Gebruder Weiss nije pogrešio kada je pre 20 godina odlučio da u Srbiji izgradi centralno logističko čvorište za zapadni Balkan. Za te dve decenije razvijali su se zajedno sa domaćim tržištem u koje su investirali više od 20 miliona evra i tu otvorili četiri logistička magacina, u Dobanovcima kod Beograda, Novom Sadu, Nišu i Leskovcu. Sa novom transportnom flotom Gebruder Weiss planira da udvostruči svoje kapacitete, ali i smanji emisiju ugljen-dioksida, dok do kraja 2024. ulaže još oko milion evra u usluge kućne dostave i dodatni skladišni prostor.
To je u razgovoru za Bloomberg Adriju rekao Wolfram Senger-Weiss, predsednik UO porodične austrijske kompanije Gebruder Weiss, jedne od najvećih međunarodnih logističkih firmi koja postoji duže od pola milenijuma.
Prema njegovim rečima, Srbija se razvila u atraktivno tržište za nabavku auto-delova, hrane, tekstila i nameštaja, iz koje oko 70 odsto izvoza ide u EU. Pored toga, Srbija je glavni snabdevač poljoprivrednim proizvodima mnogih susednih zemalja, što je izuzetno značajno za kompaniju koja se bavi logistikom. Stoga ne čudi što Gebruder Weiss ima ukupno 20.000 kvadratnih metara logističkog prostora u Srbiji, sa neto prometom od 53 miliona evra koji je ostvario u 2023. godini. Kompanija je prošle godine kopnenim putem u zemlji otpremila 290.000 pošiljki.
Opširnije
Ekspanzija platforme Temu menja pravila logistike u Adria regionu
Rast platforme Temu vrši pritisak na logističke sisteme u Adria regionu, dok lokalni provajderi pokušavaju da održe korak sa sve većim brojem pošiljki i izazovima isporuke.
08.10.2024
Kako je Srbija postala mesto gde se investira u transportnu logistiku?
Železnička filijala Hamburške luke Metrans preuzela je Adria Rail grupu, koja saobraća na teritoriji Srbije i Hrvatske.
30.07.2024
Nelt Grupa pregovora o akvizicijama sa više kompanija
Nelt Grupa je u razgovorima sa više kompanija oko potencijalnih akvizicija, planira dalje širenje u Africi i širem regionu, a ne isključuje ni strateška partnerstva.
30.11.2023
Srpski Milšped se širi na Rumuniju, novo skladište u Hrvatskoj
Milšped Group pokrenuo je poslovanje u Rumuniji.
24.11.2023
- Gebruder Weiss došao je u Srbiju 2004. godine. Koliko se za dve decenije ovde promenila poslovna klima?
Ona se zaista promenila za ovih 20 godina, i to značajno. Sećam se kakva je bila situacija kada smo prvi put otvorili našu kancelariju na ovom tržištu, koliko je nedostajala infrastruktura i koliko je ova lokacija u proizvodnom smislu bila nedovoljno razvijena.Tada smo otvorili prvu filijalu za međunarodne klijente i imali smo priliku da posvedočimo značajnom razvoju zemlje. Tome smo i mi doprineli, sopstvenim razvojem i sopstvenim investicijama u Srbiji. Poslednjih 20 godina investirali smo na ovom tržištu više od 20 miliona evra.
- Koliko su globalna geopolitička dešavanja uticala na vaše poslovanje, od pandemije, sukoba Rusije i Ukrajine, trgovinskog rata sa Kinom do problema u Crvenom moru? Posebno kada se imaju u vidu pokidani lanci snabdevanja i poremećene transportne rute?
Svedoci smo brojnih globalnih poremećaja, setimo se kovida i kako je uticao na lanac nabavke. Sada imamo nove konflikte u svetu koji takođe utiču na lance nabavke i predstavljaju određenu vrstu izazova. Međutim, mi smo stručnjaci kada govorimo o pronalaženju rešenja i uspeli smo da odgovorimo na sve te probleme i izazove. Tako je bilo i u vreme kovid epidemije. Dakle, ne bih rekao da je lanac nabavke u tom smislu mnogo pretrpeo jer smo uspeli da svaku pošiljku isporučimo na njenu krajnju destinaciju.
