Među 20 zemalja srednje i istočne Evrope, Srbija se u 2022, makar zasad, ne može pohvaliti visokim svotama u VC finansiranju startapova (finansiranju kroz firme/fondove rizičnog kapitala). Prema najnovijem izveštaju Dealrooma, inicijative Google for Startups, Atomica i Creda, ona je zauzela 13. poziciju, beležeći rezultat od 44 miliona evra. Od toga, na samo jednu kompaniju otišlo je 40 miliona.
Time se Srbija našla u samoj sredini među državama Adria regiona - odmah iza naše zemlje nalazi se Severna Makedonija (14. mesto) sa 10 miliona evra i Bosna i Hercegovina (20. mesto) sa manje od pet miliona evra. S druge strane, beže joj Slovenija (11. mesto), gde su ostvarene investicije od 71 miliona evra, te Hrvatska (treće mesto), koja se pri samom vrhu lestvice upisala sa ostvarenih 865 miliona evra VC investicija. Najviše uticaja na dobro kotiranje susedne zemlje imala je Rimac Grupa, koja je prikupila 620 miliona.
Od januara do oktobra 2022. ukupno je prikupljeno 5,3 milijarde evra na nivou srednje i istočne Evrope, a očekuje se da će do kraja godine biti ostvaren sličan rezultat kao prošle godine kada je prikupljena 6,1 milijarda. Hrvatsku zasad pretiču Češka i Estonija.
Opširnije
Kvalitetnih startapova ne manjka, ali finansiranje opada
Finansiranje startapova na svetskom nivou opada, pokazali su podaci Crunchbasea.
02.11.2022
ESOP sramežljivo ulazi u srpsku privredu, IT nosilac trenda
Davanje vlasničkog udela kompanije njenim zaposlenima - popularni ESOP, polako zaživljava i u Srbiji.
28.10.2022
Srpski startapovi meta akvizicija tek kad su profitabilni
Akvizicije srpskih startapova pokazuju da su naše kompanije prepoznate u svetu, ocenjuje Nataša Škrbić iz DSI.
22.09.2022
DSI: Prvi srpski jednorog može da se pojavi svakog dana
Prvi srpski jednorog može da se pojavi svakog dana, kaže Nataša Škrbić iz Inicijative "Digitalna Srbija".
12.09.2022
Blokčejn omogućio da globalne kompanije nastanu i u Srbiji
Suosnivač kompanije Tenderly Bogdan Habić ocenio je da kompanije sada mogu i iz ovog regiona da naprave globalne projekte.
08.08.2022
Srbija Web3 destinacija
Kada je u pitanju naša država, izveštaj navodi da imamo više od 400 startapova, ukupne vrednosti 1,1 milijardu evra. Ističemo se na polju kripta i Web3, gde analiza izdvaja svotu od 40 miliona evra koju je u rundi B finansiranja prikupio startap Tenderly početkom marta. On je ujedno okarakterisan i kao jedan od startapova u Web3 koje treba pratiti u narednom periodu.
Estonija, Slovenija i Srbija koncentrišu više od 70 odsto ukupne vrednosti Web3 startapova u srednjoj i istočnoj Evropi, kaže se u izveštaju. Pritom, vrednost Estonije u tom pogledu je 1,3 milijarde evra, Slovenije 427 miliona, a Srbije 289 miliona evra.
U oblasti Web3 i kripta u prvih šest meseci 2021. na području srednje i istočne Evrope investiran je 21 milion evra, dok je prvo polugođe ove godine zabeležilo iznos od 101 milion evra, a do kraja oktobra suma je skočila na na 119 miliona evra.
"Ove godine ekosistem sazreva i širi se kroz razvoj i investicije u inovativnim tehnologijama poput gejminga, Web3 i kripta", poručila je Joanna Nagadowska, zadužena za VC i startap partnerstva u inicijativi Google for Startups.
Dva puta više jednoroga za dve godine
U poslednje dve godine broj jednoroga (startapa čija procenjena vrednost premašuje milijardu dolara) udvostručio se u poređenju s 2020. Srednja i istočna Evropa sada imaju 44 jednoroga. Poređenja radi, 2015. ih je bilo samo šest.
Takođe, u prvoj polovinu tekuće godine je zabeleženo 88 izlaza (takozvanih egzita) - manje nego u istom periodu lane, kada ih je bilo 110.
Izveštaj pokazuje rast na polju VC finansiranja u ranim fazama razvoja startapova. Očekuje se da će ove godine biti prevaziđen prošlogodišnji rekord od 2,2 milijarde evra. Prema zasad dostupnim podacima, tokom ove godine prikupljeno je 1,8 milijardi evra.
Još tri investicije domaćeg fonda
Ovoj statistici treba dodati i nova ulaganja koja je nedavno objavio TS Ventures Fund, koji je osnovao Telekom Srbija. U pitanju su tri investicije u razvoj startapova iz naše zemlje, a u okviru četvorogodišnje rane runde finansiranja (pre-seed, bridge i seed) od ukupno 25 miliona evra.
Gostujući na Bloomberg Adria TV u ponedeljak, direktor tog fonda Davor Sakač kazao je da je reč o ulaganjima u startapove Anari AI, Bitebell i Brush Galaxy. Ne otkrivajući pojedinačne svote izdvojene za svaki od njih, Sakač je poručio da se iznosi koje fond izdvaja za investicije u startapove kreću od 70.000 do 400.000, u zavisnosti od runde finansiranja.