Kada je kupovao svoj prvi porodični automobil, Yuan, 31-godišnji stanovnik Šangaja, isprobao je vozila na isključivo električni pogon kompanija Nio i Xpeng, popularnih brendova električnih vozila (EV) u Kini. Brinulo ga je, međutim, da bi mogao da ostane bez električnog napajanja tokom vožnje i da će morati da se nosi s komplikacijama oko punjenja automobila. Zato je probao nešto sasvim novo: električno vozilo sa produženim dometom ili EREV.
Ova vozila mogu da pređu više od 925 kilometara (600 milja) po jednom punjenju u poređenju sa uobičajenih 482 kilometara (300 milja), zahvaljujući motoru sa unutrašnjim sagorevanjem koji isključivo služi tome da automatski puni bateriju ako je potrebno. Pokazalo se da je EREV baš ono što mu je trebalo i u maju je kupio Li Auto L6 za 34.000 dolara, terenac sa pet sedišta koji je postao jedan od najprodavanijih modela u Kini.
"Nisam ranije razmišljao o kupovini EREV-a", kaže Yuan, koji je želeo da mu se navede samo ime pošto radi u državnoj službi. "Ali nismo želeli da brinemo zbog razdaljine koju može da pređe u slučaju dužih putovanja, kao i zbog dugih redova na stanicama za punjenje."
Opširnije
Tajne otpornosti porodičnih preduzeća u regionu: Tata, vreme je za penziju!
U izuzetno izazovnom pejzažu u kom je regionalna ekonomija u ovom trenutku, nije pogrešna percepcija da je dominacija ostala na strani porodičnih kompanija.
26.09.2024
Nemačkoj ‘gori krov’, ko se plaši požara?
Evropa strahuje od posrtanja nemačke automobilske i hemijske industrije, nakon dešavanja u automobilskoj korporaciji Volkswagen Group.
30.09.2024
Ukratko: Stanovi, penzije, kreditni rejting
U Beogradu ima 10.000 praznih i 108.714 privremeno nastanjenih stanova, a kranovi u prestonici i dalje niču na svakom ćošku.
28.09.2024
Ko bi mogao da zaradi od epidemije majmunskih boginja
Jedina efikasna brana daljem širenju virusa mogla bi da bude vakcina, a jedina kompanija koja zasad ima odobreno cepivo u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama jeste Bavarian Nordic S/A.
02.10.2024
Pridnjestrovlje: U potrazi za šerifskim komunizmom i ruskim vojnicima
Reportaža iz nepriznate Pridnjestrovske Republike, neželjene istočnoevropske republike koju hrane nostalgija i besplatan ruski gas. Današnje Pridnjestrovlje prepuno je sovjetskih suvenira, kipova Lenjina i ruskih vojnika.
13.10.2024
Električna vozila sa produženim dometom postala su kategorija vozila sa najvećim rastom u Kini, planetarno najvećem tržištu EV koja koriste isključivo baterije za napajanje. Prodaja EREV-a se više nego udvostručila u proteklih godinu dana i čini 30 odsto ukupne prodaje plagin hibridnih vozila u Kini, pokazuju podaci servisa Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Ovakva vozila će se pojaviti u SAD sledeće godine kada Stellantis NV, matična kompanija Chryslera, bude lansirao Ramcharger, EREV verziju svog pikapa Ram 1500, za koji tvrdi da će imati domet vožnje od 1.110 kilometara (690 milja) i "koji je proizveden kako bi sve skeptike" uveo u eru električnih vozila.
Dok se proizvođači automobila širom sveta muče da ubede prosečnog kupca automobila da pređe na električno vozilo, EREV se pojavljuje kao rešenje kada je reč o dvema najvećim preprekama na putu prihvatanja električnih vozila: ceni i bojazni u vezi sa dometom vožnje. EREV se može puniti punjačem, ali se baterija može puniti i pomoću malog benzinskog motora dok se automobil kreće, čime se drastično povećava domet vozila. Umesto da pokreće točkove kao kod konvencionalnog automobila ili hibrida, motor u EREV-u služi isključivo kao generator električne energije. To znači da je EREV-u potrebna upola manja baterija nego kod tradicionalnog električnog vozila, zbog čega je cena EREV-a za oko 4.000 dolara manja nego cena vozila na isključivo električni pogon. A zahvaljujući motoru koji automatski puni bateriju, tokom dugih putovanja ne mora se često zaustavljati na stanicama za punjenje EV pored puta radi punjenja.
