Potrebe Kine za sirovinama smanjene su u junu, pošto je manja ekonomska aktivnost smanjila tražnju za nizom ključnih sirovina.
Tokom prvih šest meseci 2024, najveći svetski uvoznik je kupio manje sirove nafte, soje, jestivih ulja, mesa i gume u odnosu na prošlu godinu. To je neobično na ovakvim tržištima koja često imaju rekordnu potražnju svake godine, jer se kineska ekonomija širi. Uvoz nekih metala je rastao, ali sporije, a primetniji pad viđen je u kupovini uglja.
Kineski ekonomski rast je verovatno oslabio u drugom tromesečju, a tome su doprineli pad na tržištu nekretnina, problemi sa sprovođenjem fiskalne politike na nivou lokalne vlade i sve veći trgovinski protekcionizam širom sveta.
Opširnije
Kina pokreće istragu o trgovinskim barijerama EU
Kina istražuje da li nedavne tarife i potezi Evropske unije (EU), usmereni protiv druge svetske ekonomije, predstavljaju barijeru slobodnoj trgovini.
10.07.2024
Hoće li evropski vozači morati da se oproste od jeftinih električnih vozila
Evropa je uvela privremene carine kineskim proizvođačima EV.
04.07.2024
Kina sve bliža da pretekne Nemačku kao najveći trgovinski partner Srbije
Trgovina Srbije sa svetom u prvih pet meseci ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,9 odsto.
28.06.2024
Kina: Cena struje iz vetroparkova sa mora biće niža od dobijene iz uglja
U Kini će prvi put ove godine cene struje dobijene iz vetropakova na moru biti niže od cene proizvedene iz uglja, nakon što je vlada odobri niz projekata u oblasti OIE.
30.06.2024
Energetika
Uvoz sirove nafte u junu je pao i na mesečnom i godišnjem nivou na 46,45 miliona tona, u skladu sa procenama da će brzi prelazak na korišćenje električnih vozila značiti da je potražnja Kine možda već dostigla vrhunac. Od početka godine uvoz je pao za 2,3 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Kupovina energenata za elektrane se održala bolje, uprkos velikim zalihama i sve većem doprinosu hidroenergije i drugih obnovljivih izvora energije. Kina ipak nastavlja da prioritet daje sigurnosti snabdevanja. U junu je uvoz uglja porastao i na mesečnom i godišnjem nivou na 44,6 miliona tona, dok je uvoz prirodnog gasa osmi mesec zaredom ostao iznad 10 miliona tona.
Uvoz uglja je do sada porastao za 13 odsto od početka godine, znatno ispod rasta od 93 odsto koji je zabeležen u prvih šest meseci 2023.
Metali
Uvoz rude gvožđa pao je ispod 100 miliona tona prvi put u četiri meseca pošto su čeličane (koje zbog krize na tržištu nekretnina nemaju dovoljno sredstava) manje kupovale rudu. Izvoz legura, kojim Kina pokušava da ublaži krizu nastalu zbog male domaće potrošnje, takođe je smanjen, i pao je ispod devet miliona tona prvi put od februara.
Kupovina sirovog bakra u Kini pala je na najniži nivo u četiri meseca nakon što su rekordne međunarodne cene u maju smanjile ionako slabu potražnju. Uvoz koncentrata bakra se, međutim, povećao uprkos manjim svetskim zalihama pošto su topionice nastavile da proširuju kapacitete.
Izvoz aluminijuma je porastao na skoro dvogodišnji maksimum pošto je potražnja za metalom u inostranstvu porasla uprkos smanjenju premije na odlazne pošiljke.
Prehrambene sirovine
Kupovina soje u junu porasla je iznad 11 miliona tona, najviše u poslednjih godinu dana, pošto su trgovci iskoristili pad cene u Brazilu. Međutim, ako posmatramo prvu polovinu godine, uvoz je i dalje 2,2 odsto niži od prošlogodišnjeg.
Uvoz ostalih poljoprivrednih dobara je nastavio da pokazuje slabost jer sporiji rast privrede smanjuje potrošnju.