Evropska unija (EU) predlaže da produži svoj cilj smanjenja potražnje za gasom za 15 odsto do sledeće zime, jer se prilagođava smanjenju ruskih rezervi. Mera koja je usvojena prošle godine, na vrhuncu energetske krize, trebalo bi da istekne krajem ovog meseca.
Evropska komisija, kao izvršno telo bloka, objavila je danas produženje koje ima široku podršku među 27 zemalja članica EU. Još je potrebno zvanično odobrenje ministara energetike iz bloka, koji bi trebalo da se sastanu sledeće nedelje.
Evropske zemlje se spremaju da popune skladišta gasa nakon što je Rusija prekinula većinu snabdevanja zbog rata u Ukrajini. Region se oslanja na uvoz tečnog prirodnog gasa i manju potražnju kako bi popunio nedostatak.
Opširnije
EU već sada u fokus stavila potrošnju gasa za iduću zimu
Evropska komisija predložiće produženje vanrednih mera smanjivanja potrošnje gasa do sledeće godine.
09.03.2023
Italija se novim LNG terminalom udaljava od ruskog gasa
Italija je napravila ključni korak ka obezbeđivanju energetske nezavisnosti od Rusije dolaskom novog postrojenja za uvoz tečnog prirodnog gasa.
20.03.2023
Norveška dobija rekordan prihod od nafte i gasa
Norveška je prošle godine zaradila 528 milijardi kruna (50 milijardi dolara) zbog direktnog posedovanja dozvola za razvoj naftnih i gasnih polja.
18.03.2023
Cene gasa mogle bi da se vrate na rekordne ako se tražnja u Kini poveća
Snabdevanje gasom u Evropi sledeće zime moglo bi biti više pogođeno nego ove, i to ne zbog smanjenja isporuke ili potpune obustave iz Rusije.
07.03.2023
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Međutim, zvaničnici su i dalje oprezni, jer je svetsko tržište tesno, napisao je na Twitteru evropski komesar za energetiku Kadri Simson.
Međunarodna agencija za energetiku je prošlog meseca istakla rizik od nestašice gasa u Evropi ove godine ako Moskva potpuno prekine snabdevanje. Prema podacima Evrostata, EU je smanjila za oko 19 odsto normalne potražnje za gasom između avgusta i januara.
Komisija je postavila cilj da zemlje članice popune podzemna skladišta do 90 odsto pre sledeće grejne sezone. Rezerve za region su sada u proseku popunjene oko 56 odsto, prema podacima Gas Infrastructure Europe.
Referentni fjučersi su danas pali ispod 40 evra po megavat-satu, prvi put od 2021. Iako je smanjenje od 15 odsto dobrovoljno, moglo bi biti obavezno u slučaju vanredne situacije.