Od početka ruske invazije na Ukrajini, Evropa i njeni saveznici tražili su načine da obuzdaju prihode Moskve od fosilnih goriva, ali tako da ne povećaju troškove energije svojim građanima. Najnoviji plan je zabrana korišćenja luka Evropske unije za reeksport tečnog prirodnog gasa (LNG).
Ruski proizvođač Novatek PJSC oslanja se na usputne stanice u EU kako bi pretovario arktičko gorivo sa ledolomaca na konvencionalne tankere. Iako onemogućavanje njegovog pristupa neće sprečiti da teret stigne u Evropu - gde se uvoz ruskog LNG-ja čak povećao nakon rata - ipak će otežati slanje gasa u azijske zemlje. To bi, potencijalno, moglo da naljuti ključne kupce kao što su Kina ili Indija.
Čelnici Evropske unije (EU) raspravljaju o ovom potezu u sklopu svog 14. paketa sankcija Rusiji. Iako to nije potpuna zabrana, bilo bi prvi put da Evropa sprovodi konkretne mere protiv ruskog LNG-ja.
Opširnije
MOL Grupa beleži stabilan rast uprkos spoljnim izazovima
MOL Grupa je ostvarila smanjeni slobodni novčani tok od 402 miliona dolara, što je za 22 odsto manje nego prošle godine.
10.05.2024
Ko u Evropi ima jeftiniju struju i gas od Srbije?
Povećanja cena struje i gasa oduzela su prošle godine Srbiji titulu zemlje sa najjeftinijim energentima u Evropi, a to su pokazali najnoviji podaci Eurostata.
13.05.2024
Dimon nazvao stopiranje naftnih i gasnih projekata izuzetno naivnim
Jamie Dimon je rekao da su odlaganja projekata tečnog prirodnog gasa u SAD učinjena iz političkih razloga.
08.04.2024
Norveška i SAD postale glavni dobavljači gasa i nafte EU
Prošle godine u EU najviše gasa i nafte stiglo je iz Norveške i SAD, koje su zamenile nekadašnju rusku dominaciju na ovom tržištu.
05.04.2024
Ako mera bude odobrena, mogla bi dovesti do toga da rusko gorivo još više kruži po Evropi, što bi verovatno izazvalo i probleme s ugovorima koje imaju evropske logističke firme, ali i političku reakciju drugih zemalja koje kupuju gas.
Šta će tačno biti sankcionisano
Kako bi se optimizovali troškovi isporuke, projekat Yamal LNG sa sedištem na Arktiku, kojim rukovodi Novatek, oslanja se na luke Zeebrugge (Belgija) i Montoir (Francuska) za premeštanje tereta sa svojih 15 ledolomaca na konvencionalne tankere. Uobičajeno, brod koji stiže na terminal tu se i istovaruje, a standardni brod sa LNG-jem se utovaruje otprilike u isto vreme. Međutim, to više neće biti moguće pod ovom zabranom.
Za Yamal LNG zaustavljanja su neophodna kako bi se visokospecijalizovanim brodovima omogućilo da se vrate u fabriku na Arktiku, gde su uslovi isuviše surovi za obične teretnjake. Podaci o praćenju brodova pokazuju da se do osam ruskih tereta pretovari u Evropi u nekim mesecima, iako broj varira i značajno opada tokom leta i jeseni, kada Severni morski put preko Arktika ima manje leda i omogućava brži pristup Kini.
Šta će ova zabrana značiti za evropske kupovine LNG-ja
Uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa u EU iznosio je 14,4 miliona tona prošle godine, prema konsultantskoj firmi Energy Aspects Ltd. Pretovari, gde se prebacuje gorivo, iznosili su dva miliona tona. Očekivani scenario je da će zabrana dovesti do toga da te dodatne količine ostanu u bloku, gde ruski LNG već ima udeo od oko 13 odsto.
