Kineski proizvodni sektor rastao je brže od ukupne ekonomije treći kvartal zaredom, pokazujući da industrija i izvoz pokreću rast u drugoj po veličini ekonomiji na svetu.
Proizvodnja je rasla za 6,2 odsto u prošlom kvartalu, prema detaljnim podacima o bruto domaćem proizvodu objavljenim u utorak.
To je bilo brže od realnog rasta ukupne ekonomije od 4,7 odsto, a doprinos sektora ukupnoj privrednoj aktivnosti ostao je na 27 odsto, što odgovara jednogodišnjem maksimumu iz prethodnog kvartala. Nasuprot ovome, sektoru nekretnina ne ide najbolje, pa se tu već peti kvartal zaredom beleži pad.
Opširnije
Kina u junu zbog manje privredne aktivnosti smanjila uvoz sirovina
Tokom prvih šest meseci 2024, najveći svetski uvoznik je kupio manje sirove nafte, soje, jestivih ulja, mesa i gume u odnosu na prošlu godinu.
12.07.2024
U Kinu se iz Srbije izvozi sve više hrane za kućne ljubimce
Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine stupio je na snagu 1. jula.
01.07.2024
Kina sve bliža da pretekne Nemačku kao najveći trgovinski partner Srbije
Trgovina Srbije sa svetom u prvih pet meseci ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,9 odsto.
28.06.2024
Proizvođači EV u Kini za 15 godina dobili 231 milijardu dolara
Nešto više od polovine ukupnog iznosa državnih subvencija bilo je u vidu oslobađanja od poreza na promet.
21.06.2024
Kineske kompanije traže porez od 25 odsto na velike automobile iz EU
Kompanije su u utorak predstavile taj zahtev na sastanku iza zatvorenih vrata sa Ministarstvom trgovine.
19.06.2024
Peking poslednjih godina intenzivira ulaganje u visokotehnološku proizvodnju kako bi podstakao rast, posebno nakon što je pokušao da smanji finansijski rizik u privredi bušenjem "mehura" na tržištu nekretnina.
To je pomoglo u povećanju proizvodnje i izvoza robe kao što su električni automobili, baterije i poluprovodnici, ali nije dovelo do oporavka domaće potrošnje. To znači da se kompanije više nego ikada oslanjaju na potražnju u inostranstvu – izvor rasta kome sada prete nove trgovinske barijere.
Ukupan privredni rast usporio je više nego što se očekivalo u drugom tromesečju, pokazali su podaci, uz najgori učinak maloprodaje od 2022. Međutim, potražnja u inostranstvu bila je svetla tačka. Izvoz je u drugom kvartalu porastao na najviši nivo u skoro dve godine, a kineske kompanije su isporučile robu vrednu 902 milijarde dolara.