"Auto ima manju bateriju, 95 odsto putovanja će biti u režimu električnog pogona i ne morate strahovati zbog dometa", rekao je Jim Farely, izvršni direktor kompanije Ford Motor Co, krajem maja po povratku iz Kine, gde se oduševio EREV-om. "Zaista nam se dopada ovo rešenje."
Pošto primarno koriste energiju iz baterije, EREV vozila su ekološki prihvatljivija od standardnih hibrida poput Priusa, koji Toyota Motor Corp. prodaje već četvrt veka. Standardne hibride pokreće motor sa unutrašnjim sagorevanjem uz dodatak malog elektromotora koji se puni preko električnog sistema automobila i kinetičkom energijom koja se prikuplja kada vozač koči. EREV emituje manje ugljen-dioksida, koji doprinosi globalnom zagrevanju, jer se njegov motor na benzin samo po potrebi aktivira kada treba napuniti bateriju. Međutim, iako je baterija u EREV-u manja nego kod vozila na isključivo električni pogon, veća je od pogonskog sklopa u standardnim hibridima. Zbog toga je EREV skuplji od standardnog hibrida.
Osim Stellantisa i njegovog Ramchargera, nijedan proizvođač još nije odlučio da razvije i plasira EREV model u SAD, pa ni Ford. Ipak, Farleyev entuzijazam u vezi s tom tehnologijom preliva se i na druge rukovodioce u Fordu.
"Možete puniti kad to želite, ne kad morate, a to je velika prekretnica", kaže Maya Gjaja, glavna operativna direktorka u sektoru Model E, Fordovoj jedinici za električna vozila.
Stručnjaci za automobile kažu da bi ova tehnologija mogla biti idealno rešenje za modele koje Amerikanci najviše vole: SUV i pikapove. Pošto je vozilima sa dužim dometom potrebna manja baterija, što je najskuplja komponenta u električnom vozilu, i težina vozila i cena mogu biti manji, a vreme vožnje duže. Pritom, nije potreban nikakav novi proboj u tehnologiji baterija. EREV model se oslanja na postojeću tehnologiju koju proizvođači automobila već koriste: tradicionalnu litijum-jonsku bateriju u kombinaciji s motorom sa unutrašnjim sagorevanjem.
"To jednostavno ima smisla za američko tržište pošto volimo naša velika vozila i da brzo prelazimo duge razdaljine", kaže Michael Dunne, bivši izvršni direktor kompanije General Motors Co. u Aziji, a sada konsultant specijalizovan za kinesko tržište. "To je spas za Detroit. Mogli bi da preuzmu praktičan pogonski sistem, smanje troškove, povećaju domet i zadovolje kupce u segmentima koje smatraju ključnim, SUV-ovima i kamionetima."
Ipak, to što američki proizvođači automobila oklevaju moglo bi imati veze s time kako regulatorna tela i aktivisti za životnu sredinu gledaju na EREV. Pošto koristi motor na gorivo da bi se produžio domet, ovo vozilo se smatra hibridnim, što poznata američka organizacija za zaštitu životne sredine Sierra Club ne smatra više zelenom tehnologijom. "EREV bi mogao odvući pažnju u pogrešnom smeru i zaustaviti zamah u ključnoj tranziciji ka vozilima s nultom emisijom", kaže Katherine Garcia, direktorka u Sierra Clubu za ekološki prihvatljiv prevoz.
Nejasno je kako će američki regulatori klasifikovati EREV, ali čini se da je malo verovatno da će biti svrstani u vozila na isključivo električni pogon koja se, ako su proizvedena u Severnoj Americi, mogu kvalifikovati za državne podsticaje čiji je cilj da stimulišu prodaju, poput poreske olakšice od čak 7.500 dolara.
"Pred nama kao industrijom i regulatornim telima je velika odluka: da li je to električno vozilo ili nije", rekao je Farley o statusu EREV-a na Bernstein konferenciji o strateškom odlučivanju u Njujorku krajem maja. "Kupci se izjašnjavaju - sviđaju im se ova prelazna rešenja. Predstoji nam još dosta posla sa regulatornim telima jer nisu još spremna."
General Motors (GM) bio je pionir u EREV tehnologiji pre 14 godina sa modelom Chevrolet Volt, malim sedanom koji je pokretala električna energija uz dodatak motora na benzin. Volt je imao domet od samo 64 kilometara (40 milja), što je delić razdaljine koju današnji EREV u Kini može da pređe na baterijski pogon. Model nije dostigao ciljeve prodaje i GM je gubio hiljade dolara na svako prodato vozilo. Kompanija je odustala od projekta Volt 2019. godine.
