Analiza tima analitičara Bloomberg Adrije, koja je obuhvatila 16 proizvođača automobila i automobilskih komponenti u Adria regionu, pokazuje pad prodaje i prihoda u 2021. godini. Naime, ove kompanije su u prošloj godini ostvarile ukupnu prodaju od 2,569 miliona evra, što predstavlja pad od 5,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U poređenju sa pretpandemijskom 2019, prodaja je manja za 25,6 odsto.
Zbog smanjene proizvodnje zabeležen je i prosečni pad prihoda od 11,6 odsto za proizvođače automobila u regionu.
''Pritisak na marže bio je evidentan uglavnom zbog porasta ulaznih troškova, što je rezultiralo padom marži na godišnjem nivou i za FCA i za Revoz (dva glavna automobilska igrača) u razdoblju 2019 - 2021'', navode analitičari našeg medija.
Opširnije
Industrija usporava, ali se dobro drži u energetskoj krizi
Uzevši u obzir trenutno stanje stvari, može se očekivati dalje smanjenje obima industrijske proizvodnje u svim zemljama u regionu, navode analitičari.
07.12.2022
Analiza BBA: Divlja inflacija krotiće se rastom stopa i sledeće godine
Ubrzana inflacija primorala je centralne banke širom sveta da ove godine oštro povećavaju kamatne stope.
23.11.2022
S druge strane, proizvođači automobilskih komponenti ostvarili su bolje rezultate, pokazujući prosečno povećanje od 3,5 odsto u 2021.
''Proizvođači specijalizovanih proizvoda s višom dodatom vrednošću su prošli bolje u 2021, u smislu rasta prodaje, dok su proizvođači nediferencijabilnih proizvoda sa nižom dodatom vrednošću, poput creva ili aluminijumskih odlivaka, pretrpeli udar u prodaji i profitabilnosti'', dodaju analitičari.
U poređenju sa konkurencijom na zapadu, proizvođači automobila u Adria regionu imaju slabije rezultate u pogledu EBIT marže i ROE. Proizvođači autokomponenti nadmašili su globalne konkurente u pogledu ROE.
''Ovo najverovatnije može da se pripiše nižim nivoima kapitala, koje drže lokalni igrači u poređenju s njihovim konkurentima'', kažu analitičari.
Posmatrajući trendove u svetu, kompanije iz automobilske industrije suočile su se s brojnim preprekama u periodu 2019 - 2021. Najnoviji podaci iz oktobra ove godine za EU i EFTA označavaju najnižu vrednost prodaje novih automobila - na 12-mesečnoj osnovi tekućeg računa - u najmanje dve decenije.
To se događa dok dolazi do postepenog oporavka globalnih lanaca snabdevanja nakon pooštravanja izazvanog pandemijom i jačanja potražnje u okviru oporavka ekonomske aktivnosti nakon pandemije. Obrazloženje je da se faktori snabdevanja nisu potpuno oporavili, a isporuke u fabrike još uvek dugo traju. Sve je veća potražnja za hibridnim modelima, za čiju isporuku treba više vremena.
Kada je reč o spajanjima i preuzimanjima, u periodu 2017 - 2022. proizvođači komponenti u Adria regionu nisu bili privlačni. Osnovni razlog leži u tome što su proizvođači komponenti u regionu uglavnom bili posvećeni jeftinoj proizvodnji komponenti niske dodate vrednosti. Takođe, investicije u regionu su pretežno grinfild investicije, gde velike internacionalne grupacije grade pogone od temelja i uvoze svoju opremu.
Što se tiče investicione aktivnosti, neizvesnost na tržištu dovela je do smanjenja kapitalnih ulaganja u poslednje tri godine. U 2020. godini dezinvestiranje je najočiglednije. U Adria regionu evidentno je smanjenje Capexa u poređenju sa zapadnim konkurentima, uglavnom zbog padova ulaganja u FCA Srbija i Revoz. Međutim, proizvođači auto-komponenti u Adria regiji držali su korak s globalnim nivoima ulaganja, čak su ih i prestigli u 2021.
''Glavni izazov za proizvođače auto-komponenti u budućnosti će biti održavanje nivoa ulaganja, ne samo zbog slabljenja osnova za podršku prodaji, već i zbog porasta cene kapitala zahvaljujući globalnom monetarnom stezanju'', ističu analitičari.
Kako navode analitičari, problemi u vezi s lancem snabdevanja poluprovodnika smanjili su se 2022, što je dovelo do većih proizvedenih količina i ispunjenja narudžbina. Iako su prihodi ključnih igrača porasli u trećem kvartalu 2022, održavanje cenovne discipline u budućnosti biće ključno za zadržavanje nivoa vrednosti prodaje usred slabe potražnje.
Pretpostavljaju da će očigledni pomak prema električnim vozilima odvratiti potražnju od komponenti koje su specifične za vozila s motorima s unutrašnjim sagorevanjem. U prilog tome govore i podaci o prodaji električnih vozila u Evropi. U 2021. zabeležena je prodaja više od 1,2 miliona vozila, što je rast od 63 odsto u poređenju s 2020. i za 3,4 puta više u odnosu na 2019.
''Izgledi za celokupnu automobilsku industriju su mračni. Mislimo da će strahovi od recesije, visoke kamatne stope, nisko poverenje potrošača, prenaduvani troškovi goriva i ulazni troškovi ostati glavni izazovi za industriju barem do 2024'', zaključuju analitičari Blomberg Adrije.
- Ažurirano videom