Domaći sektor transporta i logistike sve više se okreće novim tehnologijama, kako rastući izazovi na svetskom nivou i novi zahtevi klijenata nameću digitalizaciju kao jedan od ključnih procesa za kompanije ukoliko žele da opstanu na tržištu. Počasno mesto i ovde trenutno drži veštačka inteligencija (engl. artificial intelligence - AI), od koje se mnogo očekuje, naročito posle brojnih promena koje je špediterima nametnula pandemija virusa korona.
"Nove tehnologije industrije 4 su imale disruptivni uticaj na tradicionalna poslovanja. Sektor transporta i logistike se dugo opirao digitalizaciji i digitalnoj transformaciji, ali je u jednom trenutku to opiranje moralo da popusti jer su se uočile prednosti koje tehnologije donose ovom sektoru u pogledu što bržeg odgovora na promenljive zahteve kupaca", rekla je Amela Ljajić, asistent na Univerzitetu u Novom Pazaru na ovogodišnjoj konferenciji Splet u Beogradu.
Ljajić je jedna od autora publikacije "Budućnost na točkovima: Vodić kroz nove tehnologije u transportu i logistici", u kom se kao zabeleženi veliki problemi u toj oblasti navode izazovi Kine sa teretnim brodovima, Nemačke sa nedostatkom radne snage, Japana sa visokim transportnim troškovima...
Opširnije
Domaći AI startapovi u niskom startu, ali nema pucnja investitora
Srpski startap ekosistem, iako i te kako zainteresovan za AI, još ne postiže značajne rezultate na ovom polju.
04.10.2024
Svetska banka daje 25 miliona evra za veštačku inteligenciju u Srbiji
Svetska banka odobrila je u petak Srbiji 25 miliona evra za razvoj rešenja u oblasti privrede zasnovanih na veštačkoj inteligenciji i biotehnologiji.
27.09.2024
OpenAI vredi 150 milijardi dolara, pokazuje runda finansiranja
Nova ocena tržišne vrednosti, koja ne uključuje sredstva koja treba da budu prikupljena, znatno je viša od one koju je kompanija dobila ranije (86 milijardi dolara).
12.09.2024
Da li će AI mehur neminovno pući?
Sredinom protekle nedelje, tačnije 24. jula, vodeće američke korporacije u polju visoke tehnologije zabeležile su zabrinjavajući pad vrednosti deonica.
28.07.2024
"Digitalne platforme značajno su doprinele smanjenju ovih izazova. Ako imate vozilo u određenom gradu, to možete objaviti na jednoj takvoj platformi i svi članovi digitalne platforme to mogu da vide. Preko aplikacija se mogu pratiti vozila i lakše planirati transportne rute", navela je Ljajić, dodavši da postoje i primeri platformi koje su otišle korak dalje, pa nude garancije pri sklapanju kupoprodajnih ugovora sa transportnim kompanijama. "Vrednost ovih digitalnih platformi u svetu je oko 25 milijardi dolara."
Kada je reč o tehnologijama četvrte industrijske revolucije koje nalaze primenu u transportu i logistici, među njima bi se mogla navesti električna vozila i razvoj autonomne tehnologije u njima, dronovi u skladištenju i dostavi, blokčejn u logistici, 5G tehnologija i drugo. Naravno, tu je i sve češće pominjani AI.
Recimo, AI može pomoći pri optimizaciji logističkih ruta, upravljanju zalihama, skladištima i radnom snagom, predviđanju potražnje i potreba u vezi za održavanjem vozila... Prema rezultatima jednog od istraživanja koje je sprovela konsultantska kompanija McKinsey, logističke kompanije koje su primenile ovu tehnologiju u svom poslovanju ostvarile su smanjenje troškova od 15 odsto, niži nivo zaliha za 35 odsto i povećale nivo efikasnosti usluga za 65 odsto.
Na koje se tehnologije oslanjaju domaće firme
Potencijale AI-ja uvidele su i domaće logističke firme. Tako u beogradskoj Transferi kažu da su fokusirani na tehnologije koje direktno doprinose optimizaciji i unapređenju poslovnih procesa, što bi u njihovom slučaju značilo AI, ali i RPA (engl. robotic process automation - automatizacija repetitivnih radnji).
"RPA koristimo već nekoliko godina kako bismo automatizovali zadatke koji se ponavljaju, čime ne samo da ubrzavamo procese već ih prebacujemo u manje opterećene periode - van radnog vremena, što povećava efikasnost. Korišćenje RPA nam omogućava da smanjimo broj grešaka u radu. AI koristimo u širim oblastima poslovanja, posebno u optimizaciji softverskih alata, što nam pomaže da poboljšamo tačnost i efikasnost u ključnim poslovnim aktivnostima. Ove tehnologije su ključne za našu dugoročnu strategiju digitalne transformacije i postizanje održive efikasnosti u radu", kazali su u Transferi.
