Elon Musk, osnivač kompanije Tesla, sastao se sa više državnih zvaničnika drugog dana posete Kini, prvoj nakon pandemije, koja naglašava važnost odnosa koje kompanija održava sa azijskom državom.
Milijarder se u sredu u Pekingu sastao sa Jinom Zhuanglongom, kineskim ministrom za industriju i informacione tehnologije. U toku razgovora razmenili su stavove po pitanju vozila nove energije i vozila povezanih sa veštačkom inteligencijom, navodi se u saopštenju ministarstva.
Fotografije na kineskoj društvenoj mreži Weibo takođe prikazuju Muska u poseti kineskom ministarstvu trgovine, u društvu Toma Zhua, višeg rukovodioca Teslinog automobilskog sektora, i Grace Tao, potpredsednice Tesle koja je zadužena za državne i javne poslove u Velikoj Kini.
Opširnije
Kinezi sa svog tržišta polako istiskuju velike marke automobila
Veliki proizvođači automobila zvuče optimistično po pitanju povećanja prodaje vozila u Kini.
05.04.2023
Volkswagen zbog problema s nabavkom u 2022. isporučio manje vozila
Prodali su manje vozila zbog problema s nabavkom elektronike koji su izazvali zastoje u proizvodnji.
13.01.2023
Analiza BBA: FCA i Revoz povukli pad auto-industrije koji će trajati
Kompanije u Adria regiji zabeležile su pad prodaje i prihoda u 2021. godini.
12.12.2022
Ford otpušta 3.000 radnika zbog EV projekta
Većina radnika sa kojima će biti raskinut ugovor su zaposleni u odeljenju za proizvodnju motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
23.08.2022
Musk je u utorak stigao u Peking, gde se sreo sa ministrom spoljnih poslova Qinom Gangom, a očekuje se i da će u toku puta posetiti i Teslinu fabriku u Šangaju. Na sastanku sa Qinom, Musk je rekao da se interesi Kine i SAD prepliću, navodi se u saopštenju vlade. U saopštenju se navodi i da se Tesla protivi razilaženju sa Kinom, kao i da je kompanija spremna da nastavi da se širi u zemlji.
Ove primedbe podsećaju na izjavu koju je za nemački Bild am Sonntag dao Ola Källenius iz Mercedes-Benz Groupa, navodeći da je odvajanje od Kine iluzorno, kao i izjave Tima Cooka iz Applea, koji je u toku posete u martu naglasio simbiotičku prirodu odnosa proizvođača iPhone telefona sa ovom zemljom. Samo prošle nedelje Mary Barra iz General Motorsa rekla je da Kina ostaje ključno tržište za kompaniju i da se raduje nastavku saradnje u razvoju čistijih automobila sa lokalnim partnerima.
Komentari su u suprotnosti sa naporima lidera, uključujući američkog predsednika Joea Bidena i nemačkog kancelara Olafa Scholza, da ostvare geopolitičku prednost nad kineskim predsednikom Xijem Jinpingom vršenjem većih pritisaka na trgovinu ključnim komponentama, uključujući baterije za električne automobile i poluprovodnike. SAD i Nemačka su ponudile državnu podršku lokalnoj proizvodnji kako bi pomogli u smanjenju rizika u lancima snabdevanja i umanjili zavisnost automobilske industrije od Kine kada su u pitanju komponente za električna vozila.
Direktor Tesle takođe se u utorak sastao sa Yuqun Zeng, generalnim direktorom giganta za proizvodnju baterija Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL), navodi ArenaEV. Fotografija na kojoj on i Zeng prolaze kroz, kako izgleda, hol hotela kruži društvenim mrežama. Iz komapnije CATL su odbili da daju komentar u vezi sa tim.
Bloomberg je ranije izveštavao da Tesla planira da u SAD izgradi fabriku baterija sa CATL-om.
