U prvoj godini svog novog, trećeg fonda teškog 70 miliona evra, South Central Ventures uložio je oko pet miliona evra u četiri startapa, među kojima su i dva hrvatska. U tom fondu rizičnog kapitala (VC fondu - skraćenica od venture capital) nameravaju ove godine da ubrzaju tempo, a suosnivač i partner South Central Venturesa Jure Mikuž tvrdi da je, uprkos pogoršanoj ekonomskoj situaciji, sada dobro vreme za nove investicije. Najbolje investicije proizašle su upravo iz takvih perioda, napominje.
South Central Ventures, koji je pokrenuo prvi VC startap fond u Hrvatskoj, iz svog je prvog fonda RSG Capital između ostalog finansirao i hrvatske startapove Degordian i ShoutEm, a iz drugog su finansirani Agrivi, AdScanner, Bulb i Cognism.
Opširnije
Srpskim startapovima skromnih 44 miliona evra, Tenderly dominira
Srbija se ne može pohvaliti visokim svotama u VC finansiranju startapova - drži 13. mesto među zemljama srednje i istočne Evrope.
15.11.2022
Kako funkcionišu konvertibilni zajmovi - hibrid kredita i investicije
Investitori i kompanije u Srbiji pokazuju interesovanje za konvertibilne zajmove, ali oni su još daleko od masovne pojave.
01.12.2022
Kvalitetnih startapova ne manjka, ali finansiranje opada
Finansiranje startapova na svetskom nivou opada, pokazali su podaci Crunchbasea.
02.11.2022
Srpski startapovi meta akvizicija tek kad su profitabilni
Akvizicije srpskih startapova pokazuju da su naše kompanije prepoznate u svetu, ocenjuje Nataša Škrbić iz DSI.
22.09.2022
SCV Technology Fund III, treći fond South Central Venturesa, osnovan je u decembru 2021. godine, tako da je upravo zaključio svoju prvu godinu postojanja. U protekloj 2022. uložio je oko pet miliona evra u hrvatske startapove Recommend i AdScanner, te severnomakedonski Pixyle AI i startap Rubik osnovan na Kosovu i Metohiji.
"Sad se priprema još jedna, peta investicija iz novog fonda", kaže Mikuž dodajući kako bismo već u januaru mogli da saznamo o kom je startapu reč. Podsetimo, SC Ventures je fokusiran na kompanije u kasnoj seed fazi, pa uglavnom ulaže u one koje su se dokazale ostvarivanjem prihoda na tržištu.
"Pokrenuli smo novi fond u decembru 2021. godine i sada ističe prva od pet godina investiranja. Sigurno ćemo još pojačati investicionu aktivnost u ovoj godini, napravićemo više investicija u regionu nego u prošloj godini", rekao je Mikuž, napominjući kako su iskoristili tek manji deo sredstava iz fonda vrednog 70 miliona evra.
Najveći ulagači u taj fond su Evropski investicioni fond (European Investment Fund - EIF), Evropska banka za obnovu i razvoj (European Bank for Reconstruction and Development - EBRD), Triglav Osiguranje i BTC. Među investitorima su i hrvatska kompanija Five i preduzetnik Nenad Bakić.
Pozitivan uticaj Rimca i Infobipa
U novim ulaganjima SC Ventures će se držati područja u koja su i dosad investirali. "Ostaćemo tamo gde se osećamo najbolje, a to su internet tehnologije, mobilne tehnologije, IoT, agritek i fintek. Ukratko, zanima nas sve ono što digitalizuje tradicionalne industrije, gde razumemo biznis modele. Pratimo i nove trendove. Ako se nađe nešto što nam je interesantno, a što bi moglo značajno uticati na profitabilnost i biznis modele, onda ćemo to svakako analizirati", kaže suosnivač SC Venturesa.
Mikuž navodi i da su vrlo zadovoljni energijom u hrvatskoj startap zajednici koja se razvija jako dobro. Trebalo bi da - prema kriterijumima poput veličine zemlje i broja stanovnika - predvodnik razvoja startapova u regionu bude Srbija, ali to nije slučaj, tvrdi sagovornik Bloomberg Adrije.
"U Srbiji smo prisutni od 2015. godine, ali zasad još mislim da Hrvatska ima veći potencijal razvoja. U Hrvatskoj su kompanije nekako zrelije nego u Srbiji. Stoga smo dosad u Srbiji ulagali više u kompanije u ranim fazama, a u Hrvatskoj malo više u one u zrelim fazama. Ovo što se u Hrvatskoj događa s Infobipom i Rimcem superpozitivno utiče na razvoj startap zajednice."
Jednorozi i valuacije
Naravno, tu se to pitanje nameće samo od sebe - ko će biti sledeći jednorog na ovim prostorima. "Nadam da će to biti Cognism. To je kompanija iz našeg portfolija, na dobrom su putu i ne vidim razlog zašto to ne bi bili oni", odgovara.
Pri tom, dodaje da su u zapadnoj Evropi i u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) protekle godine valuacije kompanija jako pale. To znači da za valuaciju jednoroga nije dovoljna samo euforija investitora, već i da startap ima dobre poslovne rezultate. Osim toga, dodaje, znatno su se promenile i tendencije kod investitora.
"Puno je fond menadžera koji nisu uspeli da skupe finansijska sredstva za zatvaranje sledećeg fonda zbog neizvesne finansijske situacije. To će sve uticati na valuaciju u ovoj godini. Mislim da smo po pitanju toga u regionu u dobroj poziciji. Ima relativno dosta novca za startapove u najranijim fazama od svih tih novih fondova koji se pojavljuju. S druge strane, startapovi u regionu su dosta oprezniji s trošenjem novca u poređenju s američkim startapovima. Stoga mislim da smo u dobroj poziciji. Ali, biće malo drugačije nego što je bilo do sada", smatra partner South Central Venturesa.
Dobro vreme za investicije
Na pitanje šta očekuje u iduće četiri godine koliko će njihov najnoviji fond finansirati tehnološke startapove u regionu, Mikuž kaže da se valja zagledati na zapad prema Evropi i SAD jer će događanja tamo snažno uticati na to šta će se događati u Hrvatskoj. SAD je, na primer, dosad uvek brže izlazio iz recesije nego Evropa.
"Sad smo u znatno lošijoj situaciji u Evropi nego što su oni u SAD. Generalno, mislim da je sada dobro vreme za nove investicije. Možda će trajati malo duže, ali najbolje investicije su uvek proizilazile iz ovakvih perioda kao što je sad", rekao je Mikuž, podsećajući na to da su Facebook i Google izrasli iz dot-com krize.
"Mislim da će i sada biti mnogo više prilika nego što je bilo pre dve-tri godine", zaključuje u pozitivnom tonu Mikuž.