Vodeća organizacija za savetovanje i istraživanje u oblasti startap ekosistema Startup Genome izdvojila je u svom najnovijem izveštaju dva ključna razloga zbog kojih bi trebalo preseliti startap poslovanje u Srbiju.
Izveštaj se odnosi na Beograd i Novi Sad kao jedan startap ekosistem u Srbiji i na tom području uočava kvalitetan kadar i povoljne finansijske uslove kao najizrazitije prednosti.
Inženjerski talenti
Više od 42.000 ljudi je zaposleno u tehnološkom sektoru u Srbiji, navodi Startup Genome. Dodaje da svake godine u 26 obrazovnih ustanova u našoj zemlji diplomira više od 3.000 inženjera.
Opširnije
Domaći startap prikupio 250.000 evra - pola uložili poslovni anđeli
Novac je došao od poslovnih anđela Inicijative "Digitalna Srbija" (DSI), investicionog fonda TS Ventures Fund i Startup Wise Guysa.
27.06.2022
Najavljuju se teška vremena za startapove
Investitori bi trebalo da se pripreme za istorijski pad tržišta akcija.
02.07.2022
Startup Genome: Srpska startap zajednica imala najbolju godinu ikada
U 2021. privučeno je čak šest puta više investicija nego prethodne godine.
15.06.2022
"Postoje 44 specijalizovana IT smera za inženjere u srpskim srednjim školama, a programiranje je obavezan deo nastave za sve učenike starije od 11 godina, koji imaju nastavni plan i program koji uključuje Scratch, Python i Pygame", uočava ova organizacija.
Manji nameti
Osnivači startapova ne plaćaju porez na svoju platu tokom prve tri godine od osnivanja kompanije. Uz to, od 2022, novi podsticaj će smanjiti porez za 70 odsto i eliminisati obavezne doprinose za plate u oblasti R&D (engl. Research & Development – istraživanje i razvoj) projekata.
"Svrstavanje prava intelektualne svojine u nemonetarnu vrednost kapitala kompanije je oslobođeno od poreza na kapitalnu dobit pri tom prenosu", kaže se u izveštaju.
Među povoljnosti ubraja se i mogućnost da se kompanijama koje ulažu u kapital inovativnog startapa priznaje poreski kredit od 30 odsto investicije, čime se smanjuju poreske obaveze.
"Mehanizam 'fond fondova' nudi pet miliona evra direktnih podsticajnih sredstava za svaki novi VC (engl. venture capital – rizični kapital) fond koji se otvori u Srbiji u 2022. kroz program Serbia Ventures", podseća se u dokumentu. Pojašnjenja radi, misli se na program Fonda za inovacionu delatnost koji je privatnim investitorima dao na raspolaganje pet miliona evra za osnivanje fonda preduzetničkog (rizičnog) kapitala. Kako je ranije saopšteno, ovaj vid podrške smanjuje rizik privatnim investitorima i povećava dostupnosti finansijskih sredstava za razvoj tehnoloških preduzeća.
Prema rečima Stephana Kuestera, direktora za strategije ekosistema u organizaciji Startup Genome, Beograd i Novi Sad su pokazali su neverovatan učinak u ovogodišnjem Izveštaju o globalnom startap ekosistemu.
"U saradnji sa našim lokalnim partnerima, Kabinetom ministra za inovacije i tehnološki razvoj i inicijativom 'Digitalna Srbija', ponosni smo što možemo da prenesemo priče iza ovog odlučnog zamaha", poručio je Kuester.