Tradicionalni cilj osnivača startapa je da njihova kompanija izađe na berzu, dok im je glavna utešna nagrada unosna prodaja većoj kompaniji. Najbolji primer za to je vest iz septembra da će Adobe Inc. preuzeti startap za dizajn softvera Figma Inc. za 20 milijardi dolara. U transakciji koja još čeka odobrenje regulatora, vrednost Figme je bila duplo veća nego u poslednjoj internoj proceni, čime je obezbeđena pozamašna isplata za investitore koji su uložili u ranoj fazi. Osnivač Figme Dylan Field će zaraditi dve milijarde dolara.
Međutim, startapovi generalno nisu baš ostvarivali velike prihode tokom prošle godine. Akvizicije koje su podržali fondovi rizičnog kapitala u prva tri kvartala 2022. iznosile su 81,7 milijardi dolara, pokazuju podaci PitchBookData. To je za 40,7 odsto manje nego u istom periodu godinu ranije, kada su preuzimanja vredela 137,8 milijardi dolara. Nijedan značajan tehnološki startap finansiran rizičnim kapitalom nije izašao na berzu.
Nasuprot tome, investitori predviđaju nalet akvizicija u 2023. Ryan Nolan, generalni direktor Goldman Sachs Group Inc., kaže da ćemo ove godine videti "povratak prodaja privatnih kompanija, kojih uglavnom nije bilo tokom 2022".
Opširnije
Dinar, recesija, sankcije i jednorozi: Šta ChatGPT kaže o privredi Srbije
Da, vreme je da se i Bloomberg Adria priključi najaktuelnijoj temi današnjice: ChatGPT-u.
30.01.2023
Suosnivač SC Venturesa: U Hrvatskoj kompanije zrelije nego u Srbiji
U prvoj godini svog trećeg fonda teškog 70 miliona evra, South Central Ventures uložio je pet miliona evra u četiri startapa.
04.01.2023
Srpskim startapovima skromnih 44 miliona evra, Tenderly dominira
Srbija se ne može pohvaliti visokim svotama u VC finansiranju startapova - drži 13. mesto među zemljama srednje i istočne Evrope.
15.11.2022
Kvalitetnih startapova ne manjka, ali finansiranje opada
Finansiranje startapova na svetskom nivou opada, pokazali su podaci Crunchbasea.
02.11.2022
Ipak, mnogi startapovi neće imati sreće kao Figma. Nolan kaže da je manjak akvizicija startapova prošle godine u velikoj meri bio rezultat nerazumevanja između kupaca koji su tražili povoljne ponude i prodavaca koji su očekivali da će njihove kompanije dostići one cene koje su imale kada je tržište cvetalo. "Očekujemo da će se taj jaz smanjiti 2023. godine", kaže on.
Čak je i akvizicija Figme, jedne od najuspešnijih svih vremena, ilustrovala probleme u industriji. Smatralo se da je kompanija na putu za inicijalnu javnu ponudu (IPO) sve dok zaokret na tržištu nije zatvorio ta vrata. Kompaniju, koja bi možda odolela prodaji da su okolnosti na tržištu drugačije, sada je privukla velika akvizicija. "Pravo je vreme da kompanije razmisle koji su im pravi strateški partneri", rekao je Danny Rimer iz Index Venturesa, investitora u Figmu, u intervjuu na dan kada je preuzimanje objavljeno u septembru.
Pre prošle godine, startapovi su uživali u neobično dugom periodu lakog novca, a mnogi su bili dovoljno finansijski potkovani da odlože teške odluke. Tada su berzanski investitori počeli da daju prioritet kratkoročnoj profitabilnosti u odnosu na brzi rast, potkopavajući potencijal za veliki IPO i podstičući fondove rizičnog kapitala na slične poteze. Takav razvoj događaja je otežao prikupljanje kapitala, posebno pod povoljnim uslovima. Nedavna anketa sprovedena među 450 osnivača startapa u ranoj fazi u SAD i Evropi pokazala je da oko 80 odsto takvih startapova nema dovoljno novca da preživi još jednu godinu. Investitori koji ulažu novac u zrelije startapove, kao što su Klarna, ServiceTitan i Snyk, prošle godine su procenili da je njihova vrednost niža nego u ranijim rundama finansiranja.
Prema najnovijim podacima CB Insightsa, postoji više od 1.200 privatnih tehnoloških kompanija čija je vrednost procenjena na preko milijardu dolara. Neizvesnost o tome kako vrednovati te kompanije na trenutnom tržištu otežava im prikupljanje kapitala ukoliko ne prihvate niže valuacije. Mnogi bi na kraju mogli da prodaju po nižim cenama nego što očekuju, kaže Michael Brown, partner u kompaniji Fenwick & West LLP. "Privatne kompanije polako shvataju da njihove poslednje interne procene više nisu validna referentna tačka", kaže on.
Druge kompanije će verovatno pokušati da prežive dok se situacija na tržištu ne poboljša. Rizični kapitalisti poručuju startapovima da budu strpljivi i da često neće imati drugog izbora nego da prihvate manje povoljne uslove. "Neki startapovi će se boriti da prikupe sredstva", kaže Carolina Brochado, partnerka u EQTPartners, dodajući da će ih dilema navesti da budu "otvoreni prema akviziciji ili čak primorani da pristanu na nju". U nekim slučajevima, kaže Brochado, to će biti jedina opcija.
Tekst je prevela Hana Stevović.