Evropska unija (EU) narednog meseca planira da načini prve zajedničke korake u kupovini gasa, što bi trebalo da pomogne snižavanju cena energenata.
Prve procene pokazuju da zajednička potražnja iznosi 24 milijarde kubnih metara gasa u naredne tri godine, rekao je potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič. Tender će biti raspisan u aprilu, a EU očekuje da će u junu potpisati prve zajedničke ugovore sa dobavljačima iz SAD i Bliskog istoka i Afrike.
Zajednička kupovina gasa je novi alat EU čiji je cilj da ograniči rast troškova energije. Iako je cena gasa znatno pala u odnosu na avgust prošle godine, troškovi energije i dalje podstiču inflaciju i utiču na konkurentnost kompanija iz EU u odnosu na one iz SAD i Kine.
Opširnije
Cene gasa mogle bi da se vrate na rekordne ako se tražnja u Kini poveća
Snabdevanje gasom u Evropi sledeće zime moglo bi biti više pogođeno nego ove, i to ne zbog smanjenja isporuke ili potpune obustave iz Rusije.
07.03.2023
Cena gasa u Evropi pada treći mesec zaredom, najduži pad od 2020.
Cena prirodnog gasa u Evropi je na putu trećeg mesečnog pada zbog manjka potražnje i osećaja da se energetska kriza u regionu povlači.
28.02.2023
IEA očekuje veći udeo OIE dok svet rekordno troši ugalj
IEA predviđa da će udeo obnovljivih izvora energije u globalnoj proizvodnji električne energije porasti sa 29 odsto u 2022. na 35 odsto u 2025. godini.
27.02.2023
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
"Definitivno moramo da preokrenemo ekonomske trendove u Evropi. Verujem da stvaramo novi sistem koji će povećati konkurentnost i dovesti nove dobavljače i smanjiti cene. Od kada smo počeli sa ovim modelom, videli smo veliko interesovanje međunarodnih dobavljača", rekao je Šefčovič.
Dodao je da postoji interesovanje za zajedničku kupovinu gasa među industrijskim potrošačima u nekoliko sektora kao što su proizvodnja čelika, aluminijuma, keramike, stakla i u automobilskoj industriji.
Međutim, trenutna zajednička tražnja je samo delić količine gasa koju su zemlje EU uvezle 2021. godine u količini od 338 milijardi kubnih metara. U međuvremenu je postala obavezna zajednička nabavka za najmanje 15 odsto količina potrebnih za punjenje skladišta.
Prema Šefčovičevim rečima, više od 50 dobavljača iz celog sveta spremno je da uđe u poslove sa EU.
Nakon prvog tendera u aprilu, EU će redovno organizovati takve kupovine kako bi obezbedila dovoljne količine gasa.
Zbog blage zime, skladišta gasa u EU trenutno su u proseku sa kapacitetom od 61 odsto, a težište će se sada blago pomeriti na popunjavanje rezervi za sledeću zimsku sezonu.
"Protiv sam samozadovoljstva ili osećaja da su teška vremena prošla jer ne znamo šta nas čeka ove godine. Izuzetno je važno da se pozabavimo cenama. Ne možemo da izdržimo našu ekonomiju na tako velikoj razlici cena (gasa) u poređenju sa SAD ili Kinom", istakao je Šefčovič.