Srbija je i dalje među rizičnijim tržištima u Evropi kada je reč o kupovini polovnih automobila, pokazalo je najnovije istraživanje, pri čemu svaki 25. polovni automobil ima lažnu kilometražu, a mnogo veći procenat ih je pretrpeo saobraćajnu nezgodu.
Prema indeksu transparentnosti tržišta polovnih automobila CarVerticala, Srbija zauzima 18. mesto od 24 države Starog kontinenta, odnosno 19. mesto ako se posmatra celokupna lista koja obuhvata i Sjedinjene Američke Države, a koje su se našle na 14. poziciji.
U Srbiji je zabeleženo 4,13 odsto polovnjaka kojima je prepravljana kilometraža. Brojčanici se u proseku vraćaju unazad za 80.405 kilometara, navodi pomenuta kompanija koja svojim klijentima pomaže da provere istoriju polovnih vozila. Rezultati su izvedeni na osnovu podataka prikupljenih između oktobra 2023. i septembra 2024. godine.
Opširnije
Personalizovani Ferrari: kako izbor boje utiče na vrednost automobila
Pre nekoliko decenija gotovo svi novi Ferrariji bili su crveni. Danas je taj procenat samo 40 odsto
20.10.2024
Nova generacija električnih vozila obećava 1.100 kilometara po punjenju (samo dodajte gorivo)
Električna vozila sa produženim dometom ili EREV, mogu da pređu više od 925 kilometara (600 milja) po jednom punjenju.
18.10.2024
Koliko automobilske kompanije zarađuju po vozilu?
Teško je naći automobilsku kompaniju koja trenutno nema problema.
15.10.2024
Kineski SHAC otvara prvu fabriku u Evropi, i to u Novom Sadu
Fabrika SHAC i Grad Novi Sad potpisali ugovor o izgradnji proizvodne hale u kojoj će se praviti šasije za evropsku automobilsku industriju.
23.10.2024
Stopa automobila sa lažnom kilometražom pala je sa prošlogodišnjih 5,3 odsto, ali se zato sama prosečna štelovana kilometraža povećala.
Kada je reč o oštećenim automobilima, više od trećine (38,5 odsto) ih je prema novim podacima učestvovalo u saobraćajkama, sa prosečnom vrednošću štete od približno 3.100 evra. Situacija je lane bila nešto drukčija, sa 37,9 odsto oštećenih vozila, ali prosečnom vrednošću štete od oko 3.700 evra.
U izveštaju se napominje da je čak 77,6 odsto svih polovnih automobila u Srbiji uvezeno, što je znatno iznad evropskog proseka. Ispred Srbije po ovom procentu jedino je Ukrajina (gde je udeo uvezenih polovnjaka 81,1 odsto), a iza nje su Bugarska (77,4 odsto), Estonija (73,3 odsto) i Letonija (69,8 odsto).
Ranije procene govorile su da se godišnje u Srbiju uveze između 120.000 i 150.000 polovnjaka. U prvoj polovini 2024. prodato je oko 64.000 polovnih automobila iz uvoza, što je za 1,2 odsto manje nego u isto vreme 2023, pokazala je analiza sajta Polovni automobili objavljena letos.
Od zemalja Adria regiona analiza CarVerticala je obuhvatila još Sloveniju (10. mesto) i Hrvatsku (15. mesto). Slovenija je bila jedina srednjoevropska država koja je ušla u prvih 10 po transparentnosti tržišta, što ukazuje na jaz između različitih regiona na kontinentu.
Kako se drže druge evropske države
Kao i prethodnih godina, Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) ostaje najtransparentnije tržište polovnih automobila među svim zemljama u istraživanju CarVerticala. Samo 2,1 odsto automobila u Velikoj Britaniji ima falsifikovanu kilometražu, a 17,8 odsto ih je oštećeno.
"Za razliku od kontinentalne Evrope, UK prvenstveno koristi automobile sa volanom na desnoj strani. Kao rezultat toga, samo dva odsto vozila proverenih na CarVerticalu u Velikoj Britaniji je uvezeno. Pošto su visoke stope uvoza obično povezane sa višim nivoima prevara, neobičan položaj UK ide naruku kupcima automobila", objašnjava se u izveštaju.
U prvih pet najtransparentnijih zemalja su i Italija, Švajcarska, Nemačka i Švedska. Kada su u pitanju naknadno štimovani automobili, Švajcarska ima učešće od 2,1 odsto takvih, a slede Nemačka (2,8 odsto), Italija (3,5 odsto) i Švedska (4,1 odsto).
Po oštećenim automobilima izdvaja se Italija sa samo 12,6 odsto. Iza nje su Švedska (18,3 odsto), Nemačka (23,8 odsto) i Švajcarska (55,3 odsto).
