Narodna banka Kine (PBOC) zbog pada na svetskim finansijskim tržištima neočekivano je dobila predah, a monetarno popuštanje (koje su investitori i trgovci dugo čekali) moglo bi da dođe brže nego što se mislilo.
Neočekivana odluka kineske centralne banke da pre dve nedelje snizi kamatne stope možda je bio samo početak niza od tri smanjenja ove godine koji neki ekonomisti očekuju. Ovakvo monetarno popuštanje u Kini nije zabeleženo godinama. Mogući okidač za to bila bi veća smanjenja kamata Federalnih rezervi SAD, jer se tamo polako širi strah od recesije.
"PBOC sada može da više snizi kamatne stope" s obzirom na to da trgovci računaju na još veća smanjenja Feda, rekao je Xu Yongbin, jedan od glavnih stratega za ulaganja u kompaniji U-Shine Private Equity FD Mgt Co. "Očekujem da će PBOC ove godine smanjiti stope barem jednom ili dvaput, a u zavisnosti od stanja privrede, prvo smanjenje moglo bi da dođe već u septembru", dodao je.
Opširnije
Znak upozorenja za kinesku privredu: izvoz neočekivano usporio
Rast kineskog izvoza neočekivano je usporen u julu, što najavljuje hlađenje globalne tražnje, koja gura rast u drugoj po veličini svetskoj ekonomiji.
07.08.2024
Amerika hoće da zabrani kineski softver u autonomnim vozilima
Američka vlada je zabrinuta da bi pametna vozila koja koriste kineski softver mogla da prikupljaju osetljive podatke o infrastrukturi i građanima SAD, a onda da te podatke šalju u Kinu.
05.08.2024
Kini rekordan udeo u prodaji električnih vozila uoči uvođenja carina EU
I kineski i evropski proizvođači automobila žele što pre da otvore pogone u Evropi kako bi mogli da izbegnu nove namete.
30.07.2024
Proizvodnja u Kini rasla brže od privrede treći kvartal zaredom
Proizvodnja je rasla za 6,2 odsto u prošlom kvartalu, dok je BDP uvećan za 4,7 procenata.
16.07.2024
Kineski centralni bankari su oko godine pokušavali da odbrane juan kroz držanje istih kamatnih stopa, čekajući da Fed snizi troškove zaduživanja. Veća razlika u kamatama između SAD i Kine mogla bi da uveća odliv kapitala i ugrozi kinesku valutu.
S druge strane, ogroman rast na tržištu obveznica je oborio prinose u SAD i smanjio pritisak na juan. Kretanja na tržištu kamatnih fjučersa pokazuju da trgovci sada očekuju da Fed kamate do kraja godine smanji za barem jedan procentni poen, i da u monetarno popuštanje krene u septembru ili ranije.
Za Kinu to znači jednu brigu manje za centralnu banku i priliku da se privreda pokrene.
Juan je od kraja prošle godine bio pod deprecijacijskim pritiscima izazvanih lošijim projekcijama privrednog rasta i sve većom razlikom između prinosa na američke i kineske obveznice.
S druge strane, razlika između prinosa na desetogodišnje državne obveznice SAD i Kine ove nedelje je pala i postala najmanja od februara. Ovim su američke hartije postale manje privlačne u odnosu na kineske.
Zbog toga neki analitičari i investitori predviđaju da bi kineska centralna banka mogla da reaguje u roku od nekoliko nedelja. S obzirom na to da se sada očekuje da će Fed kamate obarati dva do tri puta ove godine, Macquarie Group Ltd. predviđa najmanje dva smanjenja kamata PBOC do kraja godine. U prošloj projekciji predviđali su jedno smanjenje.
Opširnije na linku.