Američki predsednik Donald Trump je otkrio dugonajavljivane carine koje su uzdrmale globalne berze. Automobili na koje se odnose carine od 25 odsto su opterećene većim taksama nego ostali proizvodi iz Evropske unije, kao i iz Japana i Kine. Nema sumnje da će carine automobile učiniti skupljim za Amerikance, a indirektno će biti pogođeni strani proizvođači kojima preti pad prodaje. Istražujemo kako se kreću vrednosti akcija auto-kompanija i šta analitičari misle o njima.
Sektor u problemu i bez carina
Akcije automobilskih kompanija su u poslednjim godinama gubile vrednost. Pad prodaje, niža profitabilnost zbog ulaganja u električnu mobilnost, visoke cene energije, konkurencija iz Kine i mnogi drugi faktori doprinose tome. Akcije automobilskih preduzeća, uz nekoliko izuzetaka, bile su u crvenom. Porsche se bori sa izazovima u električnoj mobilnosti i usporavanjem kineskog tržišta. BMW je pogodio opoziv vozila zbog problema sa kočnicama. O problemima Volkswagena nije potrebno previše govoriti. Konzorcijum je izbegao zatvaranje fabrika, ali je postigao dogovor sa sindikatom i zaposlenima o smanjenju troškova.
Nakon izuzetne godine, Stellantis je u 2024. godini zapao u krizu. Zbog visokih cena, prodaja u SAD je opala, kao i profit. Carlos Tavares, koji je vodio grupu od njenog osnivanja, a marku Peugeot od 2014. godine, morao je da odstupi sa mesta izvršnog direktora.
Opširnije

Volkswagen diže cene zbog Trumpovih carina na uvoz automobila
Odlazeći nemački ministar ekonomije Robert Habeck pozdravio je inicijativu Evropske komisije za pokretanje pregovora sa Trumpovom administracijom, ali je upozorio na “jasan i odlučan odgovor“ ako SAD odbiju kompromis.
03.04.2025

VW smanjuje hiljade radnih mesta, ali i dalje nadmašuje globalne rivale
Volkswagen je prošlu godinu završio sa 679.472 zaposlenih. Čak i ako sprovede planove otpuštanja, i dalje će zapošljavati mnogo više ljudi nego što to rade njeni konkurenti.
21.03.2025

Potvrđeno pisanje BBA: Stellantis u Srbiji proizvodi i električni 'citroen C3'
Stellantisova fabrika u Kragujevcu prozvodi električnu fiat grande pandu, uskoro počinje da pravi i hibirdnu verziju, a prozvodiće i benzinsku, hibridnu i električnu verziju citroena C3, što je predviđeno strategijom zajedničke kompanije Fiata i Peugeota
20.03.2025

Trumpova pretnja carinama vrednim 1,4 biliona dolara tera kompanije da traže zaštitu
Rukovodioci u korporacijama računaju potencijalne troškove carina, njihov uticaj na prodaju, profit i udeo na tržištu.
13.03.2025
Izuzeci među auto-kompanijama su Ferrari i Tesla. Teslu, doduše, investitori ne posmatraju kao tradicionalnu automobilsku kompaniju, već kao tehnološku firmu. Ferrari je uspešno izbegao većinu problema u industriji. Prodaja je godinama zaredom bila rekordna, marže su izuzetno visoke, a kupci su spremni da plate vrtoglave iznose za njihove automobile. U Maranellu znaju kako to da iskoriste.
Ferrari je jedina evropska automobilska kompanija čije su akcije u poslednjoj godini bile u porastu, povećavši se za dva odsto. Najviši nivo vrednosti Ferrari je dostigao u februaru, ali je zbog pretnji trgovinskim ratom došlo do opadanja. Izdvaja se i Renault, koji je u poslednjoj godini izgubio oko pet odsto svoje vrednosti. Za Renault, carine nisu toliko problematične, jer ne prodaje i ne izvozi automobile u SAD.
Volvo, Porsche i 'bolan' IPO
Akcije preostalih velikih evropskih automobilskih kompanija su duboko u minusu. Najviše je izgubila akcija Stellantisa u poslednjoj godini - oko 60 odsto, zatim Porsche sa više od 50 odsto i Volvo sa skoro 50 odsto. U poslednjem mesecu, zbog pretnji carinama, najviše su opale akcije Mercedes-Benza, Volvoa i Porschea.
Obe kompanije, Porsche i Volvo, u poslednjim godinama su počele da kotiraju na berzi. Njihove akcije su od prvih ponuda loše stajale. Akcija Porschea je od prve ponude u septembru 2022. godine izgubila 44,5 odsto svoje vrednosti, dok je Volvo (Car) ponudio svoje akcije javnosti u oktobru 2021. godine, a od tada je izgubio gotovo 63 odsto vrednosti.
U Aziji se izdvaja jedan brend
Azijski proizvođači su, generalno gledano, pretrpeli manji pad vrednosti svojih akcija. Međutim, samo je BYD postigao značajan rast u poslednjem periodu. U 2025. godini, akcije kineskog BYD-ja su skočile, ali je uvođenje carina izazvalo pad od oko 15 odsto, da bi od aprila prošle godine akcije porasle za čak 89 odsto.
Hyundai je pretrpeo najmanje gubitaka u odnosu na ostale, jer je njegova akcija u poslednjoj godini izgubila samo oko 10 odsto vrednosti.
Međutim, Nissan je u ozbiljnoj opasnosti. Njegove akcije su pale za gotovo 40 odsto, a prodaja i poslovni rezultati značajno opadaju. Visoki zvaničnik iz Nissana je u novembru rekao da brend ima još samo 12 do 14 meseci da pronađe novog investitora. Kao potencijalni spasilac pominjala se mogućnost spajanja sa Hondom, ali ta opcija je propala.
Američko tržište je za mnoge evropske i japanske automobilske proizvođače ključno, jer se tamo prodaju veći i skuplji automobili. Uvođenje carina predstavlja dodatni udarac za industriju koja se već bori na više frontova.
Šta kažu analitičari
Analitičari prepoznaju više prilika za rast u Aziji nego u Evropi. Među analiziranim automobilskim kompanijama, najveći broj analitičara preporučuje kupovinu akcija Hyundaija, sa čak 97 odsto preporuka za kupovinu (33 analitičara). Sledi BYD, kineska kompanija za koju 87,5 odsto analitičara savetuje kupovinu, a potom Honda, kojoj 71 odsto analitičara savetuje kupovinu. Od evropskih proizvođača, najviše preporuka za kupovinu akcija ima Renault, sa 70,8 odsto analitičara koji preporučuju kupovinu njegovih akcija.
S druge strane, najviše analitičara savetuje prodaju akcija Nissana, njih čak 44 odsto, prema podacima Bloombergovih analitičara. Većina analitičara savetuje zadržavanje akcija Volvoa, Stellantisa i Porschea, što ukazuje na to da nisu sigurni u dalji razvoj tih kompanija, ali ne preporučuju ni prodaju njihovih akcija u ovom trenutku.