Evropske banke i dalje imaju rupe u zakonu koje bi im omogućile da nastave da finansiraju projekte u vezi sa ugljem, uprkos potpisivanju klimatskih saveza koji ciljaju na neto nultu emisiju gasova, pokazala je studija neprofitne organizacije ShareAction.
Istraživanje politika u 25 evropskih banaka otkrilo je da ova industrija premalo izveštava o podršci visokougljeničnim sektorima uopšte, saopštio je ShareAction u ponedeljak. Ista studija je pokazala da većina banaka ne meri rizike po biodiverzitet kada procenjuje klijente i projekte u koje treba da investira. Studija nije identifikovala konkretne projekte uglja koje finansiraju banke.
"Banke su dale obećanja investitorima i javnosti – vreme je da ispune te obaveze", rekao je Peter Uhlenbruch, direktor finansijskog sektora u ShareActionu.
Studija dolazi samo nekoliko dana nakon što je najveća svetska koalicija za finansiranje klime, Finansijska alijansa iz Glazgova za Net Zero (GFANZ), izgubila jednog od svojih najvećih članova. Vanguard Group je prošle nedelje saopštila da će napustiti GFANZ, nakon što je ocenila da je teret ispunjavanja klimatskih ciljeva u celoj firmi previše težak.
Izvan Evrope, banke su nastavile da finansiraju projekte uglja. Banke, uglavnom sa sedištem u Kini, pomogle su kompanijama za proizvodnju uglja da prikupe 9,9 milijardi dolara putem zajmova i prodaje obveznica, prema podacima koje je prikupio Bloomberg u martu. To je dvostruko više od 4,4 milijarde dolara prikupljenih tokom prva tri meseca 2021.
ShareAction je rangirao banke u smislu njihove ekološke politike za sve, od klimatskih rizika, do strategije biodiverziteta i angažmana sa zainteresovanim stranama. Tri francuske banke - BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole - dobile su najviše ocene. Commerzbank iz Nemačke, Danska banka i nemački kreditor DZ banka dobili su najniže ocene.
"Dok se broj banaka koje najavljuju ograničenja finansiranja sredstava na novim naftnim i gasnim poljima udvostručio u poslednjih osam meseci, banke nerado uvode ograničenja za novu naftu i gas na korporativnom nivou", navodi se u izveštaju.
Čak i banka sa najboljim učinkom BNP dobila je ukupnu ocenu od samo 63 odsto, što znači da "još ima dug put", rekao je ShareAction. Poziva banke da postave ciljeve koji garantuju smanjenje apsolutnih emisija u realnoj ekonomiji. Kao primere ispravnog pristupa navodi se zahtev La Banque Postale da kompanije objavljuju kredibilne planove tranzicije i sveobuhvatnu politiku Crédit Mutuel da postepeno izbaci ugalj.
ShareAction je takođe otkrio da vrlo mali broj evropskih banaka prilagođava svoje upravljanje rizikom tako da odražava pretnju po ekosisteme. A mete za zaštitu prirodnih staništa su "skoro nepostojeće", navodi se. "Malo je verovatno da će se to promeniti kratkoročno jer biodiverzitet nije bio prioritet za većinu banaka", zaključuje se.