Temu, zvezda u usponu, piše istoriju e-trgovine kako globalno, tako i regionalno. Za kratko vreme nadmašio je Shein, Amazon, Walmart i Shopify i dospeo u top 10 aplikacija po broju preuzimanja na svetu.
Pored niskih cena, glavno oružje ove platforme za ulazak na tržište jeste efikasnost logističkih usluga, odnosno brza i pouzdanu dostava, što je presudno u e-commerce industriji, gde su očekivanja kupaca sve veća.
"Njihov sastav logistike i distribucije osigurava da proizvodi stignu na vreme, često i pre rokova, što dodatno podiže zadovoljstvo korisnika", rekao je Marcel Majsan, predsednik eCommerce Hrvatske za Bloomberg Adriju.
Opširnije
Temu i Alibaba na udaru, SAD im prete porezima
Vašington planira da suzbije uvoz kineske robe oslobođene poreza, a to nameće dodatni stepen neizvesnosti gigantima iz sektora lične potrošnje, od Alibabe do Temua.
17.09.2024
Da li Temu ubija srpsku e-trgovinu?
Očekuje se da do kraja godine u Srbiju stigne pet miliona pošiljki naručenih sa platforme Temu, pa se postavlja pitanje kako će domaći igrači opstati.
27.08.2024
Temu predstavlja priliku i za proizvođače iz Srbije koji mogu da ponude unikatne proizvode
Ta prilika se ogleda kroz ponudu specifičnih, visokokvalitetnih i unikatnih proizvoda koji nisu dostupni na tim platformama, poput organske prirodne kozmetika.
14.08.2024
Milijarder koji je osnovao Temu postao je najbogatiji u Kini
Colin Huang, čija platforma osvaja tržišta širom sveta, sa bogatstvom od 48,6 milijardi dolara postao je najbogatija osoba u svojoj zemlji.
12.08.2024
Industrija dostave u Hrvatskoj cveta uz inovacije i prilagođavanje potrošačkim trendovima
Industrija dostave paketa pokazuje solidnu profitabilnost i adaptaciju na promene potrošačkih navika.
05.03.2024
Srpski Milšped se širi na Rumuniju, novo skladište u Hrvatskoj
Milšped Group pokrenuo je poslovanje u Rumuniji.
24.11.2023
Od momenta lansiranja, 1. septembra 2022. godine, Temu strategija biranja logističkih partnera se više puta menjala, ali jedina konstanta su visoki standardi i strogi zahtevi. Kažu da biraju najefikasniju opciju za dostavu paketa u zavisnosti od proizvoda i njegove destinacije.
Ipak, strogi standardi integracije stvaraju brojne izazove kako za provajdere koji su se uključili, tako i za one koje pokušavaju da se uključe, jer povećan broj pošiljki zahteva efikasnije procese i bolju organizaciju.
Ekspanzija Temua izaziva logističke promene u Adria regionu
Nema sumnje da je ekspanzija onlajn platforme Temu, poznate po niskim cenama proizvoda iz Kine, značajno uticala na logističke sisteme u zemljama Adria regiona, u kojima je dostupna - u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji i Bosni i Hercegovini.
S jedne strane, značajan porast broja pošiljki stvorio je pritisak na domaće logističare da smanje troškove i ubrzaju procese isporuke, ali i da dodatno ulažu u digitalizaciju i automatizaciju.
Ipak, i sa svim tim prilagođavanjima, oni koju poručuju žale se na dostavu.
Slobodan Aćimović, profesor Ekonomskog fakulteta, u razgovoru za Bloomberg Adriju kaže da je "city logistika" (isporuka do zadnje adrese) relativno nova star u Adria regionu, koja je eksplodirala u doba korone, i koja, pre svega zbog nedostatka ljudi, ima velikih problema.
"Logističari ne mogu da odgovore na toliku potražnju. Nema ljudi, a za sada pakete na kućnu adresu ne mogu da isporučuju ni roboti ni dronovi. To nije samo problem u Adria regionu. Recimo, u Kini kada se poruči nešto kada je 'single day', na paket se čeka i po nekoliko meseci“, kaže profesor Aćimović.
