Prirodne nauke izdvojile su se kao novi, treći stub srpskog startap ekosistema (koji obuhvata Beograd i Novi Sad) u najnovijem godišnjem izveštaju Startup Genomea, savetodavne i istraživačke organizacije koja prati kretanja u svetskoj startap zajednici.
"Izgradnja BIO4 Campusa u Beogradu, prvog kampusa prirodnih nauka u regionu, počeće 2023. godine. Na površini od 110.000 kvadratnih metara biće smešteno šest fakulteta i devet naučnih instituta", ističe se u izveštaju. Podsećaju i da je Vlada Srbije, u partnerstvu sa Svetskim ekonomskim forumom i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj, bila domaćin Foruma o budućnosti biotehnologije u oktobru 2022.
Kao jedan od znakova značajnijeg pomaka u tom pogledu navode i Centar za četvrtu industrijsku revoluciju - platformu koja promoviše javno-privatno partnerstvo u oblasti prirodnih nauka. Uz to, u program Srbija inovira uključen je superklaster Laboratorija zdravstvenih tehnologija, kaže se u publikaciji.
Opširnije
Kompanije koje kroz AI donesu vrednost ekstremno će profitirati
AI će napraviti preokret u svim industrijama generalno, nezavisno od delatnosti.
02.06.2023
Većina srpskih startapova očekuje rast veći od 50 odsto u 2023.
Srpski startap ekosistem beleži eksponencijalni rast, navodi se u izveštaju Inicijative "Digitalna Srbija", Startap skeneru 2023.
08.03.2023
Startapovi postaju ulov
Ove godine očekuje se eksplozija u preuzimanju startapova.
20.02.2023
Dinar, recesija, sankcije i jednorozi: Šta ChatGPT kaže o privredi Srbije
Da, vreme je da se i Bloomberg Adria priključi najaktuelnijoj temi današnjice: ChatGPT-u.
30.01.2023
Srpskim startapovima skromnih 44 miliona evra, Tenderly dominira
Srbija se ne može pohvaliti visokim svotama u VC finansiranju startapova - drži 13. mesto među zemljama srednje i istočne Evrope.
15.11.2022
Gejming i blokčejn ostaju jaki
Sektor prirodnih nauka je novitet u odnosu na prošlogodišnji izveštaj, kada je Startup Genome kao dve najjače grane u našoj startap industriji izdvojio gejming i blokčejn.
Oni ostaju značajni i sada, pri čemu organizacija navodi da u zemlji postoji 140 gejming studija (podatak od aprila 2023) i da je 15 najuspešnijih firmi ukupno generisalo 150 miliona evra u 2022. Podseća se da je akvizicija Nordeusa - koji je 2021. postao deo američke kompanija Take-Two Interactive - jedan od najvećih poslova sklopljenih u srpskom gejmingu. "U 2022. Noredus Fondacija je predstavila edukativnu platformu Gamelab, a Wargaming je najavio otvaranje studija u Beogradu."
Asocijacija industrije video-igara Srbije (engl. Serbian Games Association - SGA) nastavila je da pruža podršku industriji kroz programe za svojih 120 članova, dodaje se.
Kada je reč o blokčejnu, Startup Genome karakteriše Srbiju kao svetskog lidera za blokčejn i dom za mnoge startapove koji su povezani sa ovim sektorom.
Od ključnog značaja, ocenjuje se, pokazali su se Srpska blokčejn inicijativa (engl. Serbian Blockchain Initiative - SBI), koja je posvećena promociji usvajanja i primene blokčejn tehnologije, kao i Zakon o digitalnoj imovini, koji reguliše virtuelne valute i digitalne tokene. Navode i da su dosad dve firme licencirane za pružanje usluga povezanih s virtuelnim valutama.
"Tenderly, koji radi na tome da olakša veb 3 developerima da stvaraju blokčejn proizvode, prikupio je 40 miliona dolara kroz investiciju serije B u martu 2022. Veb 3 venture builder (izraz koji se odnosi na firmu koja se pretežno bavi pokretanjem novih startap kompanija, prim. aut.) Attic42 počeo je da radi u aprilu 2023", piše u izveštaju.
