Letnji festivali i koncerti ne donose samo muziku i dobru zabavu. Oni su i značajan izvor prihoda, ali i emisija gasova sa efektom staklene bašte. Samo u Evropi prošle godine ostvareni su prihodi veći od osam milijardi evra, pri čemu prednjače Velika Britanija i Nemačka sa skoro 40 odsto ukupnog udela. Muzički turizam postao je važan segment letnjih odmora, a u Velikoj Britaniji, primera radi, godišnje donosi više od 7,6 milijardi evra.
Ipak, postavlja se pitanje: šta ostaje iza ovakvih događaja?
Emisije koje stvaraju privremeni gradovi
"Letnji festivali su jako zabavni, ali često podrazumevaju privremene gradove koji troše mnogo struje, a često su i na udaljenim lokacijama. Nisu naročito održivi. Studija iz 2024. pokazala je da prosečan trodnevni festival proizvede oko 500 tona CO₂", rekla je Lara Williams iz Bloomberga.
Opširnije

Beograd u znaku Guns N' Roses - karte do 130.000 dinara, ali smeštaja ima
Kako je ovaj bend saopštio na društvenim mrežama, sviraće u Beogradu nakon Varšave i Budimpešte, dok će naredne nedelje sviraće u Sofiji i Beču.
17.07.2025

Izlaz za Exit – od 2026. u Egiptu, a do tada smeštaj ide i do 1.000 evra
Muzički festival Exit je za Bloomberg Adriju potvrdio navode da je potpisao sporazum s egipatskom kompanijom o kreiranju novog festivala ispred piramida 2026. godine.
10.07.2025

Da li su festivali naš najbolji PR u svetu
Prema podacima UNWTO, ulaganje u festivalski i omladinski turizam je najisplativija investicija.
10.08.2023

Sportski i muzički turizam će uskoro biti industrija vredna 1,5 biliona dolara
Prema novom istraživanju kompanije Collinson International Ltd., sportski i muzički turizam rastu neverovatnom brzinom i predviđa se da će predstavljati industriju od 1,5 biliona dolara do 2032. godine.
04.08.2024
Taj iznos odgovara količini ugljen-dioksida koju bi apsorbovalo gotovo 1900 smrča, ali tokom čak 24.000 godina po stablu. Promet je najčešći uzrok emisija – važi i za male i velike festivale.
"Kranjski dugi sto u Sloveniji je mali kulinarski događaj sa stotinak posetilaca. Tamo smo utvrdili da je prevoz najveći izvor emisija", kaže Renata Karba iz slovenačke fondacije za održivi razvoj Umanotera.
Organizatori već godinama podstiču dolazak peške, biciklom ili dogovaranje zajedničke vožnje, ali, kako kaže Karba, rezultati variraju iz godine u godinu.
"Jedne godine budu bolji, druge lošiji, i emisije CO₂ ponovo rastu. Ukratko – nema trajne pobede."
Kako to rade veliki igrači?
Na velikim festivalima brojke postaju ozbiljnije.
"Trenutni karbonski otisak Sziget festivala je oko 25.000 tona za samo pet dana. Glavni uzrok su avio-letovi. Trudimo se da emisije smanjimo na drugim poljima, ali turizam i prevoz su veliki izazovi", kaže Dominus Akos, menadžer održivosti Szigeta.
Polovina posetilaca dolazi iz inostranstva, a železničke i autobuske veze s Mađarskom su ograničene.
Najveći broj emisija dolazi iz prevoza do samog festivala | Sziget festival
"Pregovarali smo sa više evropskih železnica, ali zakonodavstvo o čarter vozovima još nije prilagođeno festivalskim potrebama", dodaje Akos. Umesto toga, fokusirali su se na posetioce iz susednih zemalja, što već daje prve rezultate.
Primer Glastonberija pokazuje da održivost jeste moguća, ali zahteva sistemski pristup. Tamo se bine napajaju iz obnovljivih izvora energije, koriste se solarne ćelije, vetrogeneratori i biogas, nema jednokratne plastike, a kompostiranje i reciklaža su standard. Festival se čak povremeno pauzira nekada radi očuvanja farme na kojoj se održava, a danas i radi smanjenja emisija.
Sziget je, prema Akošu, jedan od retkih velikih festivala potpuno priključen na električnu mrežu, bez potrebe za dizel agregatima. Takođe su uvedeni obavezni standardi za ugostitelje: 50 odsto namirnica mora biti lokalnog porekla, jelovnik mora sadržati vegetarijanske i veganske opcije, koriste se biorazgradivi deterdženti. Prvobitno su standardi bili dobrovoljni – sada su obavezni. Trećina ponude je biljnog porekla.
Exit festival u Novom Sadu takođe ulaže napore u održivost. U festivalskom kampu predstavljeni su solarni grejači vode i panel u obliku gitare koji napaja recepciju. Organizuju se reciklažne aktivnosti, a posetioci koji skupljaju ambalažni otpad dobijaju nagrade.
Posetioci žele da učestvuju u eco-friendly aktivnostima tokom festivala | Exit festival
"Prošle godine prikupljeno je četiri puta više otpada nego prethodne godine. Nadamo se da ćemo ove godine ići još dalje", rekla je Ida Siljanović, menadžerka programa Exita.
Exit je i deo evropskog projekta Remedies, koji podrazumeva upotrebu višekratnih čaša od bioplastike, kontejnere za njihovo pranje i sisteme za merenje njihove upotrebe.
"Za festival od 10.000 ljudi može da se potroši oko 350 kilograma jednokratnih plastičnih čaša. Naše čaše se mogu oprati do 150 puta i primerene su za točenje piva. Biomaterijal je reciklabilan i biorazgradiv", pojasnio je Uroš Novak iz Hemijskog instituta.
Globalna scena već menja smer
Massive Attack, Coldplay i Billie Eilish među prvima su krenuli s konkretnim klimatskim merama. Coldplay su, kaže Lara Williams, posebno važni jer su sve što rade merili.
"Nisu se samo rešili plastike ne znajući učinak, već su obratili pažnju na detalje", ističe Williams.
Sve više izvođača razmišlja o ekološkom otisku svojih nastupa | Sziget festival
Na regionalnoj sceni pomaci se tek očekuju. Slovenačka grupa Laibach jasna je u svom stavu. "Apsolutno smo za otkazivanje velikih festivala i koncerata ili barem njihovu što veću dekarbonizaciju, pa da se izvođači vrate u ekološki održive okvire. Međutim, to se neće dogoditi, jer nevidljiva ruka tržišta to ne bi dozvolila", napisali su nam u imejlu.
Ipak, razgovor o ovim temama postaje sve prisutniji. Na kraju, sve se svodi na ono što smo spremni da učinimo kao pojedinci, organizatori i publika.
"Iako je aktivizam građanskog zelenog društva po definiciji sizifovski beznadežan, jedino je moguć i zato apsolutno nužan", poručio je Laibach za kraj.
(Tekst dopunjen videom.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...