"Tehnologija korišćena u Voltu je bila veoma dobra za to vreme", kaže Mark Wakefield, jedan od direktora za prakse u automobilskoj industriji u konsultantskoj firmi AlixPartners. "Ali bila je takođe užasno skupa i upotrebili su je u automobilu ekonomske klase. Klasična strategija bi bila da se počne od vrha, da je stave u Cadillac, a zatim i u niže klase automobila kako cena bude padala, a kapacitet dolazio do izražaja."
GM je saopštio da će uvrstiti plagin hibride (PHEV) u ponudu 2027. godine, ali je odbio da kaže da li će to uključivati i EREV. "Kod PHEV i EREV modela izazov predstavlja to što su komplikovani i skupi jer razvijate dva pogonska sistema, a i dalje imate izduvne gasove", kaže portparol GM-a Jim Cain.
Amerika je prepustila tržište EREV-a Kinezima, kao što je pre deceniju to uradila sa tehnologijom baterija u kojoj Kina sada dominira. Iako se veliki proizvođači poput SAIC Motor Corp. i Zhejiang Geely Holding Group Co priključuju EREV trendu, Li Auto, čiji je osnivač tehnološki milijarder Li Xiang, vodeća je kompanija na kineskom tržištu EREV-a sa ponudom SUV vozila koja koriste tu tehnologiju. Prodaja vozila kompanije Li Auto skočila je za skoro 47 odsto u junu na 47.774 vozila, podstaknuta potražnjom za najjeftinijim EREV modelom, L6 SUV, čija je osnovna cena 34.500 dolara. Prodaja vozila Li Auta se prošle godine više nego udvostručila i kompanija je prijavila godišnju bruto dobit od 3,9 milijardi dolara (27,5 milijardi juana).
"Li Auto cilja kupce porodičnih automobile", kaže Siyi Mi, analitičarka za sektor električnih vozila u BNEF-u. "Njegovi EREV modeli ne samo da pružaju iskustvo vožnje električnog vozila bez bojazni zbog dometa, već imaju i infotejnment sistem i napredne sisteme za pomoć vozaču koji su prilagođene potrebama kupca."
Modeli Li Auta doprineli su tome da plagin hibridna vozila postanu najbrže rastući tip pogonskog sistema globalno, nadmašivši električna vozila na isključivo električni pogon i automobile sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, navodi BNEF. Ovaj servis za istraživanja je drastično povisio procenu prodaje plagin hibrida, prognozirajući da će vrhunac od 9,2 miliona prodatih vozila širom sveta biti dostignut do 2030. godine, u poređenju s prethodnom procenom da će prodaja dostići vrhunac od 6,5 miliona vozila do 2026. godine. Prošle godine u svetu je prodato oko 4,2 miliona plagin hibrida, pokazuju podaci BNEF-a.
Wakefield je tokom nedavne posete kolegi u Kini provozao najbolji SUV L9 kompanije Li Auto. Bio je impresioniran, i to ne samo pogonskim sistemom koji je radio u režimu električnog pogona tokom cele vožnje. Automobil takođe ima mnoga napredna rešenja, uključujući sistem glasovnih komandi za više funkcija, poput spuštanja prozora, kao i poluautonomni sistem upravljanja pomoću koga auto može da se isključi sa auto-puta a da vozač ne dotakne volan, ili da se parkira bez vozača.
"Moj kolega dolazi do stana i kaže mi: ‘Gledaj sad ovo’", kaže Wakefield. "Obojica izlazimo i on kaže: ‘Mogu da izađem i samo odšetam do stana. Ne moram da ga parkiram. Može da se odveze dva nivoa niže i sam parkira’."
Malo je verovatno da će kupci automobila u SAD uskoro videti išta slično na američkim putevima pošto predsednik SAD Joe Biden traži uvođenje 100 odsto carine na kineske automobile, a bivši predsednik Donald Trump preti još oštrijima protekcionističkim merama kako bi sprečio ulazak kineskih električnih vozila na tržište. Na američkim proizvođačima i regulatorima je da utru put ukoliko se želi da američki potrošači imaju pristup tehnologiji koja će omogućiti prelazak na električni pogon budućnosti.
"Menjali smo pristup zbog kupaca koji više cene praktičan pristup od idealističkog", kaže Dunne, bivši izvršni direktor GM-a. "Požurili smo da se upustimo u proizvodnju električnih vozila pre nego što je infrastruktura za punjenje bila spremna. EREV bi predstavljao prirodan prelazni korak."