Srpski Nelt Group mogao bi da bude prva kompanija u zemlji koja će uvesti upotrebu autonomnih vozila u svom radu, najavio je njihov generalni direktor Darko Lukić u ekskluzivnom intervjuu za Bloomberg Adriju. Kompaniji koja se bavi distribucijom, logistikom i prehrambenom industrijom plan je da moderne tehnologije postanu osnova njenih operacija i pomognu da one budu brže, preciznije i efikasnije.
Kako je Lukić rekao na nedavno održanoj godišnjoj konferenciji kompanije, investicije u tehnologiju i digitalnu transformaciju jedan su od bitnih preduslova za njihov uspeh. Ove godine su kompletirali projekat uvođenja automatskog izveštavanja u svim aspektima poslovanja, dok nastavljaju sa uspostavljanjem napredne analitike pomoću mašinskog učenja. Tako su posle kreiranja algoritma za optimizaciju ruta razvili i algoritam za preporučenu porudžbinu. Očekuju da će sve to značajno olakšati i ubrzati posao njihovim prodavcima i kupcima, ali i kreirati dodatu vrednost kroz povećanje prihoda.
Takođe, 2024. pokrenuli su unapređenu verziju Nelt Marketa, aplikacije za B2B (engl. business-to-business - prodaja kompanije drugoj kompaniji) e-trgovinu.
Opširnije
Nelt merka firme koje bi kupio i najavljuje 100 miliona evra investicija
Nelt Group planira da u naredne tri godine uloži više od 100 miliona evra u novu infrastrukturu i tehnologije na tržištima regiona i Afrike.
28.11.2024
AI bi mogao da promeni srpsku logistiku kao nijedna tehnologija dosad
Domaći sektor transporta i logistike sve više se okreće novim tehnologijama, a počasno mesto trenutno drži veštačka inteligencija.
08.11.2024
Da li je veštačka inteligencija najbitnija veština radnika budućnosti
Mada se neretko može čuti da je aktuelni entuzijazam oko AI-ja preteran, postoje i oni ga smatraju glavnim alatom koji će ubuduće biti potreban zaposlenima.
05.12.2024
CEO Gebruder Weissa: Srbija ključno tržište za logistiku, planiramo da udvostručimo kapacitete
Sa novom transportnom flotom Gebruder Weiss planira da udvostruči svoje kapacitete u Srbiji, a do kraja 2024. uložiće milion evra u usluge kućne dostave i dodatna skladišta, kaže CEO kompanije
04.11.2024
Ekspanzija platforme Temu menja pravila logistike u Adria regionu
Rast platforme Temu vrši pritisak na logističke sisteme u Adria regionu, dok lokalni provajderi pokušavaju da održe korak sa sve većim brojem pošiljki i izazovima isporuke.
08.10.2024
"Inicijalni rezultati su veoma dobri i prevazilaze naša očekivanja. Trenutno preko 4.000 maloprodajnih objekata koristi našu aplikaciju, a više od polovine njih su lojalni korisnici koji plasiraju 80 odsto svojih porudžbina preko aplikacije. Zbog toga ove godine očekujemo prihod od šest miliona evra preko Nelt Marketa", izjavio je prvi čovek kompanije na konferenciji i najavio da u sledećoj godini planiraju implementaciju ove platforme i na ostalim tržištima Nelta.
Inače, tokom više od tri decenije postojanja, svoj biznis započet u Srbiji Nelt je proširio na druge zemlje jugoistočne Evrope, ali i Afrike, u kojoj su prisutni od 2010. godine.
- Čini se da se ovih dana teško zaobilazi tema AI-ja u biznisu. Je li ona, po Vašem mišljenju, bez dileme tehnologija budućnosti u sektorima u kojima poslujete i šta još vidite kao tehnološka rešenja koja će obeležiti naredni period?
AI će definitivno biti tehnologija koja će činiti razliku između pobednika i ostalih u ovoj našoj industriji, ali i u velikom broju drugih industrija. Drugo, automatizacija i robotika logističkih, manuelnih operacija - mislim da će to isto biti neminovni trend koji jednostavno ne možemo zaobići.