Naravno, ne možemo izuzeti činjenicu da smo svedoci velikih konflikata na globalnom nivou i u ovom trenutku možemo reći da najveći problem predstavlja Crveno more. Zbog sukoba u toj regiji naš pomorski transport mora da ide oko Afrike, što je svakako skuplje i kompleksnije. Ovo tržište nije ništa drugačije od drugih u Evropskoj uniji, i u tom smislu smo dobro povezani sa ostatkom Evrope, a pre svega sa Nemačkom, koja je naše najznačajnije tržište.
- Koliko će to što je Srbija nedavno prvi put dobila investicioni kreditni rejting od agencije Standard&Poor’s uticati na vaše planove i odluke?
To je potpuno logična i pozitivna posledica razvoja Srbije, čiji smo svedoci. Svakako za nas, porodičnu firmu koja ima dobre bilanse stanja, ovo nije naročito važno, ali jeste za naše klijente koji takođe svedoče vašem razvoju, a koji će sada biti više ohrabreni da investiraju u Srbiji. Verujemo da će upravo sa takvim pogledom na ovu situaciju oni više ulagati. Samim tim vi ćete se više razvijati, a mi imati više prilike da ovde širimo naše poslovanje.
- Da li kupovina šest novih prikolica u Srbiji ukazuje na to da na ovom tržištu očekujete rast tražnje za vašim uslugama?
To je tačno. Gebruder Weiss u Srbiji namerava da uveća svoj udeo na tržištu. Mi radimo na širenju i razvoju naše kompanije. S tim u vezi investiramo u razna inovativna rešenja i nove sisteme. Kupili smo transportnu flotu s kojom planiramo da udvostručimo naše kapacitete, ali i da smanjimo emisiju ugljen-dioksida prilikom transporta. To je ono što je naš plan i naš cilj iz godine u godinu.
- Kompanija je veći deo potreba za električnom energijom, u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, obezbedila kroz sopstvenu proizvodnju solarne energije. Da li je nešto od takvog plana primenjeno u Srbiji?
Jeste. Izgradili smo u 2023. i u Srbiji solarno postrojenje koje radi na fotonaponske sisteme. Naš magacin u Dobanovcima dobija sve svoje potrebe za električnom energijom iz takvog solarnog sistema, što smanjuje emisiju CO2 za 90 tona godišnje. Verujemo da je to trend koji se može videti u celom regionu i nadamo se da ćemo imati priliku da solarne elektrane podignemo i u Hrvatskoj i Mađarskoj.
- Upravo su se vaše investicije 2023. u Srbiji najviše odnosile na ulaganja u opremu, preciznije u solarne elektrane. Da li na taj način želite i da se u dužem vremenskom roku zaštitite od rizika cene energije?
Veoma je važno obezbediti energetske resurse i raditi na unapređivanju ovakvih energetskih sistema, a sve u pogledu aktuelne tranzicije ka alternativnim izvorima energije. Verujemo da nam obezbeđivanje takvih energetskih resursa omogućava da u budućnosti možemo da osiguramo stabilan razvoj kompanije. Osam naših kamiona na prirodni gas u regionu radi na četiri rute za industriju robe široke potrošnje. Takođe, sredstva za pranje i čišćenje se železnicom prevoze u Nemačku na održiv način. Svake godine se 1.500 kontejnera preveze železnicom od Budimpešte do Rurske oblasti. To znači da štedimo više od hiljadu tona CO2 u poređenju sa konvencionalnim kamionskim transportom.
- Koliko je Srbija ključno tržište za čitavu grupu s obzirom na njen geografski položaj i povezanost istočnih zemalja sa zapadom Evrope?
Okrenuti smo ka poslovanju u centralnoj i istočnoj Evropi, to je srž našeg poslovanja. Tržište Srbije, pozicionirano na zapadnom Balkanu, takođe nam je veoma važno i verujemo da će upravo ta povezanost približiti ovo tržište Evropi. To predstavlja dalji podsticaj za razvoj ovog regiona, a mi kao kompanija koja pruža uslužnu delatnost i transportuje ono što se na tržištima proizvodi, vrlo smo zainteresovani za ekonomski razvoj svake zemlje u kojoj poslujemo. Verujemo da ćemo sa ekonomskim razvojem tih tržišta moći zajedno da se razvijamo.
