dogovora pre nego što više carine stupe na snagu u sredu.
Ministri trgovine EU, koji su se sastali u Luksemburgu kako bi usaglasili odgovor, pokazali su spremnost da primene širok spektar protivmera, uključujući moguće poreze na američke tehnološke kompanije, kao odgovor na carine koje su potresle globalna tržišta otkako ih je Trump najavio.
Prema procenama, izbrisano je oko 10 biliona dolara sa ukupne vrednosti globalnih akcija od prošlonedeljnog Trumpovog obraćanja u Ružinom vrtu u Beloj kući, jer investitori sve više strahuju da će zaoštravanje trgovinskog rata izazvati globalnu recesiju.
Direktor kompanije BlackRock Inc. Larry Fink izjavio je u ponedeljak da većina izvršnih direktora s kojima razgovara veruje da su SAD već u recesiji, upozorivši da tržišta mogu dodatno da padnu ukoliko Trump nastavi da destabilizuje globalnu ekonomiju.
U Luksemburgu su svih 27 država članica EU dale podršku pristupu Komisije, kako za pregovore, tako i za pripremu protivmera ako dogovora ne bude, saopštili su visoki diplomatski izvori.
"Iako EU ostaje otvorena i preferira pregovore, nećemo čekati beskonačno", rekao je Šefčovič novinarima.