U Bugarskoj u sredu počinju radovi na izgradnji gasnog interkonektora koji će povezati Sofiju i Niš, a kapacitet ovog gasovoda omogućiće prenos 1,8 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje. To je ekvivalentno 60 odsto ukupne godišnje potrošnje Srbije.
U političkim i stručnim krugovima poslednjih godina, a naročito tokom energetske krize, isticali su značaj izgradnje ovog gasovoda, jer će on omogućiti Srbiji nezavisnost od ruskog gasa. Izgradnjom ovog gasovoda, Srbija će moći da dobija gas i iz Azerbejdžana.
Srbija oko 90 odsto gasa koji troši dobija iz Rusije, a do naše zemlje transportuje se Turskim tokom. Ova gasna ruta jedna je od dve preostale kojom ruski gas stiže u Evropu. Kako u drugim evropskim zemljama, tako i u Srbiji postoji bojazan od totalnog prekida proticanja ruskog gasa.
Opširnije
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Balkan traži energetski izlaz u Turskoj
U jeku božićnih i novogodišnjih praznika, Bugarska i Turska su potpisale dogovor koji Bugarskoj daje dostup turskim lučkim terminalima za prijem tečnog gasa.
08.01.2023
EU treba još 100 milijardi evra da zameni ruski gas
Probleme može izazvati pad temperatura, potpuni prekid ruskog uvoza i povećanje kineske potražnje
09.01.2023
Nemačka dobila prvi LNG terminal
Brzina kojom je pušten u rad je signal da će najveća evropska ekonomija ostati jaka, rekao je nemački kancelar Scholz na otvaranju.
17.12.2022
Povećan uvoz LNG-a zaslužan za pad cena gasa u Evropi
Cene prirodnog gasa u Evropi pale su za čak devet odsto zbog porasta uvoza LNG-a i stabilne proizvodnje francuske nuklearne energije.
12.12.2022
Bajatović traži garanciju države za kredit koji je već potrošen
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović traži od države garanciju za kredit od 105 miliona evra.
26.01.2023
Uprkos rezervama u Banatskom Dvoru i u skladištima u Mađarskoj, koji su, prema izjavama zvaničnika, dovoljni za dva do tri meseca, duže ostajanje bez ruskog gasa za Srbiju bi bio veliki problem. Zato se ističe značaj izgradnje gasnog interkontektora sa Bugarskom.
Srbija godišnje troši oko tri milijarde kubnih metara gasa, od toga 2,2 milijarde kubnih metara dobija iz Rusije po povoljnoj ceni od oko 380 dolara za 1.000 kubnih metara, a preostalih 800 miliona kubnih metara kupuje na tržištu po tržišnim cenama. Trenutna cena gasa na holandskoj TTF berzi je oko 60 evra po megavat-satu, što je oko 650 dolara za 1.000 kubnih metara.
Važno je napomenuti da je izgradnja ovog gasovoda zapravo počela pre tačno godinu dana sa srpske strane, tačnije od Niša ka granici sa Bugarskom. Gasovod u Srbiji biće dužine 109 kilometara, a ukupna dužina dvosmernog gasovoda kroz obe države je 170 kilometara.
Vrednost projekta je 85,5 miliona evra, od čega je 25 miliona kredit Evropske investicione banke (EIB), 49,6 miliona evra su bespovratna sredstva iz IPA fonda EU, a preostalih oko 11 miliona evra biće obezbeđeno iz budžeta Srbije i sredstava Srbijagasa.
Pored Srbije, i Bugarska je za izgradnju gasovoda na svojoj teritoriji od Evropske komisije dobila grant od 27,6 miliona evra.
"Gasni interkonektor, koji povezuje gasne mreže Srbije i Bugarske, povećaće diverzifikaciju izvora energije u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana, omogućavajući Srbiji sigurnije i stabilnije snabdevanje iz različitih sistema gasne mreže, posebno iz Azerbejdžana i LNG terminala u Aleksandropolisu u Grčkoj, koji može da prima gas iz celog sveta", navodi se na sajtu EU u Srbiji.
Pored Niša, gasovod će obuhvatiti i još tri merno-regulacione stanice za gas u Beloj Palanci, Pirotu i Dimitrovgradu, što će omogućiti da ova tri grada i regiona Srbije – njihovi građani, škole, bolnice, preduzeća, dobiju pristup gasnom snabdevanju za grejanje i industrijsku proizvodnju.
Očekuje se da će projekat biti završen do kraja godine.
Obeležavanju radova u Bugarskoj prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Bugarske Rumen Radev.
"Ovo je velika stvar, evropski projekat, preko naše zemlje ćemo snabdevati i druge zemlje", rekao je Vučić i zahvalio Bugarskoj što Srbija "ni jedan dan nije imala problema sa Bugarskom zbog tranzita Turskog toka".
Radev je rekao da je ova saradnja primer uspešne implementacije evropske strategije za pristupačnu energiju. Bugarska želi da radovi na gasovodu budu gotovi do oktobra kako bi gasovod radio punom parom do kraja ove godine, dodao je Vladimir Malinov, izvršni direktor Bulgartransgaza povodom početka radova.
(Ažurirano sa izjavama sa otvaranja radova u 13. i 14. pasusu.)
-U pisanju pomogla Vanja Popović