Kineski juan zamenio je američki dolar kao valuta kojom se najviše trguje u Rusiji, godinu dana nakon što je invazija Ukrajine dovela do niza sankcija Moskvi.
Juan je prvi put premašio dolar u mesečnom obimu trgovanja u februaru, a razlika je postala izraženija u martu, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg na osnovu dnevnih izveštaja o transakcijama sa Moskovske berze. Pre invazije, obim trgovine juanom na ruskom tržištu bio je zanemarljiv.
Opširnije
Vrag je u detaljima Putinovog smanjenja proizvodnje nafte
Rusija kaže da je blizu sprovođenja plana za potpuno smanjenje proizvodnje nafte kao odgovor na zapadne sankcije i ograničenja cena na njen izvoz.
02.04.2023
Rizici svetskog snabdevanja hranom rastu kako trgovci napuštaju Rusiju
Ruski stisak nad snabdevanjem hranom jača pošto su dva trgovca rekla da će zaustaviti kupovinu žitarica za izvoz iz zemlje.
01.04.2023
EU traži način da članice blokiraju uvoz ruskog LNG-a bez novih sankcija
EU traži način da zemlje članice imaju opciju da efikasno zabrane uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa bez uvođenja novih energetskih sankcija.
28.03.2023
Ruski izvoz dizela rekordan uprkos sankcijama EU
Ruski izvoz dizela je na putu da ovog meseca dostigne rekord uprkos sankcijama Evropske unije koje su tu zemlju lišile najvećeg tržišta.
27.03.2023
Xi u Moskvi – mali potez u dugoj hladnoratovskoj partiji šaha
Prva poseta predsednika Narodne Republike Kine Rusiji od početka invazije na Ukrajinu predstavlja bitan događaj.
26.03.2023
Xi zajedno sa Putinom protiv SAD, ali okleva u vezi sa gasom
XI se uzdržao od posvećenosti ruskom gasu
22.03.2023
Kineski apetit za ruskim energentima naglo porastao od početka rata
Od početka rata u Ukrajini apetit Kine za moskovskom naftom, gasom i ugljem je naglo rastao, a uvoz je porastao za više od polovine.
21.03.2023
EU razmatra proširenje sankcija na rođake ruskih milijardera
Trebalo bi da Evropska unija obezbedi jasniji pravni okvir za članove porodica sankcionisanih ruskih milijardera.
16.03.2023
Do promene je došlo nakon što su dodatne sankcije ove godine uticale na nekoliko banaka u Rusiji koje su zadržale mogućnost da vrše prekogranične transfere u dolarima i drugim valutama zemalja koje je Kremlj označio kao "neprijateljske". Raiffeisen Bank International AG, čija ruska filijala ostaje jedan od glavnih kanala za međunarodna plaćanja u zemlji, bila je među zajmodavcima koji su bili pod povećanim pritiskom evropskih i američkih vlasti.
Rusija je produbila svoje veze sa Kinom pošto je invazija u februaru 2022. izazvala prekid odnosa sa Zapadom. U martu je kineski predsednik Xi Jinping doputovao u Moskvu (prvo putovanje u inostranstvo nakon reizbora) i obećao Kremlju proširenje saradnje u oblastima trgovine, investicija, lanaca snabdevanja, megaprojekata, energetike i visoke tehnologije.
Opsežne sankcije usmerene na ruski finansijski sistem primorale su Kremlj i ruske kompanije da prebace svoje spoljnotrgovinske transakcije sa dolara i evra na valute zemalja koje su odbile da se pridruže bilo kakvim ograničenjima.
Ministarstvo finansija je ranije ove godine konvertovalo svoje tržišne operacije u juan umesto u dolar i razvilo novu strukturu za fond nacionalnog bogatstva da drži 60 odsto svoje imovine u juanima. Banka Rusije redovno poziva kompanije i građane da prebace svoja sredstva u rublje ili "prijateljske" valute kako bi izbegli rizik od njihovog blokiranja ili zamrzavanja.
Uprkos svemu tome, dolar je do sada ostao najpopularnija valuta na ruskom tržištu, retko je gubio u odnosu na juan u pogledu obima u bilo kom trgovačkom danu, prema podacima berze koje je prikupio Bloomberg.
Takođe, iako je juan popularniji u Rusiji, finansijska regulativa u Kini i zabrinutost među svetskim investitorima ostaju barijera dok Peking nastoji da promoviše upotrebu valute u inostranstvu. Udeo globalnih deviznih rezervi u juanima iznosio je oko 2,7 odsto ukupnog iznosa do kraja prošle godine, što je pad sa maksimuma od 2,9 odsto u prvom kvartalu, pokazali su podaci MMF-a.
"Sada ima manje dolara na tržištu jer su prihodi Rusije smanjeni zbog pada cena nafte i smanjenja izvoza", rekao je Iskander Lutsko, strateg ITI London. Istovremeno, "uvoz robe iz Rusije u Kinu porastao je za 29 odsto, iako izvoz iz Kine stagnira".