Naravno, na dužem roku tu su i autonomna vozila, bilo da je reč o vozilima za dostavu do maloprodajnih objekata ili za dostavu do krajnjih potrošača. To je takođe tehnologija koju posmatramo i za koju sam siguran da ćemo je implementirati u nekom dužem roku. Kada će to biti, teško je predvideti jer zavisi od više faktora: dostupnosti takvih vozila, zrelosti tehnologije, kvaliteta infrastrukture i signalizacije na putevima. Siguran sam da ćemo biti, ako ne prvi, onda među prvim kompanijama u Srbiji koje će to primeniti.
- U kojim se domenima Vašeg poslovanja digitalizacija procesa dosad pokazala najpotrebnijom i koliko Nelt ulaže u nju?
Kada je reč o vrednosti investicija u digitalizaciju, u pitanju su iznosi od više miliona evra. Samo za ulaganje u novi softver za HR (engl. human resources - ljudski resursi, prim. aut.) procese predviđeno je 1,6 miliona evra u sledećih pet godina. Imamo više takvih poduhvata, tako da se otprilike može razumeti koliki je okvir ulaganja. Recimo, naš projekat sa Microsoftom koji se odnosi na postavljanje nove klaud arhitekture je jedan od pet najvećih projekata koje Microsoft ima tog tipa u ovom regionu. To su, dakle, ozbiljni projekti i ozbiljne investicije.
U kojim aspektima poslovanja nam digitalizacija pomaže? Rekao bih doslovno u svim.
Administracija je, na primer, jedna od oblasti u kojoj bi prirodno digitalizacija pomogla. Mi smo ove godine kompletirali automatsko izveštavanje i danas ga imamo u svim aspektima poslovanja, tako da kolege koje vode biznis mogu svakodnevno da imaju uvid u naše poslovanje na nivou jednog maloprodajnog objekta ili na nivou jednog zaposlenog. To pomaže da donesemo brže i kvalitetnije odluke.
Digitalizacija nam dosta pomaže i u fizičkim operacijama, bilo da su to one logističke u skladištu ili dostavi ili prodajne operacije na terenu. Napredna analitika ili AI o kom svi danas pričamo pomaže nam da, recimo, kroz algoritam optimizujemo naše rute. Na taj način smo uspeli da eliminišemo milion kilometara neefikasnih putanja naših prodavaca i dostavljača.
Ako govorimo o skladištima, digitalizacija izveštavanja nam je korisna u optimizaciji skladišnih operacija - vidimo gde nam roba stoji, kako najbrže i najlakše doći do nje, izdvojiti je i pripremiti za dostavu.
Daću jedan primer: ove godine smo u Bosni i Hercegovini kroz upotrebu analitike i automatskog izveštavanja smanjili putanju naših kolega u skladištu za 13 odsto. Dakle, oni su izdvojili istu količinu robe, ali su prešli za 13 odsto manje distance.
Takođe, kroz algoritam za preporučenu porudžbinu olakšavamo posao našim prodavcima na terenu, u smislu da oni mnogo brže uzmu ili kompletiraju porudžbinu, a onda im oslobodimo vreme u radnji da više pričaju sa kupcem, da prodaju, da rade na boljem izlaganju robe i slično.
- Koji projekat digitalizacije Vam je doneo najviše koristi?
Definitivno je to projekat optimizacije ruta. Osim pomenutih milion kilometara neefikasne putanje, ovim smo takođe otklonili preko 130.000 litara goriva godišnje i više od 400 tona ugljeničnog otiska, što je dalo ogroman efekat na naše operacije.
Istakao bih i digitalnu dostavnicu. Kako su sve firme u Srbiji prešle na e-fakturu, mi smo prešli na digitalnu razmenu svih vrsta dokumenata i eliminisali preko dva miliona dokumenata godišnje, smanjili godišnju upotrebu papira za oko 40 tona. Sve ovo znači značajnu uštedu u pogledu troškova i vremena, ali i ubrzanje naših operacija i poboljšanje zadovoljstva naših kupaca.