S druge strane, distributeri trpe posledice zbog smanjenja potražnje za lokalnom robom.
Pošta Srbije: Svi resursi na maksimumu
Pošiljke sa e-commerce platforme Temu distribuiraju se kupcima iz Srbije preko više kurirskih službi, pri čemu najveći broj pošiljaka preuzima i uruči JP "Pošta Srbije".
„Počev od maja do danas, broj pošiljaka sa platforme Temu koje je primila i isporučila Pošta Srbije beleži eksponencijalni rast. Maksimalno je podignut nivo angažovanja raspoloživih resursa, u kratkom roku izvršena su prilagođavanja novim zahtevima“, navode iz Pošte Srbije za Bloomberg Adriju.
Međutim, nisu želeli da kažu koliko je pošiljki od maja, otkada je Temu dostupan u Srbiji, do danas stigao u Srbiju, niti koliko je broj Temu pošiljki veći u odnosu na druge e-trgovine.
Nezvanično se spekuliše da u Srbiju dnevno stiže oko 70.000 paketa Temu, a da Pošta distribuira oko 20.000. A proizvode kupcima donose City Express, M-ONE, Transfera i D Express.
Pošta Hrvatske: Temu prilika za povećanje prihoda
Prema podacima Hrvatske pošte, koja je jedan od dostavljača za Temu, ukupan broj pošiljki, od momenta kada je ova aplikacija postala dostupna građanima Hrvatske, uvećan je za oko 10 odsto. No, ni u Hrvatskoj Pošta nije jedina koja radi dostvu paketa sa Temua.
Kako kažu iz Hrvatske pošte za Bloomberg Adriju, određeni broj e-trgovina beleži pad prodaje, što je trend prisutan i u ostatku Evrope.
"U proteklom periodu uložili smo 230 miliona evra u radnike, savremenu infrastrukturu i digitalnu transformaciju. S novim centrom u Velikoj Gorici značajno smo proširili kapacitete i bez problema u jednom danu obradimo i 100.000 paketa. Upravo su nova infrastruktura i kapaciteti temelj naše saradnje s brojnim domaćim i međunarodnim firmama, uključujući i Temu. Temu vidimo kao priliku za napredak i povećanje prihoda", navode Hrvatske pošte za Bloomberg Adriju.
Pošta Slovenije: Nema zastoja u isporuci
Veći broj pošiljki, od kada je stigao Temu, stiže i u Poštu Slovenije, ali zbog toga, kako navode, ne dolazi ni do kakvih zastoja u isporuci.
Bogdan Pevec, operativni i finansijski direktor kompanije HS Plus iz Slovenije, koja upravlja internet prodavnicom Vigoshop, kaže da su slovenačka i hrvatska pošta sagledale lokalne igrače, kakve cene imaju i Temuu ponudile nešto više cene.
„S druge strane, postoje druge pošte koje su popustile i posluju s gubicima. Negde postoje i problemi. Na primer, Češka, Slovačka, Mađarska imaju velike poteškoće, jer su ih 'zatrpali' i zapravo dolazi do poremećaja u krajnjoj dostavi. Tako da mogu izazvati i destabilizaciju u dobavnim lancima do krajnjeg kupca“, rekao je Pevac za Bloomberg Adriju.
Nema dileme, uticaj Temua na logistički sektor Adria regiona pokazuje kako globalna onlajn tržišta mogu brzo promeniti lokalne ekosisteme, stvarajući nove izazove, ali i prilike za domaće igrače koji se brzo prilagode.
Od logističara u Bosni i Hercegovini nismo dobili potvrdu da rast popularnosti Temua i pre svega dostupnost na ovom tržištu ima ozbiljnije implikacije na njihov sektor, ali znajući kontekst, veruje se da se ne može sa sigurnošću tvrditi da posledica već nema.
- U pisanju teksta pomogli Marta Premužak i Aleksandar Lukić.