Uz to, napominju da je njihovo odeljenje za e-trgovinu (koje obuhvata usluge transporta, carinjenja, sortiranja i isporuke pošiljaka) uspelo da e-trgovinu u Srbiji i regionu podigne na viši nivo - između ostalog, i korišćenjem upravo naprednih tehnologija. "Tako je sada period dostave paketa do krajnjeg odredišta, koji je za države van Evropske unije bio i po nekoliko meseci, u značajnoj meri smanjen."
Investicije u digitalizaciju rastu im svake godine, a njihova visina zavisi od dostupnosti tehnologija i trenutne strategije menadžmenta. Samu digitalizaciju vide kao dinamično područje, pa se i njihovi budžeti prilagođavaju aktuelnim potrebama i inovacijama, a svaka investicija u nove tehnologije kažu da im donosi višestruke koristi.
Stoga je njihova dugoročna strategija da povećavaju takva ulaganja, jer time, kako kažu, ne samo da optimizuju procese već i poboljšavaju konkurentnost na tržištu. Takođe, investicije u tehnologije kao što su AI i RPA omogućavaju značajne uštede i otvaraju nove prilike za unapređenje efikasnosti i kvaliteta naših usluga."
Direktor centra za digitalizaciju Privredne komore Srbije Predrag Nikolić istakao je logistiku kao jednu od grana domaće privrede gde je evidentna primena AI-ja. "Prevashodno su to kompanije iz IT sektora, ali vidimo i primene u logistici, u finteku i tradicionalnijim sektorima." Gostujući na Bloomberg Adria TV, Nikolić je ocenio da se generativni AI razvija munjevito, kao i da će sledeća godina biti ključna za adopciju takvih tehnoloških rešenja u svim sektorima i svim veličinama preduzeća. |
AI je privukao pažnju i drugih predstavnika sektora. Kako je ranije saopšteno, u Nelt Groupu korišćenje AI-ja ima istraživačku i transformacionu svrhu. "Radimo na projektima koji će omogućiti veću penetraciju AI-ja u naše poslovanje, sa fokusom na preskriptivnu analitiku. Osim toga, poseban fokus stavljamo i na digitalizaciju procesa integrisanog biznis planiranja i automatizaciju skladišnih operacija", rekao je menadžer za unapređenje operacija logističkih usluga Nenad Rakočević.
Iz Nelta su više puta naglašavali da je digitalizacija i primena novih tehnologija za njih prioritet, a nedavno su uveli dva nova digitalna rešenja - veb-portal i integrisane tablete.
Portal treba da poboljša korisničko iskustvo i pruži transparentnost logističkih procesa u svakoj fazi lanca snabdevanja. "Uvođenjem ovih inovativnih rešenja, Nelt postaje prva kompanija na tržištu Srbije koja je uspostavila ovakav način komunikacije sa brodarima", poručili su. Ovime partnerima nude direktan pristup informacijama i podacima, u realnom vremenu, omogućavajući im brže i preciznije donošenje odluka i celokupnu operativnu efikasnost.
Tabletima se ukida praksa ručnog unosa podataka na papiru i njihovim kasnijim prebacivanjem na računar. "Zaposleni će upotrebom tableta unaprediti međusobnu komunikaciju i efikasnost u obavljanju posla. Unos podataka u integrisane tablete dovešće do brže obrade podataka i lakšeg toka posla."
Milšped je prošle godine saopštio da je postao pionir na domaćem tržištu kada je reč o implementaciji robotizovane tehnologije u organizaciji skladišnog poslovanja. Tada je, naime, u rad pušteno robotizovano skladište u Krnješevcima, kako bi se efikasnije odgovorilo na tržišne zahteve.
"Milšped grupacija je svoje skladišne procese unapredila implementacijom AI-ja i automatizacijom procesa u našem skladišno-poslovnom prostoru u Krnješevcima. Nakon što smo 2023. godine implementirali robotizovani automatski sistem skladištenja i komisioniranja, ove godine smo lansirali robotizovani sistem za inteligentno sortiranje robe. Tako smo stvorili prvu integrisanu robotizovanu logističku platformu za e-trgovinu na ovim prostorima. Tehnologije i automatizacija su ključni deo našeg poslovanja i strateška orijentacija u skladu sa globalnim logističkim trendovima. Ova višemilionska investicija nam je omogućila značajno unapređenje naših procesa", rekao je član upravnog odbora Milšped Groupa i direktor za operativne poslove skladištenja Milan Matić.
U toj logističkoj kompaniji, dodaje, AI igra značajnu ulogu u optimizaciji poslovnih procesa, čak i izvan domena robotizacije skladišnih sistema. Na primer, korišćenjem automatizovanih sistema u administrativnim procesima postigli su značajno ubrzanje obrade dokumenata i zahteva, što je smanjilo mogućnost ljudskih grešaka i potrebu za manuelnim radom.
