Svetska banka odobrila je u petak Srbiji 25 miliona evra za razvoj rešenja u oblasti privrede zasnovanih na veštačkoj inteligenciji i biotehnologiji, a sve u cilju jačanja srpske ekonomije.
Kako je saopšteno iz Svetske banke, ovaj novac biće usmeren u Fond za nauku i Fond za inovacionu delatnost Srbije. Iz Svetske banke kažu su ova dva fonda odigrala presudnu ulogu u izgradnji i konsolidaciji ekosistema nauke i inovacija u Srbiji.
"Srbija namerava da unapredi svoju međunarodnu konkurentnost i ubrza privredni rast jačanjem veza između naučnika i inovatora, podsticanjem razvoja rešenja zasnovanih na veštačkoj inteligenciji i biotehnologije, ali i mobilisanjem privatnog kapitala. Podršku ovim naporima pruža i Svetska banka, koja je u tu svrhu odobrila dodatno finansiranje u iznosu od 25 miliona evra kroz Projekat akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji (SAIGE)", navodi se u saopštenju ove međunarodne finansijske institucije.
Opširnije
Vlada donela odluku o osnivanju preduzeća za Bio4 Campus
Bio4 Campus u Beogradu obuhvatiće šest fakulteta, devet naučnoistraživačkih i razvojnih instituta i naučno-tehnološki park.
29.06.2023
BIO4 kampus biće srpska naučna meka od 450 miliona evra
Biće izgrađeno više od 300 laboratorija u kojima će raditi stručnjaci iz Srbije, među kojima će na početku biti više od 1.000 doktora nauka
28.12.2023
Begović: BioTech je sadašnjost, potrebna veća uloga privatnog sektora u nauci
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović govori o prilikama i izazovima za dalji razvoj startap i inovacionog ekosistema
04.06.2024
Da li će AI mehur neminovno pući?
Sredinom protekle nedelje, tačnije 24. jula, vodeće američke korporacije u polju visoke tehnologije zabeležile su zabrinjavajući pad vrednosti deonica.
28.07.2024
Citi prognozira da će AI najviše poslova zameniti u bankarstvu
Citigroup predviđa da će veštačka inteligencija verovatno zameniti više radnika u bankarskoj industriji nego u bilo kom drugom sektoru.
23.06.2024
Novo finansiranje poslužiće kao podsticaj inovativnom preduzetništvu, između ostalog i kroz primenu veštačke inteligencije, kako bi se kreirale ideje i rešenja primenljivi na zelenu tranziciju, e-mobilnost i zdravstvenu zaštitu u kliničkom okruženju.
Deo novca biće iskorišćen i za podršku osnivanju kampusa BIO4, ključne inicijative čiji je cilj da Srbija postane evropski centar za bioekonomiju, navodi Svetska banka.
Direktor kancelarije Svetske banke u Srbiji Nikola Pontara rekao je da je Srbija na pravom putu, jer povećava ulaganja u istraživanja i razvoj da bi podstakla uključivanje privatnog sektora i unapredila inovacioni ekosistem, i na taj način povećala produktivnost i konkurentnost svoje privrede.
"Srbija je istovremeno i regionalni lider na polju veštačke inteligencije, koja bi trebalo da se koristi na siguran, bezbedan i pouzdan način", dodao je Pontara.
Srbija tokom poslednje decenije neprekidno ostvaruje napredak, zbog čega je proglašena "inovatorom u usponu" u istraživanju European Innovation Scoreboard kojim Evropska unija ocenjuje rezultate država članica i ostalih zemalja kontinenta na polju istraživanja i razvoja.
Da bi nastavila da se kreće ovom uzlaznom putanjom, Srbija treba dodatno da unapredi konkurentnost svoje finansijske podrške za istraživanje i razvoj, reformiše naučnoistraživačke institute, poveća broj prijava patenata i dizajna i pruži podršku za razvoj inovativnih preduzeća i načina poslovanja, ukazuje Svetska banka.
Kompanije u Srbiji najmanje od svih iz regiona koriste veštačku inteligenciju
Iako je prošlu godinu obeležila pomama za veštačkom inteligencijom, najnoviji podaci Eurostata pokazuju da je u 2023. godini u Evropskoj uniji (EU) samo osam odsto kompanija koristilo ovaj alat u svom poslovanju. U Srbiji je taj procenat iznosio tek 1,8 odsto.
Svet je doslovno poludeo za ChatGPT-jem, kompanije OpenAI, aplikacijom koja koristi napredne algoritme mašinskog učenja za obradu i stvaranje teksta, a koja je puštena u rad u novembru 2022. godine.
Međutim, veštačka inteligencija uprkos ovoj pomami nije zaživela među kompanijama. Kao što smo već naveli, na nivou EU samo osam odsto kompanija koje zapošljavaju 10 ili više zaposlenih koristilo je veštačku inteligenciju za vođenje svog poslovanja. Srbija je na začelju liste u Evropi.
Samo 1,8 odsto kompanija u Srbiji koristilo je veštačku inteligenciju u svom poslovanju i jedino je manji procenat kompanija ovaj alat koristilo u Rumuniji (1,5 odsto).