Vladajuća koalicija Bugarske razmatra da ukine kontroveran porez na tranzit ruskog gasa preko njene teritorije, jer ova balkanska država nastoji da poboljša veze sa kolegama iz Evropske unije i pridruži se Šengen zoni za putovanja bez viza.
Bugarski porez na ruski gas koji je uveden u oktobru sa ciljem da smanji profit ruskog Gazproma izazvao je zabrinutost zbog visokih cena i poremećaja u snabdevanju širom jugoistočne Evrope. Bugarska tek treba da naplati ovaj porez od klijenata svog mrežnog operatera, a mađarske vlasti su taj potez Bugarske označile kao "neprijateljski korak" i pozvale Evropsku uniju (EU) da istraži tu odluku.
Bugarska će izmeniti zakone kako bi ukinula ovaj porez sve dok se ne pronađe pristup širom EU za njegovu primenu, rekli su novinarima u ponedeljak Bojko Borisov i Kiril Petkov, bivši premijeri, a sada lideri dve najveće stranke u zemlji.
Opširnije
Bugarska od Rusije očekuje prvu ratu spornog poreza na gas
Bugarska počinje da prikuplja prihode od novog poreza na uvoz i tranzit prirodnog gasa iz Rusije putem gasovoda.
15.11.2023
Bugarski nož u leđa ili praćenje sopstvenih interesa
Još jednom se pokazuje da su bugarski nacional-populisti spremni na kompromise i po suštinskim ideološkim pitanjima.
12.11.2023
Bugarska: Srbija i Mađarska pune Putinovu ratnu mašinu
Ovo je još jedna od packi u sve ozbiljnijem sporu oko poreza na uvoz gasa.
28.10.2023
Bugarski porez na ruski gas važiće samo za Gazprom
Bugarski porez na tranzit ruskog gasa je obaveza Gazproma, a ne drugih zemalja ili bugarskog gasnog operatera, izjavio je premijer te zemlje Nikolaj Denkov.
18.10.2023
Bugarski porez na ruski gas koštao bi Srbiju više od 300 miliona evra
Bugarska je uvela porez na ruski prirodni gas koji se transportuje preko njene teritorije i koji, između ostalih, koriste Srbija, Mađarska, BiH, Severna Makedonija.
17.10.2023
Lideri stranaka su ovo izjavili samo nekoliko sati pre početka sastanka ministara unutrašnjih poslova zemalja centralne i istočne Evrope u Sloveniji na kojem bi trebalo da se razgovara o šengenskom prostoru i borbi protiv ilegalne migracije. Austrija je u nedelju iznela ideju da delimično ukine svoj veto na kandidature Bugarske i Rumunije, dozvoljavajući otvoreni pristup vazdušnim putem pod uslovom da dve zemlje prihvate izručene tražioce azila.
"Ne bi trebalo da propustimo ovu šansu zbog poreza", rekao je Borisov. "Dobrosusedski odnosi, koji su uvek bili među našim glavnim prerogativima, tako će i ostati."
Sofija već dugo nastoji da se pridruži šengenskoj zoni, ali je za tu odluku potrebno odobrenje svih članica EU. Holandija i Austrija oklevaju da prihvate Bugarsku, navodeći njene probleme sa vladavinom zakona i kontrolom granica.
Predviđeno je da se o predlogu Austrije razgovara sa bugarskim i rumunskim ministrima.
"To je korak u pravom smeru", rekao je bugarski premijer Nikolaj Denkov novinarima u ponedeljak. "Ali nećemo prihvatiti nikakve posebne uslove za Bugarsku", rekao je on.