Zahvaljujući izvanrednim kadrovima i podršci javnih institucija, prošla godina bila je najuspešnija za srpski startap ekosistem, ocenjuje se u najnovijem izveštaju vodeće organizacije za istraživanja na ovom polju, Startup Genome.
"Snaga Srbije kao startap čvorišta leži u njenom bogatstvu tehnološkim talentima i proaktivnoj vladinoj podršci ekosistema. Ove prednosti počinju da se isplaćuju - 2021. je bila najuspešnija za srpski ekosistem, sa lokalnim startapovima koji su privukli više od 123 miliona evra investicija", navodi se u analizi koja se bazira na Beogradu i Novom Sadu kao srpskom startap epicentru. Navedeni broj predstavlja povećanje od 600 odsto međugodišnje.
Prihodi od izvoza srpskog tehnološkog sektora premašili su u 2021. vrednost od 1,7 milijardi dolara.
Stvaranje pogodnog okvira
Izveštaj se osvrće na sistemsku podršku razvoju ove, još mlade, poslovne zajednice. U tom pogledu ističe se Strategija razvoja startap ekosistema za period 2021 - 2025. godine čiji je cilj da ubrza razvoj startap scene i podstakne inovacije. To uključuje uvođenje preduzetničkog obrazovanja na svim nivoima, kao i unapređenje infrastrukture i programa podrške, sa opštim ciljem da Srbija iznedri do 1.200 aktivnih startapova koji privlače investitore širom sveta.
Uz to, Fond za inovacionu delatnost podržava istraživanja i razvoj aplikacija iz oblasti veštačke inteligencije, a Startup Genome podseća na njegovu najavu da uloži pet miliona evra kroz grantove startapovima do kraja 2022. godine.
Dodaje se i da je Srbija osnovala naučno-tehnološke parkove koji sarađuju sa univerzitetima u četiri grada: Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Čačku. Vredno pomena je i prošlogodišnje osnivanje Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju u Novom Sadu.
Izveštaj podseća da novi program akceleracije Fonda za inovacionu delatnost "Katapult" pruža mentorstvo, finansijsku podršku i mogućnosti umrežavanja kako na idejnom, tako i razvojnom nivou kompanija. Takođe, osnovana 2021, grupa poslovnih anđela Inicijative "Digitalna Srbija" (DSI – Digital Serbia Initiative) podržava startapove kako stručnim savetima, tako i investicijama u ranoj fazi do 200.000 evra.
Snage najjačih podsektora
Gejming
Srpski razvojni timovi, od kojih je većina sa sedištem u Beogradu i Novom Sadu, objavili su 35 igara u 2021. Industrija zapošljava više od 2.200 ljudi - od kojih su trećina žene - i generisala je oko 200 miliona evra u 2021, 80 miliona evra više nego 2020.
Kao važne događaje iz prošle godine izveštaj izdvaja dve stvari. Prva je program o finansiranju gejming projekata "Game Funding Bootcamp", kreiran sa ciljem upoznavanja kompanija sa potencijalnim izvorima finansiranja.
Drugi je, očekivano, onaj iz juna 2021. kada je američka holding kompanija za video-igrice Take-Two Interactive kupila Nordeus za 378 miliona dolara u gotovini i akcijama. "U pitanju je jedan od najvećih dilova u istoriji, u tom podsektoru", navodi se u studiji.
Blokčejn
Srbija je postala vodeća destinacija za istraživanje i razvoj, kao i za proizvode zasnovane na blokčejnu, ocenjuje Startup Genome. Organizacija je naglasila značaj Srpske blokčejn inicijative (Serbian Blockchain Initiative), kao nevladine organizacije posvećene promociji blokčejna.
Važno tokom 2021. bilo je donošenje zakona o digitalnoj imovini. "Zakon je legalizovao trgovinu kriptovalutama i rudarenje, ali i obavezao mnoge pružaoce usluga na bazi kriptovaluta na dobijanje licence", napominje se u izveštaju.
Zabeležene su i najznačajnije investicije.
"Platforma za development koja operiše na ethereum blokčejn mreži Tenderly prikupila je 58,6 miliona dolara kroz 'venture' (preduzetničko, rizično) finansiranje u 2021. Tempus Finance prikupio je 27,9 miliona dolara kroz prodaju tokena u decembru prošle godine, a UNQ Club, platforma za upravljanje NFT imovinom, prikupio je istog meseca tri miliona dolara 'venture' finansiranjem", podseća Startup Genome u objavljenoj analizi.