Temu, aplikacija za prodaju najrazličitijih proizvoda od odeće do stvari za kuću, posle brojnih evropskih zemalja dostupna je i u Srbiji. Po načinu funkcionisanja i ponudi veoma podseća na AliExpress, ali je od njega i jeftinija i brža.
U osvajanje srpskog tržišta Temu je krenuo početkom maja, koristeći proverenu strategiju - agresivni marketing i niske cene. Zahvaljujući tom receptu, brzo se nametnuo korisnicima širom sveta.
Prema podacima AdExchanger, Temu je potrošio tri milijarde dolara na digitalni marketing u Americi prošle godine, čime je postao jedan od najvećih oglašivača u toj zemlji.
Opširnije
Amazon u Evropi otvara 70 dostavnih centara
Amazon u evropskim skladištima namerava da zaposli više radnika.
10.05.2023
Analiza BBA: E-trgovinu ima trećina srpskih firmi, ali su prihodi mršavi
Industrija e-trgovine je brzo rasla tokom proteklih godina, a u Adria regionu je prema nekim kriterijuma bila i iznad proseka Evropske unije.
22.02.2023
Glavni Alibabin rival nadmašio očekivanja uprkos slabljenju kineske ekonomije
Kineski onlajn trgovac prijavio je porast prihoda od 7,6 odsto.
16.08.2023
Jedna od najstarijih aukcijskih kuća na svetu prelazi na e-commerce
Phillips, aukcijska kuća najpoznatija po podizanju cena radova mladih umetnika do neslućenih visina, ulazi u e-ecommerce.
09.08.2023
Nema podataka koliko troše u Srbiji, ali teško da je moguće izbeći njihov oglas dok se pretražuje bilo šta na internetu.
Temu je progutao prvo najveću žabu
Na svetskom tržištu je od septembra 2022. i trenutno isporučuje robu u 50 zemalja širom sveta. Temu je krenuo u osvajanje potrošača, rešen da prvo proguta najveću žabu - potrošače u SAD. I u tome je uspeo. Milioni Amerikanca, pogođeni inflacijom nakon pandemije, okrenuli su se jeftinim proizvodima. Trenutno, svakog meseca ovu aplikaciju, prema podacima SimilarWeb, koristi 100 miliona Amerikanaca. I taj broj neprestano raste.
Posle Amerike, Temu je krenuo u martu 2023. godine sa ekspanzijom u Australiji i Novom Zelandu, a u aprilu iste godine stigao je i u Evropu, gde, bar prema podacima koje su dostavili Evropskoj komisiji, imaju prosečno 45 miliona korisnika mesečno u zemljama Evropske unije.
Aplikacija je u junu ove godine skinuta više od 50 miliona puta širom sveta.
Najviše korisnika imaju u SAD, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj i Italiji.
Firma registrovana u poreskom raju
Temu je u vlasništvu kompanije PDD Holdings, koja je registrovana na Kajmanskim ostrvima, glavnom međunarodnom centru za izbegavanje poreza. U vlasništvu PDD Holdings je i dobro poznata platformu za onlajn trgovinu - Pinduoduo.
Temu protiv AliExpressa, ko pobeđuje?
AliExpress je od 2010. godine, kada je osnovan, dominirao onlajn tržištem koje povezuje kupce širom sveta sa prodavcima, prvenstveno iz Kine, koji prodaju robu po pristupačnim cenama.
Međutim, dugo vreme isporuke i kvalitet proizvoda doveli su do sve veće potražnje za novim platformama.
Vreme i način isporuke
Tu je na scenu stupio Temu. Ponudili su kraće vreme isporuke i uspeli da za kratko vreme pridobiju brojne potrošače. Konkretno, na paket se sa Temu čeka od sedam do 15 dana. Zasad je dostava u Srbiju besplatna, ali je minimum za porudžbinu 1.700 dinara.
Sa AliExpressa roba stiže za 15 do 45 dana i od pre godinu dana na velik broj proizvoda uveli su naplatu poštarine (nekad čak i veće od cene proizvoda).
Temu ima svoja skladišta i odatle šalje robu, dok kod AliExpressa svaki prodavac sam brine o slanju robe krajnjem kupcu. Ukoliko se poruči više različitih proizvoda sa Temua istog dana, svi će stići zajedno u jednoj kesi sa njihovim brendom, za razliku od AliExpressa, odakle svaka porudžbina stiže zasebno.
Izbor proizvoda
AliExpress nudi znatno veći izbor proizvoda, oko 100 miliona. Na toj platformi moguće je naći gotovo sve - od industrijskih mašina do minđuša.
Temu ima skromniji izbor proizvoda, broj nije poznat, i usmereni su na modu, proizvode za domaćinstvo, elektroniku i kozmetiku. Prema istraživanju Marketplace Pulse, Temu okuplja 5.000 prodavaca i gotovo svi su iz Kine. U martu ove godine počeli su da pozivaju zapadne proizvođače da se pridruže platformi.
Ono što Temu radi bolje od AliExpressa jeste kategorizacija proizvoda. AliExpress ima samo 18 kategorija proizvoda, dok Temu ima 33, što olakšava pretragu.
Cene
Temu je poznat po povoljnijim cenama, popustima i agresivnim promocijama.
AliExpress, s druge strane, nudi raznolike cene u zavisnosti od proizvoda i prodavca.
Generalno što se tiče cena, situacija je šarena, pri čemu Temu ima blagu prednost u određenim kategorijama.
Zaštita kupaca
I Temu i AliExpress nude programe zaštite kupaca. Za Temu, kupac ima pravo na povrat novca kada je predmet koji je stigao drugačiji od onog koji je naručen, ili je stigao slomljen ili oštećen. Kupac ima pravo na povrat novca i kada mu ono što je poručio iz bilo kojeg razloga ne može biti isporučeno.
S druge strane, AliExpress vraća novac ako ono što je poručeno nije stiglo, ako je porudžbina oštećena, ako je predmet drugačiji od onog opisanog u oglasu.
Pored svega toga, zaštita kupaca na AliExpressu traje 15 dana nakon što paket stigne. Temu, s druge strane, daje kupcu do 90 dana da vrati predmet ili zatraži povraćaj novca od dana kupovine.
Ovde postoji velika razlika: odbrojavanje za AliExpress počinje na dan kada kupac primi predmet. Odbrojavanje na Temu počinje na dan kupovine.
Brojne kontroverze
Od samog početka, Temu se suočava sa mnogobrojnim zamerkama na kvalitet proizvoda, eksploatisanje zaposlenih, narušavanje privatnosti i ucenjivanje proizvođača.
Jedni veruju da je Temu kompanija koja će kratko trajati, drugi tvrde da će opstati na tržištu i postati ozbiljan igrač u svetu onlajn trgovine.
Odgovor na pitanje na koju će stranu vage tas prevagnuti daće vreme.