Alibaba Group Holding Ltd. je kineski gigant u oblasti e-trgovine, prodaje, interneta i tehnologije, čija je ćerka-firma AliExpress od svog postojanja (2010. godine) napravila globalnu revoluciju.
Činilo se da u jednom momentu ceo Balkan poručuje stvari s AliExpressa, od "igle do lokomotive", a onda je došlo do zatišja. Iako Alibaba ima još jedinica, AliExpress je verovatno njen najpoznatiji brend, a aktuelni podaci govore da je grupacija zabeležila razočaravajući rast prihoda od četiri odsto.
Prema pisanju Bloomberga, ni agresivne promocije i nove funkcije pri kupovini nisu uspele da podstaknu potrošnju u neuravnoteženom okruženju kineskih kupaca. Tamošnji lider u oblasti e-trgovine prijavio je prihod od 243,2 milijarde juana (34 milijarde dolara) u junskom kvartalu, a srednja prognoza je iznosila 249,9 milijardi juana.
Opširnije
Akcije proizvođača testova na kovid rastu zbog sve više zaraženih
Akcije u domenu testova na kovid 19 i proizvođača lekova sada su u centru pažnje u Aziji, pokazujući snažan rast poslednjih dana nakon porasta zaraženih slučajeva.
13.08.2024
Strani investitori povukli rekordnu sumu novca iz Kine
Strani investitori povukli su 15 milijardi dolara iz Kine u drugom kvartalu.
12.08.2024
Fed bi mogao da prinudi PBOC da brže smanjuje kamate
Narodna banka Kine (PBOC) zbog pada na svetskim finansijskim tržištima neočekivano je dobila predah.
08.08.2024
Tesla povlači 1,6 miliona automobila u Kini zbog problema sa zaključavanjem haube
Državni regulator tržišta utvrdio je da postoji moguća opasnost za bezbednost u saobraćaju ako vozač ne primeti da je hauba otključana
07.08.2024
Neto prihod je pao za oko 27 odsto na 24,3 milijarde juana, što odražava velike napore i rashode Alibabe u nastojanju da privuče i zadrži kupce. Osim gubitaka, kompanija se suočava i sa strepnjom od reakcije investitora koji su se nadali preokretu, a sada ostaju razočarani rezultatima.
Bila implikacija ili ne u vezi sa padom prihoda Alibabe, ne sme se zanemariti podatak da je aplikacija Temu - za prodaju najrazličitijih proizvoda od odeće do stvari za kuću - postigla neverovatan uspeh u dahu. Po načinu funkcionisanja i ponudi veoma podseća upravo na AliExpress, ali je od njega i jeftinija i brža, i tu je glavna, suštinska prednost Temua.
Inače, posle prisustva u brojnim državama Evrope, Temu je od maja ove godine dostupan i u Srbiji. Agresivni marketing i niske cene privukle su potrošače širom sveta, a u junu je aplikaciju preuzelo 50 miliona korisnika.
Već je pomenuto da je i Alibaba svoje snage u poslednje vreme usmerila na agresivnije reklamiranje, ali očigledno - s manje uspeha.
Izvršni direktor Eddie Wu preuzeo je na sebe odgovornost da potpuno preuredi kompaniju koja se od velikog tehnološkog remonta iz 2020. mučila da kasnije ostvari kontinuirani rast i unese inovacije. Wu je na toj poziciji zamenio Daniela Zhanga pre nekih godinu dana.
Kako se navodi, on je zasad fokusiran na unapređenje trgovine i klauda, a dugoročno polaže nade u tehnologiju veštačke inteligencije. U najveće rivale Alibabe na domaćem tržištu ubraja se Temu, mada treba istaći i globalnu otpornost i dominaciju Amazona. Osim toga, ono što ostaje primarni izazov za kinesku multinacionalku jesu kulturološke razlike.
Svaka zemlja ima svoj jedinstveni skup normi, vrednosti i poslovnih praksi kojima Alibaba mora da se prilagodi, dok istovremeno upravlja sektorom snabdevanja robe, trudeći se da obezbedi brzu isporuku i konkurentne cene.