Šta kaže statistika?
Procenjuje se da je srpski startap ekosistem od druge polovine 2020. do kraja 2022. godine generisao vrednost od 1,1 milijarde dolara, dok je na svetskom nivou prosečan ekosistem generisao 34,6 milijardi. U tom razdoblju zabeleženo je ukupno 67 miliona dolara u finansiranju startapova u ranoj fazi, dok opet svetski prosek u tom pogledu iznosi 970 miliona. Takođe, godišnje plate softverskih inženjera lane su u Srbiji prosečno iznosile 24.000 dolara, a u svetu 46.000.
Ipak, kada se uporedi period od druge polovine 2018. do druge polovine 2020. sa periodom od druge polovine 2020. do druge polovine 2022. - rast vrednosti ekosistema koji smo ostvarili je 75 odsto, dok je svetski prosek 45 odsto.
Startup Genome iz prethodnog perioda izdvaja to što su u junu prošle godine Evropska unija i Svetska banka dogovorile da će zajednički finansirati srpske istraživačke i startap zajednice, u ukupnom iznosu od 84,5 miliona evra. Sem toga, program inovacionog fonda Serbia Ventures podržava investitore u finansiranju startapova i pokretanja VC fondova. "Omorika Ventures i The Fifth Quarter su dva nova fonda koji će početi da operišu u 2023. godini", nabraja se u publikaciji.
3Lateral i Epic Games nastavljaju da rade na budućem kampusu u Novom Sadu. Microsoft je potpisao sporazum sa akceleratorskim programom Katapult koji startapovima daje pristup Microsoftovim servisima. Drugi akceleratorski program, pod nazivom Ninja, nastao je zajedničkim radom Inicijative "Digitalna Srbija" (engl. Digital Serbia Initiative - SDI) i Japanske agencije za međunarodnu saradnju, dodaju.
Povezanost sa svetom - nov razlog zbog kog biste preselili svoj startap u Srbiju
Još jedna promena u odnosu na prošlogodišnje izdanje izveštaja jeste nova kategorija u odeljku koji navodi razloge zbog kojih bi neko poželeo da premesti svoje startap poslovanje u Beograd ili Novi Sad. Reč je o međunarodnoj povezanosti.
"Srbija je najveća i najuspešnija privreda na Zapadnom Balkanu, koja predstavlja regionalni hab i odskočnu dasku za kompanije koje žele da pristupe regionu. Takođe je u postepenom procesu ulaska u Evropsku uniju, što će potencijalno dodatno proširiti tržišni domet", smatraju u Startup Genomeu.
Ističu da pomenuti projekat Ninja gradi internacionalne veze ka Beogradu i Novom Sadu i otvara Srbiju za azijska tržišta. "Startap alijansa Zapadnog Balkana (engl. Western Balkans Startup Alliance) zajednička je inicijativa organizacija za podršku startapovima iz Zapadnog Balkana sa misijom da ojača startap ekosistem u regionu."
Kvalitetan kadar i poreska politika, o kojoj je bilo reči prošle godine, i dalje su bitne prednosti.
"Srpska tehnološka industrija čini barem šest odsto nacionalnog bruto domaćeg proizvoda i raste velikom brzinom. Postoji više od 45.000 visokokvalifikovanih IT profesionalaca u Srbiji, koji su širom planete poznati po tome da su među najboljima u svetu", smatraju.
Kada su u pitanju dažbine, izveštaj ukazuje na to da u zemlji postoji više poreskih olakšica, poput onih koje se odnose na zaposlene u oblasti razvoja i istraživanja ili, recimo, IP Box režima, koji omogućava startapovima da izuzmu kvalifikovani prihod iz osnovice poreza na dobit, i to u iznosu od 80 odsto tako ostvarenog prihoda.