"Kupci automobila u zapadnoj Evropi i Skandinaviji ređe će naići na prevaru u vezi sa kilometražom ili skrivenim nedostacima. Stroži zakoni, noviji automobili i drugi faktori osiguravaju da kupci mogu više da veruju istoriji i kvalitetu vozila", kaže se u publikaciji.
S druge strane, najmanje transparentne zemlje u studiji bile su Ukrajina, Letonija, Litvanija, Rumunija i Estonija. Ova tržišta su takođe bila najniže rangirana prošle godine.
"Veliki udeo automobila sa falsifikovanom kilometražom i oštećenjem, zastareli vozni park i značajne stope uvoza doprinose tome da se ta tržišta smatraju veoma netransparentnim i rizičnim. Pošto se prevaranti retko kažnjavaju zbog falsifikovanja kilometraže ili skrivanja nedostataka, sa ovom štetnom praksom će se verovatno nastaviti", navodi izveštaj CarVerticala.
Najveći broj slučajeva prevare na kilometraži među evropskim zemljama zabeležen je u Letoniji (11,1 odsto) i Ukrajini (9,6 odsto). Najveći udeo oštećenih automobila pronađen je u Poljskoj (62,1 odsto) i Slovačkoj (60,5 odsto).
Potrošači u istočnoj Evropi obično imaju nižu kupovnu moć u poređenju sa onima u zapadnom delu kontinenta. Kao rezultat toga, postoji velika potražnja za jeftinijim, polovnim automobilima, a ne za novim, zaključuje se na osnovu istraživanja. "Uvoznici i dileri iskorištavaju ovu potražnju tako što dovoze starija ili u većoj meri havarisana vozila iz bogatijih evropskih zemalja i prodaju ih po nižim cenama."
Dok su po pravilu kupci u istočnoevropskim zemljama više zainteresovani za starija vozila, iznenađujuće je da je najviša prosečna starost automobila proverenih na CarVerticalu bila u Finskoj - 13,7 godina. Drugo mesto zauzima Litvanija (12,1 godina).
Nemački automobili pojeftinili
Ovih dana, prenosi Bloomberg Adria Slovenija, mnogi ljudi merkaju nemačke polovne automobile jer su pojeftinili. Prosečna cena polovnih automobila u septembru je pala za oko 300 evra na 26.487 evra, dostigavši najniži nivo od januara 2022, kada je prosek iznosio 26.252 evra, prema podacima nemačkog pretraživača AutoScout24.
U poslednjih godinu dana prosečna cena polovnog vozila pala je za više od pet odsto, to jest 1.397 evra. Od vrhunca u martu 2023. godine, cene su pale za dobrih devet odsto. Ipak, treba naglasiti da su cene mnogo više nego što su bile pre pandemije. U odnosu na januar 2020. godine, one su trenutno i dalje više za 27 odsto.
Volkswagen, nemački proizvođač automobila koji je nedavno najavio zatvaranje dve fabrike u Nemačkoj zbog manjka prodaje i visokih troškova, i dalje je omiljeni brend srpskih vozača. Čak tri modela Volkswagena u prvih osam meseci ove godine zauzela su prva tri mesta kada je reč o kupovini polovnih automobila. Najviše su se kupovali "golf", "passat" i "polo". Prate ih "audi A4" i "opel astra".
Prosečna cena svih "volkswagen golf" vozila oglašenih na sajtu Polovni automobili u prvih devet meseci iznosi oko 8.700 evra, prosečna cena svih "volkswagen passata" oko 9.000 evra, dok je prosečna cena "volkswagen polo" vozila oko 5.300 evra.
Ranije istraživanje Polovnih automobila je pokazalo da, ukoliko se uporede prosečne cene iz prve polovine ove sa istim periodom prošle godine, primetan je prosečan rast od 14 odsto. U junu prošle godine prosečna cena svih oglašenih polovnih vozila iznosila oko 8.900 evra, da bi u junu ove godine ona porasla za 11 odsto, to jest za skoro 1.000 evra.
Najprodavaniji modeli u prvoj polovini 2024. bili su automobili proizvedeni između 2008. i 2012. godine. Automobili koji su stariji od 10 godina činili su više od 65 odsto svih polovnjaka prvih put registrovanih u Srbiji od januara do kraja juna ove godine. Kupce i dalje najviše zanimaju polovnjaci sa dizel motorima.
Podsetimo, Srbija je jedina zemlja u Evropi u kojoj je i dalje dozvoljen uvoz automobila Euro 3 standarda emisije izduvnih gasova, a procenjuje se da je svaki drugi uvezeni polovnjak ispod Euro 5 standarda.