Kina je izvukla gotovinu iz bankarskog sistema preko srednjoročne stope prvi put od novembra 2022. godine, ponovo pokazavši oprezan pristup korišćenju monetarne politike za podsticanje rasta i pokazujući svoju spremnost da brani kurs juana.
Narodna banka Kine (PBOC) povukla je 94 milijarde juana (13 milijardi dolara) iz bankarskog sistema kako bi izbegla prekomernu likvidnost, ali je zadržala stopu na jednogodišnje zajmove na 2,5 odsto. Ranije danas, Peking je odredio dnevnu referentnu stopu za juan, a vrednost ovako blizu proceni iz Bloombergove ankete nije bila od novembra.
Odluka o stopi će verovatno razočarati investitore i ekonomiste koji očekuju da je potrebno više podsticaja da bi vlada ostvarila svoj ambiciozni cilj ekonomskog rasta od oko pet odsto za ovu godinu. To takođe pokazuje koliko su vezane ruke centralnoj banci po pitanju monetarnog popuštanja, naročito ako uzmemo u obzir razliku između stopa u SAD i Kini. Tako će verovatno i biti do odluke Federalnih rezervi da krenu da smanjuju stope.
Opširnije
Pomama za kineskim dugom jenjava, monetarno popuštanje još ne dolazi
Nakon dugotrajnog pada, prinos na kineski 10-godišnji dug ponovo raste.
07.03.2024
Kineske 30-godišnje obveznice na dvodecenijskom rekordu
Ovakav niz rasta cene obveznica nije zabeležen od avgusta 2022. godine.
29.02.2024
Kako je EU trgovala sa Kinom, a kako sa SAD
Evropska unija je prošle godine uspela da smanji robni deficit u trgovanju sa Kinom, ali i da poveća izvoz robe u Sjedinjene Američke Države.
15.03.2024
Kineske akcije pale, cilj za BDP nije impresionirao tržišta
Premijer Li Qiang je predstavio cilj privrednog rasta od pet odsto, koji je isti kao prošlogodišnji.
05.03.2024
Kineski juan nije bitnije menjao vrednost u odnosu na dolar nakon intervencije centralne banke. Prinos na desetogodišnje državne obveznice pao je za jedan bazni poen na 2,34 odsto, što je i dalje najniža kamata na državni dug u poslednje dve decenije. Kineske akcije na berzama u Šangaju i Šenženu su nazadovale, pri čemu je indeks CSI 300 izgubio 0,8 odsto svoje vrednosti. Indeks Hang Seng u Hongkongu pao je za 2,1 odsto.
Investitori su ove godine očekivali smanjenje kamatnih stopa u Kini dok se druga najveća svetska ekonomija bori sa deflatornim pritiscima, višegodišnjom krizom na tržištu nekretnina i padom tražnje. Razlika između kamata centralnih banaka SAD i Kine takođe je oslabila juan i pogoršala odliv kapitala, a sporiji privredni rast deluje u istom smeru.
“Mislimo da nisu velike šanse da PBOC popusti svoju monetarnu politiku pre nego što ostale svetske centralne banke počnu da snižavaju stope, pošto stabilnost juana ostaje glavni cilj centralne banke. Dodatni rast razlike između kamatnih stopa doneo bi nove deprecijacijske pritiske”, rekao je Lin Song iz banke ING. Centralna banka bi mogla da smanji stopu obavezne rezerve u narednim mesecima pre nego što smanji referentne kamatne stope, dodao je.
Kineski juan je do sada ove godine pao za oko jedan odsto uprkos merama vlasti, a glavni razlog su očekivanja da će Fed zbog uporne inflacije ipak smanjivati stope kasnije nego što se mislilo. Investitori misle da će Kina krenuti da smanjuje stope, što je dovelo do velike tražnje za državnim obveznicama, a to je prinose spustilo na dvodecenijske minimume.
Kineske vlasti će verovatno želeti da procene efekat prethodnih podsticaja pre daljih akcija, posebno imajući u vidu da je najvažniji politički događaj godine upravo završen u Pekingu ranije ove nedelje. Veliki broj ekonomskih podataka koji će biti objavljeni sledećeg ponedeljka - uključujući investicije u osnovna sredstva, maloprodaju i industrijsku proizvodnju - pokazaće detaljniju sliku ekonomskih uslova.
Privreda je pokazala prve znake oporavka, potrošačke cene su u februaru porasle prvi put od avgusta, a izvoz je nadmašio očekivanja analitičara. Kako bi PBOC bila sigurna da je to i dugoročniji trend, biće potrebno još sličnih podataka.
PBOC sprovodi odmerenu i ciljanu monetarnu politiku u podsticanju privrednog rasta. S druge strane, sve je jasnije da ona pokušava da smanji cenu zaduživanja. Prošle nedelje je guverner PBOC Pan Gongsheng nagovestio da banka planira da smanji stopu obavezne rezerve, odnosno količine novca koju banke moraju da drže u rezervi. U januaru je takođe nagovestio neočekivano smanjenje stopa koje je i usledilo nekoliko dana kasnije.
Kineske banke su takođe u februaru smanjile kamatnu stopu na petogodišnje zajmove. Ova stopa, koja je inače referentna kamata za stambene kredite, smanjena je za više baznih poena nego što je ikada bila.