Domaći startap OTA Sync prikupio je 250.000 evra vrednu "seed" investiciju. Za ovu softversku kompaniju koja se bavi rešenjima u oblasti hotelijerstva i privatnog smeštaja novac je došao od grupe poslovnih anđela Inicijative "Digitalna Srbija" (DSI), investicionog fonda Telekoma Srbija – TS Ventures Fund i organizacije Startup Wise Guys.
Polovinu sume uložila je pomenuta grupa DSI i ovo je njihova druga po redu investicija tog tipa.
"OTA Sync se pojavio na našem radaru kao startap koji je već dobio prvu investiciju, i to od respektabilnih globalnih programa, i koji je imao korisnike koji su njihov proizvod koristili u kontinuitetu i plaćali ga iz meseca u mesec", kaže programska direktorka za oblast startap ekosistema i menadžerka grupe poslovnih anđela Nataša Škrbić.
Činjenica da je tim iskoristio prvu investiciju za ubrzanje razvoja svoje kompanije, bila je jedna od presudnih za odluku o daljem investiranju, dodaje ona. To je, naime, bio pokazatelj njihove sposobnosti da planiraju, te da te planove realizuju.
"Ono što smatramo najvećim doprinosom u ovoj rundi jeste to što ispred grupe anđela imamo vodeću investitorku koja ima relevantno i globalno iskustvo u industriji ugostiteljstva i hotelijerstva. Sem nje, u OTA Sync investirala su još četiri poslovna anđela iz oblasti IT i finansija od kojih svako u okvirima svog domena može da doprinese globalnom uspehu ovog startapa", pojašnjava naša sagovornica.
Prema njenim rečima, proces selekcije startapa u njihovom slučaju nema svoj određen početak, ni kraj. Svakog dana se susreću sa brojnim startapovima, prate razvoj onih koje već poznaju, ali i upoznaju nove. Često se desi da startapovi koji imaju ogroman potencijal još nisu spremni za investiciju, pa se trude da ih podrže da dođu do potrebnog nivoa razvoja.
"Da bi se desila jedna investicija, mi moramo uzeti u razmatranje više od 20 startapova. Od njih 20, 10 ulazi u uži izbor, a posle toga, dva do tri startapa imaju priliku da predstave svoje ideje grupi anđela" navodi Škrbić.
Od prve investicije, septembra prošle godine, kada je uloženo u startap Tapni, grupa poslovnih anđela se kontinuirano širi, kako u broju novih investitora, tako i u pogledu različitosti njihovih ekspertskih domena.
Koncept poslovnih anđela, kaže, sve je poznatiji i atraktivniji kao opcija za plasiranje kapitala, mada je broj onih koji zaista ulažu svoj novac još relativno mali.
"Postoji nekolicina individualnih poslovnih anđela ili neformalnih sindikata koji ulažu, a nadamo se da će ih biti sve više. Pojavom buduće grupe poslovnih anđela neće se stvoriti konkurencija za grupu okupljenu oko DSI, već prilika da sa nekim koinvestiramo", ocenjuje.
Škrbić izražava nadu da će poslovni anđeli biti prepoznati i kao naročito značajan deo razvoja naše ekonomije, te da će im biti omogućeni određeni podsticaji za investiranje kao što je to u ekosistemima poput Velike Britanije.
"Verujemo da je prepoznavanje poslovnih anđela u Zakonu o inovacionoj delatnosti jedan od prvih koraka u tom pravcu", zaključuje ona.