Bugarska počinje da prikuplja prihode od novog poreza na uvoz i tranzit prirodnog gasa iz Rusije putem gasovoda, što je mera koja je izazvala regionalnu buru zbog energetske bezbednosti, i to pred zimu.
Vlada u Sofiji očekuje da primi prve mesečne uplate od poreza u narednih 10 dana, rekao je ministar finansija Asen Vasilev. Porez, koji je na snazi od sredine oktobra, treba da poveća prihode i obuzda sposobnost Rusije da finansira svoj rat u Ukrajini.
Da li će te ciljeve ostvariti, ostaje da se vidi. Mađarska, koja se oslanja na ruski gas preko Bugarske, tvrdi da je ta mera nezakonita i želi da Evropska unija to ispita. Srbija i Severna Makedonija su takođe izrazile zabrinutost.
Opširnije
Bugarski nož u leđa ili praćenje sopstvenih interesa
Još jednom se pokazuje da su bugarski nacional-populisti spremni na kompromise i po suštinskim ideološkim pitanjima.
12.11.2023
Bugarska: Srbija i Mađarska pune Putinovu ratnu mašinu
Ovo je još jedna od packi u sve ozbiljnijem sporu oko poreza na uvoz gasa.
28.10.2023
Bugarski porez na ruski gas važiće samo za Gazprom
Bugarski porez na tranzit ruskog gasa je obaveza Gazproma, a ne drugih zemalja ili bugarskog gasnog operatera, izjavio je premijer te zemlje Nikolaj Denkov.
18.10.2023
Bugarski porez na ruski gas koštao bi Srbiju više od 300 miliona evra
Bugarska je uvela porez na ruski prirodni gas koji se transportuje preko njene teritorije i koji, između ostalih, koriste Srbija, Mađarska, BiH, Severna Makedonija.
17.10.2023
Počeli pregovori Srbije sa Azerbejdžanom o nabavci gasa
Srbija je zvanično započela razgovore sa Azerbejdžanom u vezi sa nabavkom gasa iz Kaspijskog regiona, potvrdila je u utorak ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
09.05.2023
Počinju radovi na gasovodu u Bugarskoj, Srbija sve bliža nezavisnosti od ruskog gasa
U Bugarskoj su u sredu počeli radovi na izgradnji gasnog interkonektora koji će povezati Sofiju i Niš.
01.02.2023
Ruski energetski gigant Gazprom PJSC nije rekao da li će platiti, postavljajući pitanje efikasnosti te mere.
"Nadajmo se da će se to dogoditi", rekao je Vasilev novinarima prošle nedelje, misleći na moguću isplatu Gasproma. "Da ne pogađamo."
Rusija je prošle godine prekinula isporuku gasa za domaće potrebe Bugarske nakon što je ta balkanska zemlja odbila da plati gas u rubljama, što je Moskva tražila nakon što je počeo rat. Bez obzira na to, Bugarska ostaje ključna tranzitna ruta za ruski gas u regionu.
Bugarsko proširenje gasovoda Turski tok ispod Crnog mora - koji Rusija koristi da zaobiđe tranzit kroz Ukrajinu - gotovo je potpuno u vlasništvu Gazproma putem dugoročnog ugovora.
Odbijanje plaćanja poreza od 20 leva (11 dolara) po megavat-satu moglo bi dovesti do toga da Bugarska blokira ili zapleni imovinu kompanija koje ne plaćaju obaveze, počevši od bankarskih garancija, rekao je Vasilev prošlog meseca. Bugarsko ministarstvo finansija i operater mreže Bulgartransgaz nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar.
"Odmah će doći do nagomilavanja kazni, jer je malo verovatno da će kupac ili dobavljač pristati da snose dodatni namet, barem zasada", rekao je Alireza Nahvi, analitičar za gas u Bloomerg New Energy Finance. "Ako dođe do smanjenja protoka, to će dovesti do povećane potražnje za alternativama kao što su LNG ili druge regionalne isporuke."
Bugarska, koja je skoro sav gas dobijala iz Rusije pre rata u Ukrajini, sada pokriva trećinu svoje godišnje potražnje dugoročnim ugovorom sa azerbejdžanskim SOCAR-om. Takođe, prima tečni prirodni gas sa terminala u Grčkoj i Turskoj. Srbija takođe radi na sporazumu sa SOCAR-om, kao i na novoj gasovodnoj vezi sa Bugarskom.