"Takođe, primena automatizacije u carinskim procesima omogućava bržu predaju i obradu deklaracija, čime smo smanjili vreme čekanja i ubrzali prolaz robe kroz carinu. Digitalizacija i elektronska razmena podataka dodatno su doprineli smanjenju potrebe za papirnim dokumentima, poboljšavajući komunikaciju između carinskih organa i privrede", kazao je on.
U cilju dalje digitalizacije svih procesa, uveli su SlotBooking Inform rešenje koje omogućava efikasnije bukiranje slotova za utovar i istovar, čime se optimizuju procesi i smanjuje gužva. "Takođe, u procesu smo implementacije Order management sistema, koji će unaprediti pretplaniranje i koordinaciju narudžbenica sa optimizacijom skladišnih kapaciteta, čime dodatno poboljšavamo operativnu efikasnost." Posebno su, kaže, ponosni na rešenje koje je razvio njihov IT tim - softver Tekstil kontrola, koji omogućava preciznu kontrolu i deklarisanje artikala posle pikovanja.
Efekti robotizacije - sistem radi efikasno 99,7 odsto vremena
Robotizacija, kako Matić pojašnjava, značajno utiče na poboljšanje skladišnih procesa, odnosno pojednostavljuje rad u skladištu i daje značajan doprinos postizanju boljih rezultata u lancu snabdevanja. Njihovi roboti rade non-stop, povećavajući produktivnost i brzinu obrade zahteva i do pet puta, dok smanjuju troškove rada i ljudske greške na minimum. Ovaj robotski sistem radi efikasno 99,7 odsto vremena, uz optimalnu potrošnju energije, napomenuo je direktor u Milšpedu.
"Tehnologija omogućava logističku podršku 24 sata dnevno, uspostavljajući ravnotežu između troškova čuvanja zaliha i pravovremenog odgovora na zahteve kupaca, prevazilazeći sve češće prisutne izazove skokova u potražnji. Uvođenjem ovog sistema značajno smo olakšali rad za naše zaposlene, koji su dodatno obučeni da upravljaju i održavaju ove procese sa visokim procentom efikasnosti, čime se smanjuju rizici i fizički napor u skladišnim operacijama", kazao je Matić.
Hoće li AI zavladati industrijom
"Dalji razvoj AI-ja ima potencijal da promeni logistiku na način na koji to nije uspela nijedna tehnologija do sada i samo je pitanje vremena kada će postati značajan aspekt svih logističkih procesa", rekao je rukovodilac Milšpeda.
Kako je dodao, ova tehnologija omogućava potpunu automatizaciju ključnih odluka u lancu snabdevanja. "Čitav proces biće automatizovan i sproveden od strane algoritama baziranih na AI-ju, koji će biti u stanju da samostalno donose optimalne odluke za optimizaciju procesa. Ovaj trend, uz dalji razvoj digitalnih rešenja, sigurno će biti sve prisutniji u našoj industriji u narednim godinama", ocenio je sagovornik Bloomberg Adrije.
I u logističkoj kompaniji Transfera u narednim godinama očekuju da će tehnologije poput AI-ja i RPA biti sve više prisutne u logističkom sektoru. Prema njihovoj oceni, automatizacija zadataka u administraciji i magacinskom poslovanju će postati norma, čime će se smanjiti potreba za manuelnim radom i povećati efikasnost operacija. Osim toga, mehanizacija i primena AI-ja u upravljanju magacinima će omogućiti bolju kontrolu nad zalihama i optimizaciju prostora, predviđaju.
"Takođe, sve veći značaj imaće tehnologije koje omogućavaju bržu obradu podataka i bolje donošenje odluka u realnom vremenu, što će dodatno unaprediti operativnu efikasnost i odgovoriti na rastuće zahteve tržišta. Fokus je na olakšavanju dnevnih aktivnosti zaposlenih, kako bi svoje vreme usmerili na dodatnu edukaciju i usavršavanje", kažu u Transferi.
U principu, u sektoru transporta i logistike svaka tehnologija koja može smanjiti zavisnost od ljudskog faktora ima potencijal za veliku primenu jer ubrzava same procese završavanja određenih zadataka, dodaju u toj kompaniji.
"Iako neke tehnologije trenutno mogu delovati neisplativo, njihova implementacija postaje sve neophodnija zbog smanjenja dostupnosti kvalifikovanog kadra i velike fluktuacije zaposlenih. Tehnologije poput automatizacije i robotizacije, posebno u magacinskom poslovanju, od nemerljivog su značaja. Automatizacija u magacinima smanjuje potrebu za ljudskom radnom snagom, ubrzava procese i smanjuje rizik od grešaka", zaključuju predstavnici Transfere.