Kineski proizvođači automobila su u prvih pet meseci ove godine izvezli u Rusiju više vozila nego bilo gde drugde, popunivši tako prazninu koja je nastala nakon što su veliki auto-proizvođači napustili ovu državu zbog invazije na Ukrajinu.
Kina je od januara do maja u Rusiju izvezla 287.000 sklopljenih vozila, što je skoro dvostruko više u odnosu na sledeću lokaciju - Meksiko - u koji je prošle godine izvezeno 159.000 vozila, pokazuju podaci sa carine koje je u utorak objavilo Udruženje automobilskih proizvođača u Kini.
Kina je u toku čitave 2022. u Rusiju izvezla oko 162.000 vozila.
Opširnije
Ford: SAD nisu spremne da se takmiče s Kinom u EV sektoru
Izvršni direktor Forda izjavio je da SAD nisu spremne da se takmiče sa Kinom u EV sektoru.
19.06.2023
Musk posetom Kini demonstrira značaj te zemlje za SAD
Elon Musk drugog dana u poseti Kini sastao se sa više državnih zvaničnika.
31.05.2023
Kinezi sa svog tržišta polako istiskuju velike marke automobila
Veliki proizvođači automobila zvuče optimistično po pitanju povećanja prodaje vozila u Kini.
05.04.2023
Volkswagen zbog problema s nabavkom u 2022. isporučio manje vozila
Prodali su manje vozila zbog problema s nabavkom elektronike koji su izazvali zastoje u proizvodnji.
13.01.2023
Chery Automobile Co, Zhejiang Geely Holding Group Co. i Great Wall Motor Co. su tri najveća kineska brenda u Rusiji. Njihova vozila su u prvoj polovini ove godine činila trećinu ukupne prodaje novih automobila u ovoj zemlji, pokazuju statistički podaci Evropske biznis asocijacije. Popularni modeli čine terenska vozila kao što su Chery’s Tiggo 7 Pro, Geely’s Coolray i Great Wall’s Haval modeli, pokazuju podaci grupe.
Ukrajina je stavila kompanije Geely i Great Vall na listu "sponzora rata", na kojoj se nalazi više od 20 kompanija koje nastavljaju da posluju u Rusiji.
Veliki internacionalni auto-proizvođači kao što su Toyota Motor Corp. i Volkswagen AG, zajedno sa kompanijama Apple i McDonalds, povukli su se iz Rusije u okviru ekonomskih sankcija nakon početka invazije na Ukrajinu u februaru prošle godine. Neke od kompanija, kao na primer Renault SA i japanski Fast Retailing Co, u čijem vlasništvu je Uniqlo, suočile su se sa bojkotom potrošača zbog sporijeg povlačenja poslovanja.
Mnogi kineski brendovi imaju udele i partnerstva sa međunarodnim automobilskim proizvođačima. Na primer, Geely i njegov osnivač Li Shufu kontrolišu švedske kompanije među kojima su Volvo Car AB i Polestar Automotive Holding UK Plc. Njegov brend električnih vozila Zeekr takođe sarađuje sa Googleovom firmom Waymo LLC, specijalizovanom za oblast autonomne vožnje, sa kojom ulazi na tržišta u Evropi i na Bliskom istoku.