Evropske kompanije koriste više prirodnog gasa pošto su cene pale na nivoe pre početka rata u Ukrajini, što stvara mogući pritisak uoči početka priprema zaliha za sledeću zimu. To se najviše vidi u rafinerijama, koje lakše menjaju pogonsko gorivo.
Holandski podaci su pokazali da je naftni sektor ove nedelje povećao potrošnju gasa za najviše od početka godine, a u Francuskoj i Španiji brojke su pokazale da je potražnja za gasom u rafinerijama u februaru bila veća nego pre godinu dana.
Brzina oporavka biće presudna za Evropsku uniju i njen način pripreme za još jednu zimu bez gasovoda iz Rusije. Povećanje potražnje moglo bi da podigne cenu na 100 evra po megavat-satu sa sadašnjih oko 40 evra i da smanji zalihe, navodi švedska banka SEB AB u analizi.
Opširnije
EU nastavlja sa merom štednje gasa za 15 odsto
EU predlaže da produži svoj cilj smanjenja potražnje za gasom za 15 odsto do sledeće zime, jer se prilagođava smanjenju ruskih rezervi.
20.03.2023
Italija se novim LNG terminalom udaljava od ruskog gasa
Italija je napravila ključni korak ka obezbeđivanju energetske nezavisnosti od Rusije dolaskom novog postrojenja za uvoz tečnog prirodnog gasa.
20.03.2023
Norveška dobija rekordan prihod od nafte i gasa
Norveška je prošle godine zaradila 528 milijardi kruna (50 milijardi dolara) zbog direktnog posedovanja dozvola za razvoj naftnih i gasnih polja.
18.03.2023
EU u aprilu počinje zajedničku nabavku gasa
EU narednog meseca planira da načini prve zajedničke korake u kupovini gasa, što bi trebalo da pomogne snižavanju cena energenata.
07.03.2023
Cene gasa mogle bi da se vrate na rekordne ako se tražnja u Kini poveća
Snabdevanje gasom u Evropi sledeće zime moglo bi biti više pogođeno nego ove, i to ne zbog smanjenja isporuke ili potpune obustave iz Rusije.
07.03.2023
Direktor Shella: Globalna žeđ za naftom i gasom nema znakova usporavanja
Poslovanje sa prirodnim gasom kompanije Shell može nastaviti da raste i nakon rekordnog profita 2022. godine.
02.02.2023
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
"Neke industrije su prošle godine prešle sa gasa na druga goriva. Ove godine se vraćaju na gas, što povećava potražnju", rekao je izvršni direktor TotalEnergies Patrick Pouyanne. Osim u rafinerijama, dobar pokazatelj oporavka biće tražnja u petrohemijskom sektoru.
Osim u rafinerijama, dobar pokazatelj oporavka biće tražnja u petrohemijskom sektoru.
"Ostali gasno-intenzivni industrijski sektori će se sporije oporavljati tokom godine jer je smanjenje potražnje za gasom za njih rezultat smanjenja proizvodnje, a ne promene goriva", navodi konsultantska kuća Energy Aspects.
U Španiji je, na primer, zbog rekordnih cena gasa, industrijska potražnja za ovim energentom u septembru prošle godine pala za 40 odsto u odnosu na godinu dana ranije. Širom Evrope potrošnja u proizvodnom sektoru pala je za 20 odsto, što je skoro polovina ukupnog pada potrošnje u prošloj godini. Međunarodna agencija za energetiku očekuje da bi se potražnja ove godine mogla oporaviti za deset odsto.
Sa maksimuma iznad 340 evra po megavat-satu krajem avgusta, referentni holandski gasni fjučersi su pali za oko 90 odsto. U februaru je upotreba u španskim rafinerijama porasla za 8,1 odsto, što je pomoglo da se ukupan pad industrije smanji na 9,5 odsto u odnosu na godinu dana ranije, rekao je mrežni operater Enagas SA. U Holandiji je upotreba gasa u naftnoj i hemijskoj industriji takođe počela da premašuje prošlogodišnji nivo ovog meseca, pokazuju podaci CBS-a.
"Manji troškovi energije, verovatno u kombinaciji sa jačom tražnjom zbog otvaranja Kine, mogu značiti da će industrijska proizvodnja ove godine dati pozitivan doprinos rastu u evrozoni", rekla je Maeva Cousin, ekonomista koja pokriva evrozonu za Bloomberg Economics.
Goldman Sachs smatra da će se oporavak industrijske proizvodnje ubrzati od ovog meseca, drugi analitičari su nešto oprezniji.
"Biće potrebno vreme da se cene gasa za snabdevače dovoljno smanje na održiv način kako bi šefovi kompanija doneli odluku o obnavljanju proizvodnje", kaže konsultant EnergiyAspects.
Preseljenje fabrika
Iako su cene gasa pale, one su i dalje iznad istorijskog proseka, a to znači da je deo tražnje za gasom možda nepovratno nestao pošto su neke fabrike preseljene u delove sveta sa nižim troškovima energije.
Hemijske kompanije BASF, Dow i Lanxess spremaju se da otpuste hiljade radnih mesta i presele proizvodnju iz Nemačke jer ne očekuju da će Berlin moći da priušti gas po ceni bliskoj onoj koju su plaćali za ruski gas.
Istraživanje u okviru nemačkog udruženja hemijske industrije pokazalo je da skoro polovina kompanija planira da ove godine smanji ulaganja u toj zemlji zbog visokih troškova energije.
"Proizvodnja će se verovatno preseliti u zemlje sa sličnim vrednostima i političkim sistemima", kaže Oliver Wojahn, analitičar u Alsterresearchu.
"Izgledi za budućnost su nešto svetliji u hemijskoj industriji nakon što je pad cena energenata i sirovina poslednjih meseci donekle stabilizovao situaciju. Međutim, za razliku od pandemije i svetske ekonomske krize, ovoga puta oporavak neće biti tako snažan", navodi se u izveštaju Nemačkog udruženja hemijske industrije.
- U pisanju teksta pomogli Cagan Koc, Francois de Beaupuy, Elena Mazneva, Rachel Graham i Thomas Gualtieri