Evropska unija (EU) traži način da zemlje članice imaju opciju da efikasno zabrane uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa (LNG) bez uvođenja novih energetskih sankcija.
Ministri energetike bloka spremni su da podrže predlog koji bi vladama članicama dao mogućnost da privremeno spreče ruske izvoznike da unapred rezervišu infrastrukturne kapacitete potrebne za isporuke, navodi se u dokumentu u koji je Bloomberg imao uvid.
Dok bi pojedinačnim vladama i dalje bile potrebne konsultacije, uključujući i druge zemlje EU i Evropsku komisiju, da bi primenile mehanizam, alat bi mogao da nastavi da smanjuje protok energetskih proizvoda iz Rusije.
Opširnije
Ruski izvoz dizela rekordan uprkos sankcijama EU
Ruski izvoz dizela je na putu da ovog meseca dostigne rekord uprkos sankcijama Evropske unije koje su tu zemlju lišile najvećeg tržišta.
27.03.2023
EU i Nemačka se dogovorile oko emisije štetnih auto gasova
Vlada u Berlinu je povukla svoje primedbe, što utabava put ka usvajanju zakonskog okvira koji je i okosnice strategije 'Green Deal'.
25.03.2023
Raste industrijska potražnja za gasom u EU
Evropske kompanije koriste više prirodnog gasa pošto su cene pale na nivoe pre početka rata u Ukrajini.
25.03.2023
EU već sada u fokus stavila potrošnju gasa za iduću zimu
Evropska komisija predložiće produženje vanrednih mera smanjivanja potrošnje gasa do sledeće godine.
09.03.2023
Fuzija – rusko diplomatsko oružje za buduću saradnju sa Zapadom
Udaljavanje Evrope od nuklearne energije neće ići jednostavno, pokazala studija.
28.03.2023
EU u aprilu počinje zajedničku nabavku gasa
EU narednog meseca planira da načini prve zajedničke korake u kupovini gasa, što bi trebalo da pomogne snižavanju cena energenata.
07.03.2023
"Ne možemo i nećemo se vratiti na status kvo sa Rusijom kao našim glavnim snabdevačem gasom", rekla je Kadri Simson, evropski komesar za energetiku. "Stoga smatram da je mogućnost da zemlje članice privremeno ograniče kapacitete za gas, uključujući LNG, iz Rusije i Belorusije, važan dodatak. Moramo da zaštitimo našu sigurnost snabdevanja."
Očekuje se da će odobrenje doći u okviru šireg sastanka ministara o politici u utorak u Briselu. Predloženu uredbu bi još trebalo da odobri Evropski parlament, koji je ponudio sopstvena rešenja za smanjenje uvoza ruskog gasa.
Zalaganje za nova ovlašćenja za blokiranje uvoza za države članice predvode Finska, Estonija, Letonija, Litvanija i Poljska. Ovaj potez je deo odaljavanja EU od ruskog gasa nakon invazije predsednika Vladimira Putina na Ukrajinu. Dok su tokovi prirodnog gasa u gasovodima pali na rekordno niske nivoe, isporuke LNG-a iz Moskve su porasle.
Komesarka Simson je ranije ovog meseca pozvala da se zaustave isporuke ruskog LNG-a, rekavši da kompanije ne bi trebalo da obnavljaju dugoročne ugovore kada postojeći prestanu.
Španija, najveći kupac ruskog LNG-a u EU do sada, zamolila je kompanije da se ne prijavljuju za nove kupovine iz Rusije.
Na sastanku, ministri energetike takođe treba da potpišu propis koji će zahtevati da novi automobili imaju nultu emisiju izduvnih gasova nakon 2035. godine, označavajući efektivni kraj ere automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.
Ključni stub ambicioznog Zelenog dogovora, ta mera bi trebalo da bude odobrena nakon sporazuma između komisije i Nemačke o odredbama koje bi omogućile prostor za automobile koji rade isključivo na takozvana e-goriva nakon 2035. godine.
Na dnevnom redu sastanka je i prva diskusija ministara o redizajniranju tržišta električne energije u regionu i predlog komisije da se produži cilj dobrovoljnog smanjenja potražnje gasa od 15 odsto za još godinu dana kako bi se smanjio pritisak na snabdevanje sledeće zime. Trenutno je postavljeno da ističe krajem meseca.
Očekuje se da će razgovori biti posebno intenzivni oko teme nuklearne energije usred pritiska Francuske i zemalja istomišljenika da dobiju kredit za tehnologiju u okviru planova bloka da poveća obnovljive izvore energije na čak 45 odsto energetskog miksa do kraja decenije.
Švedsko predsedništvo se priprema za "nefosilne izvore energije" koji će doprineti tim ciljevima uoči pregovora sa parlamentom u sredu, prema najnovijem nacrtu predloga u koji je Bloomberg imao uvid.
Francuska će, zajedno sa drugim članicama takozvane nuklearne alijanse, takođe pozvati na veća ulaganja u male modularne reaktore, nuklearnu tehnologiju u nastajanju koja omogućava manje objekte od onih koji su trenutno u funkciji.
"Nuklearna energija će doprineti dekarbonizovanom energetskom miksu, unapređenju ambicioznih klimatskih ciljeva i važnom cilju održavanja konkurentnosti industrije EU", navodi se u nacrtu pisma.