Kineski proizvođač električnih automobila BYD želi da uđe na kanadsko tržište baš u trenutku kada vlada premijera Justina Trudeaua radi na suzbijanju uvoza vozila iz te azijske zemlje.
Lobisti kompanije, koja prodaje svoja električna vozila za manje od 10.000 dolara u Kini, podneli su obaveštenje kanadskom saveznom registru da planiraju da se obrate zvaničnicima i zakonodavcima da se zalažu za očekivani ulazak BYD-ja.
Lobisti nameravaju da savetuju vladu Kanade o pitanjima u vezi sa očekivanim ulaskom BYD-ja na tržište u Kanadi za prodaju putničkih električnih vozila i uspostavljanje novog poslovanja i primenu tarifa na električna vozila, navodi se u podnesku.
Opširnije
Kini rekordan udeo u prodaji električnih vozila uoči uvođenja carina EU
I kineski i evropski proizvođači automobila žele što pre da otvore pogone u Evropi kako bi mogli da izbegnu nove namete.
30.07.2024
'Tesla će izgubiti krunu najvećeg prodavca električnih vozila od BYD-ja'
BYD bi mogao ove godine da nadmaši Teslu u godišnjoj prodaji električnih vozila, s obzirom na to da potražnja u Kini raste, dok u SAD i Evropi stagnira, prema Bloomberg Intelligenceu.
28.07.2024
BYD predstavio treći model u Japanu ne bi li prodaja krenula
Na japanskom tržištu dominiraju benzinci, hibridi i gotovo uvek domaća vozila.
25.06.2024
Kada će SAD dobiti svoj električni automobil od 25.000 dolara?
Cene električnih vozila brzo padaju u SAD, ali najjeftiniji modeli ostaju daleko skuplji od onih koje druge zemlje imaju u ponudi.
29.06.2024
Novi BYD hibridi mogu da pređu po 2.000 kilometara bez punjenja
Nova tehnologija, kojom BYD hoće da se izdvoji od svojih rivala, biće odmah dostupna u dve limuzine (sedana) koje koštaju manje od 13.800 dolara.
29.05.2024
Kanada će u četvrtak završiti 30-dnevne konsultacije o merama za ograničavanje uvoza električnih vozila iz Kine - uključujući veće tarife za usklađivanje sa SAD i Evropskom unijom. Takođe razmišlja o blokiranju kineskih investicija u nove kanadske fabrike.
Vlada čvrsto veruje da je neophodna akcija da bi se izjednačili uslovi za kanadske automobilske radnike i da bi kanadska industrija električnih vozila mogla da se takmiči, rekla je portparolka ministra finansija Chrystia Freeland u saopštenju u sredu.
"Sve opcije – uključujući ograničavanje transakcija i ulaganja iz kineskih izvora u kanadski lanac snabdevanja električnim vozilima – na stolu su kako bi se osiguralo da su kanadski radnici i lanci snabdevanja električnim vozilima zaštićeni od nelojalne konkurencije zbog kineske namerne, državno vođene politike prevelikih kapaciteta i nedostatka rigoroznih radnih i ekoloških standarda", rekla je Katherine Cuplinskas, zamenica direktora za komunikacije u kancelariji ministra finansija Kanade.
Osim toga, BYD je u sredu najavio partnerstvo sa Uber Technologies za postavljanje 100.000 električnih vozila na platformu kompanije za vožnju. Višegodišnji plan je da počne u Evropi i Latinskoj Americi pre nego što se proširi na druge zemlje, uključujući Kanadu.
Neki zvaničnici kanadske vlade i predstavnici industrije kažu da će Kanada morati da uvede carine na kineska električna vozila blizu stope od 102,5 odsto u SAD, za razliku od mnogo nižih tarifa koje EU razmatra. To su rekli izvori Bloomberga koji su tražili da ne budu identifikovani jer nisu donete konačne odluke.
Kanadski lanac nabavke automobila je visoko integrisan s američkim, što vladi Trudeaua ostavlja malo izbora osim da uskladi svoju automobilsku politiku sa svojim najvećim trgovinskim partnerom. Takođe je obećao milijarde dolara državnog novca proizvođačima automobila kao što je Volkswagen AG za izgradnju delova svojih lanaca snabdevanja električnim vozilima u Ontariju i Kvebeku.
Radničke grupe kao što je Udruženje proizvođača automobilskih delova podržavaju visoke tarife na kineska električna vozila jer tvrde da subvencije za tešku industriju u Pekingu predstavljaju nepravednu prednost. Ali klimatske grupe kao što je Clean Energy Canada kažu da su potrebna pristupačnija električna vozila da bi se ubrzalo usvajanje potrošača.
BYD nije odmah odgovorio na zahtev za komentar. Vest da je kompanija angažovala lobiste prvi je preneo Autonews.com.
Obaveštenje o lobiranju je postavljeno na veb-sajt Kancelarije komesara za lobiranje za Kanadu, a aktivnosti su počele 24. jula. Christine McMillan, Cameron Doherty i Bridget Howe iz Crestview Strategy predstavljaju BYD Kanadu.
Freeland je nagovestila u intervjuu ranije ovog meseca za Bloomberg da bi vlada mogla preduzeti širu trgovinsku akciju protiv Kine. Ona se prošle nedelje sastala s proizvođačima aluminijuma i čelika.