Proizvodnja u Kini opala je u julu, prenoseći se kroz fabrike širom Azije i signalizirajući da bi bilo kakav preokret u regionu još uvek mogao biti daleko.
Indeks menadžera nabavke (engl. purchasing managers index, PMI) u proizvodnji Caixin pao je na šestomesečni minimum od 49,2 u julu sa 50,5 u junu, ispod ključnih 50, nivoa koji označava kontrakciju, pokazalo je privatno istraživanje u utorak. Zvanični proizvodni PMI, objavljen u ponedeljak, takođe je pokazao pad kineske fabričke aktivnosti prošlog meseca.
Usporeni oporavak Kine opteretio je azijske proizvodne pogone, posebno u severnoj Aziji. Tajvanski PMI je pao na osmomesečni minimum od 44,1, dok je japanski blago pao na 49,6, prema S&P Global i Jibun Bank.
Opširnije
Ekonomsko poverenje u evrozoni pada treći mesec zaredom
Ekonomsko poverenje u evrozoni je usporeno više nego što se očekivalo ove godine
28.07.2023
PMI indeks u martu iznad očekivanja za Nemačku i Francusku
Dve najveće ekonomije evrozone doživljavaju najveći rast u privatnom sektoru u poslednjih 10 meseci.
24.03.2023
Kina traži privatne investitore za projekte od 445 milijardi dolara
U projekte lokalnih samouprava
24.07.2023
Yellen kaže da se efekti usporavanja Kine mogu preliti na druge zemlje
Američka ministarka finansija Janet Yellen rekla je da usporavanje privrede u Kini rizikuje da izazove talase u svetskoj privredi.
17.07.2023
Očitavanja PMI-ja zamagljuju izglede za Aziju, koja se oslanjala na oživljavanje proizvodnje kako bi pomogla u pokretanju ekonomskog rasta nakon ublažavanja ograničenja pandemije i uskih grla u lancu snabdevanja. Razočaravajući oporavak u Kini, u kombinaciji sa inflacijom u SAD i Evropi, smanjuje potražnju za robom u regionu.
Caixin istraživanje pokriva uglavnom manja i izvozno orijentisana preduzeća u Kini u poređenju sa zvaničnim PMI. Proizvođači su prijavili prigušenu inostranu potražnju kao ključni faktor koji utiče na ukupnu prodaju, pri čemu su nove izvozne narudžbine primetno smanjene u julu.
"Tržište je bilo mlako, sa sporom potražnjom, a ponuda se smanjila u tandemu", rekao je Wang Zhe, viši ekonomista u Caixin Insight Groupu. "Očitavanja za ukupne nove porudžbine i proizvodnju bila su najniža od decembra i januara, respektivno."
Podaci nude nove dokaze da je kineski ekonomski zamah dodatno oslabio u julu. Potrošnja ostaje prigušena, dok tržište nekretnina ne pokazuje znake preokreta.
Šta Bloomberg Economics kaže...
"Malo je verovatno da će izvoz spasti oporavak. Pad odlaznih pošiljki, iz Kine se u junu povećao na dvocifrene brojeve, a izgledi za drugu polovinu 2023. su mračni. PMI u proizvodnji za SAD, zonu evra i Japan ostali su na teritoriji koja se smanjuje u julu - naslućuje se loša potražnja." - Chang Shu i Eric Zhu
Investitori su, međutim, poslednjih dana postali optimisti u vezi sa potencijalnim političkim stimulansima nakon što su najviši kineski lideri obećali da će podstaći tržište kapitala i signalizirali veću podršku stambenom sektoru. Međutim, Peking je prestao da pruža direktnu novčanu podršku potrošačima i pruža bilo kakve veće fiskalne ili monetarne stimulacije.
"Monetarna politika trenutno ima samo ograničen efekat na povećanje ponude", rekao je Wang. "Prioritet treba dati ekspanzivnoj fiskalnoj politici koja cilja tražnju."
Na Tajvanu ugovori za nove izvozne poslove su u kontrakciji, a firme su prijavile smanjenu potražnju na nizu tržišta, uključujući Evropu, Japan, Kinu i SAD.
Južnokorejski PMI se blago poboljšao na 49,4 u julu, ali je i dalje bio ispod granice od 50, što nagoveštava kontrakciju. To je bio njegov najblaži pad u godini, koji je podstakao proizvođače da povećaju broj zaposlenih i nabavku.
Domaća potražnja je delimično pomogla da se izoluje jugoistočna Azija, sa novim poslovanjem i stabilnom proizvodnjom koja je pokrenula fabričku aktivnost da se proširi na najboljih 53,3 u regionu u Indoneziji i 51,9 na Filipinima. Pad u proizvodnom centru u Vijetnamu je u međuvremenu smanjen na 48,7 sa 46,2 usred suzbijene tražnje na njegovim izvoznim tržištima.