Tesla želi da postigne dogovor sličan onome koji je Ford Motor Co. najavio u februaru, a prema kome će sa CATL-om izgraditi postrojenje potpuno u vlasništvu američkog auto-proizvođača. Ugovor sa Fordom izazvao je gnev poslanika, uključujući demokratskog senatora Joea Manchina iz Zapadne Virdžinije i republikanskog senatora Marca Rubia sa Floride, koji tvrde da to omogućava kineskoj kompaniji da koristi američke subvencije.
Očekuje se da će Musk posetiti fabriku u Šangaju, navode izvori koji su želeli da ostanu anonimni jer su informacije o kojima je reč privatne. Potencijalno će se sastati i sa kineskim premijerom Lijem Qiangom kako bi sa njim razgovarao o tehnologiji automatizovane vožnje koju Tesla planira da predstavi u Kini, navodi jedan od izvora.
Musk i Li, koji je bio partijski sekretar za Šangaj, već su se nekoliko puta sastajali. Grad Šangaj je bilo ključan u ostvarivanju Muskovog plana da tamo otvori Teslinu fabriku, pri čemu je postrojenje izgrađeno neverovatnom brzinom od njegovog osnivanja 2019. godine do isporuke automobila u decembru iste godine.
Izgradnja Tesline fabrike u finansijskom centru Kine posmatra se kao jedna od najznačajnijih tačaka u razvoju poslovanja u Šangaju, u toku Lijevog mandata.
Kao tadašnji šef partije u Šangaju, Li je upoznao Muska na ceremoniji potpisivanja 2018. godine, kada se obavezao na izgradnju, čime je Tesla postao prvi strani proizvođač automobila koji je ušao u Kinu bez lokalnog partnera. Li je takođe bio na ceremoniji postavljanja temelja u januaru 2019. i ponovo na ceremoniji povodom prvih isporuka "modela 3" kineske proizvodnje.
Tesla je uživao veliku podršku šangajskih vlasti, od toga da je kompaniji omogućen pristup jeftinom zemljištu do ubrzanih izdavanja dozvola. Gradski zvaničnici su proizvođaču električnih vozila obezbedili manje dostupne maske i zaštitnu opremu početkom pandemije. U toku najnovijeg zaključavanja, proizvodnja se našla u sistemu zatvorene petlje.
Šangajska fabrika kompanije Tesla zaslužna je za više od polovine svetske proizvodnje u 2022. godini, pri čemu postrojenje sada može da proizvede 1,1 milion automobila godišnje. Zauzvrat, poslovanje američkog auto-proizvođača činilo je skoro četvrtinu ukupne proizvodnje vozila u zemlji, a lokalne vlasti su se ranije ovog meseca obavezale da će ojačati veze sa kompanijom kroz poslovanje sa samovozećim automobilima i robotizaciju.
U utorak je kinesko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo dobrodošlicu Musku.
"Kina pozdravlja gospodina Muska i druge rukovodioce iz poslovne zajednice da bolje razumeju Kinu i promovišu obostrano korisnu saradnju“, rekla je portparolka Mao Ning na brifingu za medije u Pekingu.
Ipak, odnosi između proizvođača i azijske države nisu uvek bili laki. Nakon tople dobrodošlice u Pekingu, kompanija Tesla suočila se sa oštrim kritikama javnosti, posebno uzimajući u obzir da tenzije između Vašingtona i Pekinga rastu.
Besni vlasnici Tesla automobila u januaru su nagrnuli u izložbene prostore kompanije u Kini kako bi uložili žalbe zbog propuštanja snižavanja cena. Tesla automobili su takođe zabranjeni u kineskim vojnim kompleksima i stambenim kompleksima početkom 2021. godine zbog bojazni da se osetljivi podaci prikupljaju pomoću kamera ugrađenih u vozila.
Proširenje fabrike u Šangaju je odloženo, rekli su ljudi upoznati sa situacijom u januaru, jer su se javile i druge bojazni u vezi sa podacima, posebno oko jedne američke kompanije koja je povezana sa Muskovom inicijativom za internet iz svemira Starlink, čije je prisustvo u najvećoj azijskoj ekonomiji veoma značajno.
(Tekst ažuriran informacijama o sastancima u drugom pasusu.)