Svetska potrošnja uglja će verovatno dostići vrhunac do sledeće godine. Iako ekonomske i klimatske strategije pomeraju svet ka čistijoj energiji, nekoliko "prljavih igrača" odrediće koliko dugo će najprljavije fosilno gorivo opstati, navodi BloombergNEF u novom izveštaju.
Proizvodnja električne energije iz uglja se povećavala u poslednje dve godine, jer su se Kina i Indija borile sa nestašicom struje, a Evropa pokušavala da zameni ruski prirodni gas. BNEF je modelirao dva scenarija - čisto ekonomski i onaj koji je vođen politikom dostizanja neto nulte emisije do 2050. godine. U oba će potražnja za ugljem porasti na rekordnu vrednost sledeće godine pre nego što će početi da pada, navodi se u izveštaju BNEF.
U oba scenarija postoji nekoliko "prljavih igrača" koji mogu uticati na to koliko sporo ili brzo opada upotreba fosilnih goriva. To uključuje veću potražnju za električnom energijom nego što se očekivalo, društvenu reakciju protiv gubitka rudarskih poslova i lobiranje vlasnika postrojenja. Kineska politika čiste energije, ekonomska podrška energetskim tranzicijama siromašnim zemaljama i cene su drugi ključni faktori.
Opširnije
IEA očekuje veći udeo OIE dok svet rekordno troši ugalj
IEA predviđa da će udeo obnovljivih izvora energije u globalnoj proizvodnji električne energije porasti sa 29 odsto u 2022. na 35 odsto u 2025. godini.
27.02.2023
Energetska tranzicija u Evropi – korak napred, nazad dva
Kada se rezimira 2022. godina, može se zaključiti da je, između ostalog, energetska kriza vratila Evropu nekoliko koraka unazad sa puta energetske tranzicije.
30.01.2023
Napuštanje uglja garantuje bum u projektima baterija
Projekat je kapaciteta na drugom mestu iza Kine.
08.03.2023
Banke imaju rupe u zakonu za finansiranje uglja, pokazuje studija
Evropske banke i dalje imaju rupe u zakonu koje bi im omogućile da nastave da finansiraju projekte u vezi sa ugljem, pokazala je studija organizacije ShareAction.
14.12.2022
BloombergNEF smatra da će upotreba uglja opstati do sredine veka, čak i pod jakim politikama nulte neto emisije gasova. Očekuju da će potražnja u energetskom sektoru opasti za oko 70 odsto do 2050. godine sa svog vrhunca koji se očekuje da će biti 2024. godine i da će potrošnja iznositi 1,5 milijardi tona godišnje. Međutim, ovaj scenario zahteva izgradnju postrojenja koja su opremljena za hvatanje ugljenika.
Proizvodnja uglja je nadmašila potražnju u poslednje dve godine, pošto su najveći rudari, Kina i Indija, povećali proizvodnju kako bi pomogli u borbi protiv nestašice struje. To je dovelo do porasta zaliha do kraja 2022, posebno u Kini.
Izveštaj takođe naglašava kamenit put koji je pred nama za trgovinu termalnim ugljem na moru. Dok je proizvodnja porasla za domaću upotrebu u Kini i Indiji, rudari u izvoznicima, uključujući Australiju i Sjedinjene Američke Države, smanjili su investicije kako bi izbegli da budu zaglavljeni sa nasukanom imovinom. To bi moglo da dovede do smanjenja ponude ako potražnja u zemljama uvoznicama poraste.
"Smanjenje ponude na morskom tržištu termalnog uglja moglo bi da podigne cene uglja i učini ga manje konkurentnim u energetskom sektoru u zemljama uvoznicama uglja i time ubrza pad potrošnje uglja širom sveta", navodi BlumbergNEF u izveštaju.