- Kada ste počeli da koristite AI u Neltu i kakvi su Vam planovi za ovu vrstu tehnologije?
Prvi projekat upotrebe AI-ja u formi mašinskog učenja bio je upravo projekat za optimizaciju ruta, a primena tog algoritma počela je u prvoj polovini 2022. godine. Potom smo ove godine počeli da koristimo algoritam za preporučenu porudžbinu koji danas u određenim segmentima poslovanja može da predvidi sa 97 odsto preciznosti šta će neki kupac da poruči.
Za dalje planiramo dalju upotrebu AI-ja i mašinskog učenja i u drugim aspektima poslovanja. Na primer, planiramo da našim prodavcima algoritam preporučuje koju radnju treba da posete danas i šta treba da urade u toj radnji - da li da postave stalak sa robom ili poster, da li da imamo promociju u toj radnji ili ne.
Razmatramo čak i opciju da nam u sektoru za ljudske resurse algoritmi praktično daju signal kada su ljudi zavodoljni, a kada nisu, koji kolega ima šansu ili razmišlja da ide iz kompanije, a koji vidi sebe u Neltu na drugi rok. Upotreba ovih podataka je zaista veoma široka.
Jako mi je drago što smo izdvojili značajno vreme, novac i trud da posložimo naše podatke jer je kod primene AI-ja to zapravo ključno. To je proces koji je trajao dve godine, a jednom kada to uradite razviti algoritam je relativno brzo i relativno jeftino. Budući da smo taj zadatak završili, verujem da će nam sada biti mnogo lakše i brže da nastavimo sa upotrebom AI-ja i mašinskog učenja.
- Razmatrate li primenu i drugih savremenih tehnologija, možda blokčejna?
Razmatrali smo upotrebu blokčejn tehnologije i u radu sa našim dobavljačima i u radu sa kupcima, vidimo prostor za tako nešto, ali još nismo videli gde i kako bi ta tehnologija bila superiornija u odnosu na ono što imamo danas ili planiramo da imamo u narednom periodu. Svakako ćemo nastaviti da pratimo trendove i na tom polju.
- Kako stojite na polju robotizacije?
Zasad imamo upotrebu robotike, odnosno "robotic process automation" tehnologije u našim administrativnim procesima, posebno u finansijama. Prošle godine smo robotizovali desetak repetitivnih procesa koje su ranije, naravno, radili ljudi, a potom smo videli da jedan digitalni robot, to jest softver, može da ih zameni i oslobodi njihovo vreme. Planiramo da nastavimo sa tom vrstom robotizacije.
Ono na čemu sada radimo je uvođenje robotike u našim fizičkim logističkim operacijama. U 2025. godini počinjemo sa izgradnjom novog logističkog centra u Beogradu, godinu dana smo radili na dizajnu tog centra, a veliki deo operacija u njemu biće automatizovano i robotizovano. Već smo identifikovali koju vrstu tehnologije hoćemo da implementiramo, kontaktirali smo sa dobavljačima i sada radimo na ugovaranju nabavke hardvera, ali i nadogradnje softvera jer se svim tim robotima na kraju upravlja preko nekog softvera. Očekujem da ćemo 2026. godine imati prvu masovniju upotrebu robotskih sistema u našim fizičkim logističkim operacijama.
- Koliko će Vam takvi sistemi pomoći, šta očekujete?
Ove godine smo otvorili 212 radnih mesta zbog rasta biznisa, ali treba imati u vidu problem sa kojim se i mi i svi na tržištu suočavamo - a to je nedostupnost radne snage. Ljudi su sve manje dostupni i radna snaga postaje sve skuplja. U tom smislu, automatizacija će nam pomoći da nastavimo da se širimo i da razvijamo naše poslovanje, ali da to uradimo na efikasniji način i da nađemo deo rešenja za problem nedostupnosti radne snage.
Naravno, kod takvih robotskih sistema, osim efikasnosti, veliki benefiti su podizanje brzine operacija i preciznosti jer mašina radi 24 sata na dan, a greške u izdvajanju robe, dostavi i drugim aktivnostima se značajno smanjuju.