OpenAI želi da od investitora prikupi sredstva vredna 6,5 milijardi dolara, kažu za Bloomberg izvori upoznati sa planovima, dodajući da je prema ovim podacima vrednost firme 150 milijardi dolara.
Nova ocena tržišne vrednosti, koja ne uključuje sredstva koja treba da budu prikupljena, znatno je viša od one koju je kompanija dobila ranije ove godine (86 milijardi dolara). Time je OpenAI zacementirao svoje mesto među najvrednijim startapovima na svetu.
S druge strane, OpenAI takođe razmišlja o tome da traži pet milijardi dolara od banaka u vidu revolving kredita, rekao je jedan od ljudi koji su tražili da ne budu identifikovani dok razgovaraju o privatnim informacijama.
Opširnije
Nvidia razmatra finansiranje OpenAI-ja u sledećoj rundi
Najveći svetski proizvođač čipova Nvidia Corp. razmatra pridruživanje rundi finansiranja za OpenAI.
30.08.2024
OpenAI testira nove AI funkcije pretrage i time izaziva Google
Startap OpenAI dozvoljava ograničenoj grupi korisnika da testira novi skup funkcija za pretragu.
29.07.2024
OpenAI bi mogao da udvostruči godišnji prihod na 3,4 milijarde dolara
OpenAI je na dobrom putu da ostvari godišnji prihod od 3,4 milijarde dolara.
13.06.2024
Da li su OpenAI i Apple početak kraja za Google?
Apple je nakon godišnje konferencije, posle inicijalne mlake reakcije tržišta, ipak uspeo da izvuče malo naklonosti od Wall Streeta.
11.06.2024
OpenAI se širi globalno, sledeća stanica - Tokio
OpenAI planira da otvori kancelariju u Tokiju u aprilu, rekla je osoba koja je upoznata sa tim.
01.04.2024
Iz kompanije nisu želeli da komentarišu. Izvori upoznati sa planovima napominju da razgovori još traju i da bi uslovi mogli da se promene.
Planirano je da rundu finansiranja vodi Thrive Capital, preneo je Bloomberg ranije. Thrive je odbio da komentariše poslednju procenu vrednosti. Microsoft Corp., koji je najviše uložio u OpenAI, takođe treba da učestvuje, a Apple Inc. i Nvidia Corp. su u pregovorima o ulaganju.
OpenAI nije prvi veliki tehnološki startap koji je od banaka na Wall Streetu tražio revolving kredit. Mnoštvo tehnoloških kompanija, među kojima su Facebook (sada Meta Platforms Inc.) Alibaba Group Holding Ltd., Uber Technologies Inc. i DoorDash Inc. od ovih banaka su pre izlaska na berzu tražile kredite, često delimično radi jačanja odnosa sa bankama.
Kroz istoriju, kompanije su često upravo banke koje su im davale kredite angažovali i za IPO. Zauzvrat, zajmodavci ponekad nude bolje uslove finansiranja.
OpenAI, koji je osnovan 2015. godine, došao je u centar pažnje zajedno sa implementacijom veštačke inteligencije, a popularnost najviše duguje svoj četbotu ChatGPT-ju. Proizvodi kompanije, koji od samo par reči mogu da naprave realistične slike i tekst koji zvuči kao da ga je napisao čovek, privukli su pažnju i potrošača i investitora.
OpenAI je od svog osnivanja dosta napredovao kao kompanija. Krajem prošle godine, nakratko je smenio svog generalnog direktora Sama Altmana. Danas je ostala samo deo prvobitnog tima osnivača, a kompanija menja svoj upravni odbor i povećava broj zaposlenih u menadžmentu.
Glavni finansijski direktor Sarah Friar rekla je da će kompanija iskoristiti sredstva iz runde finansiranja za uvećanje računarskih kapaciteta i za druge operativne troškove, preneo je Bloomberg ranije. Ona je takođe rekla da startap želi da omogući zaposlenima da prodaju deo svojih akcija kasnije ove godine.