Bivšem izvršnom direktoru Volkswagen AG Martinu Winterkornu počelo je suđenje u Braunšvajgu, u Nemačkoj, zbog optužbi za prevaru i manipulaciju tržištem.
Winterkorn (77) je optužen usled korporativnog skandala oko Volkswagenove upotrebe nameštenog softvera koji je omogućio da se sa milionima automobila vara na testovima koji prate emisiju izduvnih gasova. Smirivanjem rada motora prikrivali su se visoki nivoi štetnih gasova.
Preciznije, softver je pojačavao kontrolu izduvnih gasova tokom testiranja, a smanjivao je prilikom svakodnevne vožnje, omogućavajući automobilima da emituju azotni oksid više nego što je dozvoljeno. Azot-oksid može da iritira disajne puteve ljudi i doprinese razvoju astme.
Opširnije
Volkswagen razmatra da zatvori pojedine fabrike u Nemačkoj
Kompanija Volkswagen razmatra da zatvori pojedine fabrike u Nemačkoj da bi snizila troškove.
02.09.2024
Volkswagen produbljuje saradnju s kineskom kompanijom na razvoju EV
Volkswagen i Xpeng su se obavezali da će razviti novo elektronsko rešenje za sve automobile na baterije proizvedene u Kini pod brendom VW.
22.07.2024
Baterije za električna vozila: koliko traju i imaju li garanciju?
Baterije s vremenom, kroz upotrebu, gube kapacitet. Kako i koliko se ta degradacija može smanjiti?
11.08.2024
Volkswagen ulaže u Rivian do pet milijardi dolara
Rivian Automotive Inc. će dobiti prekopotrebnu novčanu infuziju kroz novo partnerstvo sa grupom Volkswagen AG.
26.06.2024
Ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se – tranzicioni izazovi automobilske industrije
Evropska zelena tranzicija umnogome zavisi od povećanog snabdevanja minerala – litijuma, bakra i nikla.
03.06.2024
Winterkorn se suočava sa tri odvojene grupe optužbi: prevara kupaca prodajom automobila sa ilegalnim softverom, manipulacija berzama usled skrivanja informacija od investitora i davanje lažnih izjava pred parlamentarnom istražnom komisijom 2017. godine. Preti mu do 10 godina zatvora ako bude osuđen.
Tužioci tvrde da je Winterkorn znao za ilegalni softver mnogo pre nego što je američka Agencija za zaštitu životne sredine objavila da je otkrila kršenje propisa u septembru 2015. Navode da je bio svestan tog problema barem od maja 2014, ali je nastavio da dozvoljava tu praksu i prodaju automobila s nameštenim softverom. Takođe kažu da se taj softver pojavio u Volkswagenovim automobilima u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) još 2006. godine.
Kako se napominje i u izveštaju Bloomberga, bivši čelnik automobilskog giganta, dakle, nije optužen da je bio umešan u kreiranje samog uređaja, već da nije prekinuo njegovu upotrebu kada je saznao za to - čime je dozvolio da se devet miliona automobila sa softverom proda u Evropi i SAD, što je dovelo do ukupno 100 miliona evra štete prema kupcima.
On je dao ostavku 2015. i poručio da je za spornu praksu saznao tek neposredno pre saopštenja američke agencije. Tokom ranijeg parničnog postupka svedočio je da navodi protiv njega nisu tačni.
Winterkornov advokat Felix Dörr rekao je u utorak uoči sudskog postupka u Braunšvajgu da njegov klijent definitivno odbacuje optužbe. Dodao je da Winterkornov položaj kao izvršnog direktora nije opravdanje da se on smatra odgovornim za skandal u svim njegovim aspektima, prenela je Beta.
Winterkornu je trebalo da se sudi 2021. sa još četvoricom direktora, ali je njegov slučaj odložen zbog zdravstvenih problema.
Inače, skandal je imao široke posledice po kompaniju i auto-industriju. Volkswagen je na kraju platio više od 31 milijarde evra kazni. Udeo u prodaji na evropskom tržištu automobila pao je za vozila sa dizel motorom, koja su prethodno bila favorizovana zbog efikasnosti u potrošnji goriva u odnosu na vozila na benzin.
Podsetimo, Volkswagen se ovih dana našao u žiži javnosti i zbog razmatranja da zatvori pojedine fabrike u Nemačkoj kako bi snizio troškove, što bi bio još jedan udarac za vladu nemačkog kancelara Olafa Scholza. To bilo bi prvo zatvaranje fabrike ove kompanije u Nemačkoj tokom 87-godišnje istorije i dovelo bi Volkswagen do sukoba sa moćnim sindikatima.