Konkurencija za onlajn prodavce kako u Srbiji tako i u svetu zagrejala se sa snažnim i brzim usponom platforme Temu. Sa zapanjujuće niskim cenama i agresivnim marketingom, Temu je za manje od dve godine osvojio milione potrošača u Americi, Australiji, Novom Zelandu i Evropi. I ne staje.
U Srbiji je dostupan od maja. Jeftini proizvodi koji su kamen temeljac njihovog poslovanja, reklame koje teško da je moguće izbeći dok se pretražuje bilo šta na internetu i kriza troškova života doprineli su da u kratkom roku osvoji i srpsko tržište.
Poštari imaju pune ruke posla zbog Temu
Broj pošiljki koji pristižu na adrese domaćih potrošača raste iz dana u dan, a najčešće se poručuju odeća i stvari za kuću, pri čemu vrednost pošiljke retko kad prelazi 5.000 dinara.
Opširnije
Glavni Alibabin rival nadmašio očekivanja uprkos slabljenju kineske ekonomije
Kineski onlajn trgovac prijavio je porast prihoda od 7,6 odsto.
16.08.2023
Da li će Alibaba preživeti Temu? Prihod grupacije uporno pada
Neto prihod Alibabe je pao za oko 27 odsto u junskom kvartalu, na 24,3 milijarde juana.
15.08.2024
Milijarder koji je osnovao Temu postao je najbogatiji u Kini
Colin Huang, čija platforma osvaja tržišta širom sveta, sa bogatstvom od 48,6 milijardi dolara postao je najbogatija osoba u svojoj zemlji.
12.08.2024
Temu agilno ušao u Srbiju - kako se pozicionira novi konkurent AliExpressa
Temu po načinu funkcionisanja i ponudi podseća na AliExpress, ali je od njega i brži i jefitniji.
08.08.2024
"Od pojave aplikacije Temu, zabeležen je porast pošiljki za 30 odsto, dok se u avgustu očekuje da ta brojka poraste za još 20 odsto. Procena je da će do kraja godine biti pet miliona paketa primljenih samo preko Temu", rekao je Zoran Anđelković, vršilac dužnosti direktora Pošte Srbije, a piše Beta.
Onlajn se najviše kupuje odeća
Izbor robe koje potrošači iz Srbije poručuju sa Temu ne razlikuje se mnogo od onoga što su kupovali pre pojave ovog igrača na srpskom onlajn tržištu.
Ivan Tanasković, direktor e-commerce asocijacije, kaže da su domaći potrošači tokom 2023. godine, pre nego što je aplikacija Temu postala dostupna u Srbiji, preko interneta kupovali identične proizvode kao i potrošači u ostalim zemljama zapadne Evrope.
"Moda i sportska odeća dominiraju, posle toga ide sportska oprema, nameštaj i oprema za kuću. Izveštaj za prošlu godinu otkriva pojavu novih kategorija, pa se tu mogu naći i dostave iz restorana, kozmetika i suplementi", rekao je Tanasković.
Ima li domaći e-commerce šanse da opstane pored Temu?
Rast platforme Temu u ovom trenutku je veoma snažan, pa je pitanje na koji način domaći onlajn trgovci mogu da stanu na crtu ovom gigantu.
"Domaće platforme imaju prednost u bržoj dostavi, boljoj korisničkoj podršci, i generalno sigurnosti kupovine, i to su sve važni faktori za domaće potrošače. Međutim, niska cena koju nudi Temu može da privuče kupce koji su spremni da sačekaju malo duže na isporuku. Još jedna stvar koja ide u korist Temu jeste povrat novca koji se ne naplaćuje, izuzetno je brz i traje nekoliko dana. Kada su lokalne platforme u Srbiji u pitanju, povrat novca može trajati i do 14 dana”, rekao je Tanasković za Bloomberg Adriju.
Praksa pokazuje da je koegzistencija velikih e-commerc igrača na jednom tržištu, i to najčešće lokalnog heroja poput Merkado Libre, Emaga i nekog kao što je Temu ili Alixpress moguća.
Recimo, poljski Alegro je već dugo lokalni e-commerc heroj, koji već tri godine uspešno odoleva Amazonu i nastavlja svoj rast uprkos dolasku i ekspanziji Temu u Poljskoj.
Carević: Imamo jak e-commerce
Marko Carević, generalni direktor kompanije ananas.rs, kaže da imajući te činjenice u vidu, logična je pretpostavka da isti scenario možemo da očekujemo i u Srbiji i u regionu.
"Lokalni igrači i Temu zadovljavaju različite potrebe potrošača. Ukoliko se kupac odluči za kupovinu prepoznatljivih brendova ili tehničkih uređaja, naravno, da će se pre opredeliti za nekog proverenog igrača koji uspešno radi na domaćem tržištu i koji već ima izgrađen visok stepen poverenja kod svojih potrošača. I za to postoje brojni razlozi – od mogućnosti da se bira način plaćanja, preko mreže servisa do lokalne podrška koja je uvek dostupna. I svakako ne najmanje bitno - kupljeni artikal do krajnjeg kupca stiže u mnogo kraćem vremenu", ističe Carević.
Sa druge strane, objašnjava Carević, kada pričamo o platformama poput Temu ili Aliexpress poznato je da su potrošači spremni na niži kvalitet proizvoda, duži rok isporuke, ali i da možda neće dobiti isti proizvod kao na fotografijama.
"Imajući sve ovo u vidu, možemo da budemo ponosni što imamo dovoljno jak e- commerce i što su potrošači spremni na još jednog snažnog igrača. To dokazuje da smo uradili odličan posao u prethodnom periodu i podigli čitavo tržište na jedan novi nivo", naglašava Carević.
Iako je Temu u ovom trenutku u velikoj ekspanziji, činjenica je da za sada uspeva da remeti u Srbiji samo tržište odeće niže klase i najnižih cena.
Postoji lek za sve, pa i za Temu
Nemanja Mališić, direktor srpske IT firme Intelisale, koja razvija e-commerce rešenja za kompanije, kaže da preduzeća koja se fokusiraju na kvalitet, korisničku uslugu i persnonalizovane ponude nemaju razloga za brigu zbog dolaska Temu.
"Činjenica je da plaćenu medijsku borbu lokalni e-commerce igrači niti mogu sebi da priušte niti da dobiju, ali to svakako ne znači da je bitka izgubljena. Kao novi igrač na tržištu Temu još uvek uči o navikama potrošača. Zato domaći igrači podatke koje imaju o potrošačima treba da koriste kako bi davali personalizovane ponude. Svako dodavanje u korpu treba da bude praćeno relevantnom dodatnom prodajom, koja može biti vođena veštačkom inteligencijom i potpuno automatizovana. Različiti program lojalnosti ( ekskluzivni popusti, rani pristup novim proizvodima, besplatna dostava) takođe mogu značajno povećati zadržavanje kupaca", kaže Mališić za Bloomberg Adriju i dodaje da su odličan način da se skrene pažnja kupaca gejmifikovane kampanje.
"Temu to zna, jer igre koje nude vaučere predstavljaju ključni deo njihove strategije. Važno je i uključiti sve kanale komunikacije u igru i povezati sve podatke unutar kanala i stvoriti usklađenu komunikaciju bez obzira na kom kanalu je susret s klijentom", savetuje Mališić.