Cena prirodnog gasa u Evropi je na putu trećeg mesečnog pada, što je najduži niz od 2020. godine, zbog manjka potražnje i osećaja da se energetska kriza u regionu povlači.
Očekuje se da će fjučersi gasa pasti u februaru za oko 15 odsto. Ugovori za gas izgubili su više od 35 odsto vrednosti od početka godine.
Pad, koji bi trebalo da pomogne Evropi da obuzda inflaciju i rastuće račune za energiju, dolazi nakon velikih napora među domaćinstvima i kompanijama da smanje potrošnju energije tokom uglavnom blage zime. Potražnja za gasom u regionu pala je za 13 odsto u 2022, što je najveći pad u istoriji, navodi Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u tromesečnom izveštaju objavljenom u utorak.
Opširnije
Ukrajina planira da izbegne uvoz gasa ove godine, kaže CEO Naftogaza
Novi šef najveće ukrajinske energetske kompanije ima ambiciozan plan za ovu godinu.
24.02.2023
Cena gasa ispod 50 evra, vratila se na nivoe pre rata
Cena gasa na holandskoj TTF berzi spustila se ispod 50 evra po megavat-satu.
17.02.2023
Direktor Shella: Globalna žeđ za naftom i gasom nema znakova usporavanja
Poslovanje sa prirodnim gasom kompanije Shell može nastaviti da raste i nakon rekordnog profita 2022. godine.
02.02.2023
Počinju radovi na gasovodu u Bugarskoj, Srbija sve bliža nezavisnosti od ruskog gasa
U Bugarskoj su u sredu počeli radovi na izgradnji gasnog interkonektora koji će povezati Sofiju i Niš.
01.02.2023
Rusija odbacila 50 godina ulaganja u gas za Evropu
Rusija je uložila skoro 50 godina u izgradnju energetske infrastrukture ka Evropi. Predsednik Vladimir Putin ga je uništio za manje od 50 nedelja.
30.01.2023
"Cene se vraćaju na nivoe kojima se može upravljati, posebno u Evropi, gde su blaga zima i smanjenje potražnje pomogli da se tržišta rashlade", rekao je Keisuke Sadamori, direktor za energetska tržišta i bezbednost IEA.
Potrebe za grejanjem će verovatno ostati ograničene kako se Evropa približava kraju zime, a temperature na severozapadu kontinenta će porasti na normalne nivoe do sredine marta. Prognoze pokazuju da se narednih dana očekuje hladnije vreme na severu.
IEA je upozorila da bi se povoljna slika za Evropu mogla promeniti ove godine jer potražnja za tečnim prirodnim gasom raste u Aziji, posebno u Kini, povećavajući konkurenciju za teret. Stroge kineske kovid mere ograničile su upotrebu energije u zemlji prošle godine, ostavljajući Evropi prostora za uvoz rekordnih količina LNG-a i punjenje skladišta.
Sada kada su ograničenja ukinuta, kineska potražnja je "velika nepoznanica", a bikovski scenario bi mogao da dovede do porasta uvoza LNG-a u zemlju za čak 35 odsto u 2023.
"Ovo bi izazvalo žestoku konkurenciju na međunarodnim tržištima i moglo bi da dovede do vraćanja cena na neodrživ nivo viđen prošlog leta, što predstavlja zabrinutost posebno za evropske kupce", upozorila je IEA.