Predsednica Evropske komisiije (EK) Ursula von der Leyen predložila je u sredu ograničenje cene gasa u odnosu na holandsku referentnu cenu budući da, kako je rekla, ona više ne odražava realnu visinu troška.
Dodala je da bi ograničenje cene i dalje zahtevalo smanjenje potrošnje.
"S obzirom na to da Evropska unija (EU) uvozi gotov sav gas koji troši, što je veća intervencija u ceni gasa, to je veća potreba za smanjenjem potrošnje i solidarnošću", napisala je Von der Leyen čelnicima EU uoči njihovog sastanka u Pragu sledeće nedelje.
Opširnije
Gazprom nastavlja isporuku gasa u Italiju preko Austrije
Ruski energetski gigant Gazprom saopštio je danas da će se transport gasa u Italiju, nakon prekida koji traje od subote, nastaviti preko Austrije.
05.10.2022
Cene gasa u Evropi padaju, dok mere EU smanjuju rizik za ovu zimu
Cene prirodnog gasa u Evropi su pale, iako su postojali zakovi da će kontinent uspeti da pregrmi zimu uz dovoljno zaliha, uz priliv LNG-a i mere za štednju gasa koje planira Evropska unija.
03.10.2022
Nestašica energenata odlaže gašenje nuklearnih elektrana u Nemačkoj
Nemačka je saopštila da će zadržati dve nuklearne elektrane u rezervi do aprila.
28.09.2022
"Moramo da priznamo koje rizike donosi ograničenje cene i da primenimo odgovarajuće zaštitne mehanizme", napisala je u pismu čelnicima EU.
Svoj predlog Von der Leyen opisuje kao prelaznu meru dok EU nastoji da se odmakne od dosadašnje referentne cene i uspostavi evropski cenovni indeks koji bi bolje odražavao stanje na evropskom energetskom tržištu.
"Dok traje proces uvođenja adekvatne referentne cene, trebalo bi da razmotrimo ograničenje cene na način koji ne bi doveo u pitanje sigurno snabdevanje gasom svim zemljama članicama, ali i pokazao da EU nije spremna da prihvati plaćanje po bilo kojoj ceni", ističe predsednica EK.
Grupa zemalja koja uključuje Španiju, Italiju, Belgiju, Poljsku, Grčku i Francusku traži ograničenje na sve veleprodajne transakcije na tržištu gasa, ali Nemačka je dosad bila protiv toga.
U pismu Von der Leyen priznaje da je predlog o ograničenju cene skup i da trenutni budžet EU za to neće biti dovoljan, pa bi EK razmotrila druge načine finansiranja takve mere.
Ona takođe napominje da bi EU trebalo da pojača napore u pregovorima s glavnim dobavljačima poput Norveške i Sjedinjenih Američkih Država oko postizanja jeftinije uvozne cene za gas.