Rast kineskog izvoza neočekivano je usporen u julu, što najavljuje hlađenje globalne tražnje, koja gura rast u drugoj najvećoj ekonomiji u svetu.
Izvoz iz Kine je u julu porastao za sedam odsto u dolarima, u odnosu na godinu ranije, što je ispod srednje prognoze ekonomista od 9,5 odsto, prema podacima Uprave carine objavljenim u sredu.
U međuvremenu, uvoz je nadmašio očekivanja i povećan je za 7,2 odsto, čime je smanjen trgovinski suficit na 84,65 milijardi dolara u odnosu na jun.
Opširnije
Amerika hoće da zabrani kineski softver u autonomnim vozilima
Američka vlada je zabrinuta da bi pametna vozila koja koriste kineski softver mogla da prikupljaju osetljive podatke o infrastrukturi i građanima SAD, a onda da te podatke šalju u Kinu.
05.08.2024
BYD traži ulazak na kanadsko tržište uprkos verovatnim taksama
Kineski proizvođač električnih automobila BYD želi da uđe na kanadsko tržište baš u trenutku kada vlada premijera Justina Trudeaua radi na suzbijanju uvoza vozila iz te zemlje.
01.08.2024
Dobit BMW-a pala zbog smanjene potražnje u Kini
Proizvođači automobila bore se sa slabim ekonomskim rastom, inflacijom i opadajućom prodajom električnih automobila u Evropi.
01.08.2024
Polugodišnji profit Rio Tinta raste uprkos kineskim nevoljama
Profit kompanije Rio Tinto Group u prvoj polovini godine blago je porastao u odnosu na prethodnu godinu, iako je malo promašio procene.
31.07.2024
Usporavanje izvoza ukazuje na usporavanje globalne tražnje, koja je ove godine bila ključna podrška kineskoj ekonomiji dok su domaći potrošači više stezali kaiš. Ovaj rezultat takođe ugrožava izglede za rast u ostatku godine, nakon što se ekonomija razvijala najsporije u periodu april-jun.
"Sudeći po trenutnoj situaciji, spoljna tražnja slabi", rekao je Xing Zhaopeng, viši strateg za Kinu u Australia & New Zealand Banking Group Ltd. "Iako je zamah i dalje snažan u sektoru elektronike, hlađenje ukupne proizvodne aktivnosti definitivno će uticati na trgovinu."
Izvoz u Japan, Veliku Britaniju, Rusiju i Australiju ugovoren je u julu, preokrenuvši ekspanziju u prethodnom mesecu, dok se pad isporuka u Singapur produbio. Padanje izvoznih cena, koje su opstajale od sredine 2023, verovatno je takođe doprinelo usporavanju isporuka u inostranstvo.
Capital Economics procenjuje da je obim izvoza neznatno popustio u julu, ali je ostao blizu rekordnih vrednosti - ako se uzme u obzir promena u izvoznim cenama i sezonska promena.
Šta kaže Bloomberg Economics?
"Neočekivano usporavanje kineskog izvoza u julu sugeriše da bi spoljna trgovina - ključni oslonac oporavka u poslednjem kvartalu - mogla da pruži manju podršku BDP-u u trećem kvartalu. Rezultat je posebno zabrinjavajući s obzirom na slabljenje izgleda za američku ekonomiju, koje je naglašeno nedavnim skokom američke nezaposlenosti. Zajedno sa slabošću maloprodaje u Kini, podaci o trgovini podupiru naše mišljenje da će rast u 2024. verovatno biti manji od zvaničnog cilja od pet odsto, ukoliko se ne usvoji efikasniji stimulans", kaže ekonomista David Qu.
Dok bi porast uvoza mogao da ublaži neke zabrinutosti u vezi sa slabom domaćom tražnjom, ekspanziju su delimično podstakli kratkoročni faktori.
Xing je rekao da su proizvođači poluprovodnika verovatno požurili da unaprede svoje porudžbine usred potencijalnog pooštravanja američkih ograničenja na izvoz čipova, što je poguralo porast uvoza proizvoda od 15 odsto u julu - u odnosu na godinu pre.
Uvoz sirove nafte je takođe porastao za osam odsto, pošto je vlada obnovila uvozne kvote kompanijama za drugu polovinu ove godine, rekao je on. Nedavni apel vlasti za brže korišćenje državnih obveznica - kao pružanje podrške infrastrukturnoj potrošnji - mogao bi da podstakne građevinske aktivnosti i poveća potražnju za industrijskim proizvodima, napisao je u belešci Zichun Huang, ekonomista za Kinu u Capital Economicsu.
Druga najveća svetska ekonomija suočava se sa varljivim početkom druge polovine godine, nakon naglog usporavanja, pošto su slaba domaća tražnja i prolongirani pad u oblasti stambenog prostora nadmašili procvat izvoza.
Izgledi za trgovinu bi se u međuvremenu mogli pogoršati kako rastu tenzije sa Evropom i SAD zbog porasta kineske prodaje u inostranstvu. S kineskim trgovinskim suficitom od rekordnih 99 milijardi dolara u junu, disbalans je zastrašio trgovinske partnere zemlje koji žele da zaštite svoje domaće industrije od tarifa. Mera novih izvoznih porudžbina - u zvaničnom kineskom indeksu menadžera nabavke u proizvodnji - ukazuje na smanjenje treći mesec zaredom u julu.