Na primer, Novatek bi mogao da istovari terete namenjene Aziji u Evropu i koristi lokacijske zamene, rekao je James Waddel, šef sektora za evropski gas i globalni LNG u Energy Aspects. To znači da bi nabavio gas negde drugde - za snabdevanje azijskih kupaca.
Kao rezultat, to bi "izložilo evropske vlade optužbama da povećavaju zalihe ruskog LNG-ja, dok tvrde da pokušavaju da ga minimiziraju", kaže Waddel.
Da li će ruska proizvodnja LNG-ja trpeti
Sankcije bi dodatno zakomplikovale transportnu logistiku za Rusiju i primorale specijalizovane brodove da putuju dužim rutama. Globalne flote već izbegavaju Crveno more nakon napada jemenskih Huta, kada su putovanja morala da se preusmere oko Rta dobre nade.
Prevoz Yamal LNG tereta direktno u Aziju povećao bi troškove transporta i logistike, prema Energy Aspectsu, a takođe bi produžio putovanja ledolomaca.
Rusija ima neke opcije: obavlja transfere sa broda na brod u blizini svog grada Murmansk (na severu), a takođe može da koristi svoj Severni morski put tokom leta kada se led topi i razni brodovi mogu da pristupe postrojenju.
Ako alternativni aranžmani za isporuku ne uspeju, ruski izvoz LNG-ja može biti smanjen. Međutim, Rusija je bila prilično snalažljiva u zaobilaženju zapadnih sankcija u vezi s naftom.
Šta će zabrana značiti za azijske kupce, a šta za evropske kompanije
Ruski izvoz LNG-ja u azijske zemlje mogao bi da opadne ili postane skuplji, kako bi se uračunali veći troškovi transporta, prema Energy Aspectsu. Prema ekstremnom scenariju, "ako Novatek ne bude u stanju da rekonfiguriše svoju logistiku, te ako ruski izvoz LNG-ja bude prigušen, Evropa bi narušila ruski ugovor o snabdevanju sa Kinom (tri miliona tona godišnje), što može izazvati političku reakciju Kine", rekao je Waddel.
Oslanjanje na Severni morski put ili pretovar u Murmansku, takođe bi zavisili od uslova leda, prebacujući zalihe u Aziju na drugu polovinu svake kalendarske godine, dodao je on.
Evropske kompanije, kao što su nemačka državna kompanija Securing Energy for Europe GmbH (SEFE), zatim Shell Plc i TotalEnergies SE, oslanjaju se na pretovar tereta u lukama Zeebrugge i Montoir za Yamal teret, prema bazi ugovora koju je objavila globalna grupa uvoznika. Ti ugovori neće isteći do 2038. i 2041, potencijalno otvarajući pitanja "više sile" ili ugovornih sporova, ako se pretovar zabrani.
SEFE-u su, na primer, potrebne količine Yamal LNG-ja koje se pretovaruju u Zeebruggeu da bi ispunio svoj dugoročni ugovor sa indijskom kompanijom GAIL Ltd. Šef nemačke kompanije rekao je Bloombergu ranije ove godine da bi zalihe Yamala mogle da ostanu na kontinentu, ako je tako logistički jeftinije, dok se GAIL snabdeva iz drugih izvora. SEFE je saopštio da prati razvoj događaja i odbio je da detaljno komentariše potencijalni uticaj ovog paketa sankcija.
Hoće li biti drugih gubitnika
Jedan od najvećih gubitnika mogao bi biti Fluxys SA, koji upravlja terminalom Zeebrugge LNG. Kompanija je izgradila namenski rezervoar za skladištenje na terminalu, za servisiranje 20-godišnjeg ugovora sa Yamal Tradeom. Taj terminal se može pozvati na "višu silu" u slučaju sankcija za pretovar ili se može suočiti sa kaznama od čak milijardu evra, ako ne bude u stanju da Yamal Tradeu pruži uslugu do kraja trajanja ugovora - prema jednoj tržišnoj proceni.
Portparol Fluxysa kaže da je nejasno šta će tačno biti obuhvaćeno sankcijama, pa je stoga nemoguće proceniti tačan uticaj.