- Ipak, i na lokalu se susrećete sa nekim problemima kao što je preveliko zadržavanje drumskog transporta na granicama Srbije i okolnih zemalja. Kako se Gebruder Weiss s tim bori i kako to rešiti?
To je važna tema u poslednjih nekoliko godina. Mi ozbiljno radimo na tome i sarađujemo sa različitim privrednim komorama kojima ukazujemo na ovu situaciju. Zaista se nadamo da ćemo u budućnosti pronaći rešenje jer su zadržavanja na granicama veoma važna stvar koja se mora rešiti radi što bržeg ekonomskog razvoja ovog tržišta. Takođe, vrlo je važno da naše usluge dopremanja robe možemo na lak način da odradimo i ispostavimo ka evropskom tržištu. Stoga verujemo da će se uskoro naći rešenje za ovu situaciju.
- Kada se radi o rezultatima poslovanja u Srbiji, Gebruder Weiss je posle rasta od 30 odsto u 2022. imao pad poslovnih prihoda od 11 odsto u 2023. Na to je najviše uticao pad prihoda na domaćem tržištu od 18 odsto. Koji su uzroci tog pada?
To se objašnjava činjenicom da smo u 2022. godine imali veoma specifičnu situaciju na tržištu. Tada je lanac nabavke bio dosta ugrožen, posebno onaj deo koji se odnosi na Kinu, što je dovelo do značajnog porasta cena, posebno energenata. Početkom 2023. ova situacija se normalizovala, vodni transport je donekle doveden u red i imali smo manje problema sa zapošljavanjem nove radne snage, što je svakako dovelo i do pada samih cena.
- Da li ste povećali cene svojih usluga s obzirom na to da su troškovi proizvodnih usluga smanjili svoje učešće u ukupnim prihodima za dva procentna poena?
Za nas ovo predstavlja jedan uobičajen godišnji proces. Mi moramo da usklađujemo svoje proizvodne troškove sa cenama na tržištu. Ali sve to radimo u cilju optimizacije poslovanja i, naravno, podizanja kvaliteta usluga koje pružamo našim klijentima.
- I pored pada prihoda, EBITDA marža je u 2023. zadržala stabilan nivo na oko 4,5 odsto, kao u prethodne dve godine. Na koji način ste uspeli da održite taj nivo profitabilnosti?
To je tačno i upravo na tome i radimo. Održavanje profitabilnosti poslovanja je ono što je suština. Naši zaposleni su ono što je najvrednije i mi u to najviše ulažemo. Pokušavamo da ih redovno obučavamo i obrazujemo, ali i motivišemo. Sa njima radimo u timovima kako bismo zajedno doprineli povećanju kvaliteta rada cele kompanije. Samim tim Gebruder Weiss i postiže tu vrstu stabilnosti.
- Koliko su automatizacija i digitalizacija uticali na razvoj poslovanja kompanije? U kojoj meri i gde najviše primenjujete veštačku inteligenciju, i da li u Srbiji u tome zaostajete?
Digitalizacija poslovanja je vrlo važan trend. Gebruder Weiss prati razvoj digitalnih alata koji koristimo na tržištu. To je posebno bilo u fokusu u periodu korone. Srbija se ništa više ne razlikuje od ostalih tržišta, sve te alate primenjujemo i ovde. Veštačka inteligencija je sledeći prirodan korak same digitalizacije. Pomaže nam da mašine zapravo same nauče određene procese i time doprinesu optimizaciji i unapređenju kvaliteta samih procesa. Najviše se primenjuje u procesima koji se tiču administracije. Mogli bismo da kažemo i u procesima koji se odvijaju u skladištima, ali tu više govorimo o automatizaciji.
Srbija se ni tu ne razlikuje od ostalih tržišta, i sve inovacije ćemo i ovde primenjivati. Isto tako verujem da veštačka inteligencija neće biti revolucionarni proces, već će se odvijati po segmentima. Promene koje će doneti biće postepene, a mi ćemo s njima ići korak po korak.