Prosečna neto plata u Srbiji u oktobru je iznosila 98.538 dinara (u bruto iznosu je bila 136.173 dinara), što je najviše od maja, kada je republički prosek prvi put zabeležio šestocifrenu vrednost - 100.170 dinara.
Nakon letnje sezone odmora, plate u zemlji se oporavljaju, a po dosadašnjim ciklusima na tržištu rada, trebalo bi da poslednji meseci 2024. donesu veće prosečne zarade usled isplate bonusa zaposlenima na kraju godine.
U poređenju sa oktobrom 2023, prosečna neto zarada nominalno je veća za 13,6, a realno za 8,7 odsto, dok je prosečna bruto zarada nominalno veća za 13,7, a realno za 8,8 odsto, navodi se u najnovijem izveštaju Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Opširnije
Analiza BBA: Očekuje se dvocifren rast plata u 2025. godini
Ekonomije Srbije, S. Makednije i BIH u velikoj meri su integrisane u lance snadbevanja inostranih proizvođača, koji imaju nisku dodatu vrednost i nižu produktivnost rada.
pre 19 sati
Šta nam poručuje MMF - pažljivo s trošenjem novca, energetski sektor najranjiviji
Šta pokazuje najnoviji Izveštaj MMF-a o četvrtoj i poslednjoj reviziji stendbaj aranžmana sa Srbijom i usvajanje novog trogodišnjeg Instrumenta koordinacije politike (PCI)
13.12.2024
Stranci i država neće moći još dugo da guraju srpski BDP
Srbija je ove godine među najbrže rastućim privredama Evrope, ali trenutni princip po kom jača BDP uskoro će postati neodrživ, upozoravaju stručnjaci.
09.12.2024
Za odbranu 2,2 milijarde evra, uvođenje vojnog roka koštaće 86 miliona evra
Budžet Ministarstva odbrane i Vojske Srbije u 2025. uvećan više od četiri puta u odnosu na rebalans iz 2024. i iznosi rekordnih 261,8 milijardi dinara
29.11.2024
Drugim rečima, i ovog meseca rast plata je, prema zvaničnim podacima, nadmašio inflaciju koja je u oktobru iznosila 4,5 odsto, a u međuvremenu je u novembru opala na 4,3 odsto. Maloprodaja je u oktobru takođe bila jaka - promet robe u trgovini na malo u odnosu na isti mesec 2023. skočio je za 3,4 realno, odnosno za 5,3 odsto nominalno.
"Rast bruto i neto zarada u periodu januar - oktobar 2024. godine, u odnosu na isti period prošle godine, iznosio je 14,4 odsto nominalno, odnosno 9,3 odsto realno", kažu u RZS.
Medijalna neto zarada za oktobar bila je 76.895 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.
Programeri ne puštaju prvo mesto
Višestruki rekorderi - zaposleni u sektoru računarskog programiranja, konsultantskih i s tim povezanih delatnosti - ponovo su se našli na vrhu liste po visini prosečnih primanja, sa neto iznosom od 282.200 dinara. S druge strane spektra, prosečno su ponovo najmanje zaradili zaposleni u kategoriji "ostale lične uslužne delatnosti" - 54.804 dinara neto.
Beograd je na prvom mestu na listi gradova sa najvišim prosečnim platama, pa radnici u prestonici zarađuju 123.479 dinara neto u proseku, a u okviru njegovih granica najbolje prolazi opština Stari grad, gde je prosečna zarada iznosila 172.178 dinara neto. Posle glavnog grada, najviše neto plate u septembru bile su u Novom Sadu (114.261 dinar) i Boru (112.337 dinara).
Zvanični podaci pokazuju da je prosečna neto plata u javnom sektoru (100.912 dinara) tradicionalno bila viša od one u privatnom (97.581 dinar).
Očekuje se dvocifren rast plata u regionu u 2025.
Analitički tim Bloomberg Adrije prognozira dvocifren rast plata u sledećoj godini, ali napominje da Srbija, Bosna i Hercegovina (BiH) i Severna Makedonija i dalje znatno zaostaju prema prosečnoj zaradi, uprkos tome što je i ovim zemljama evidentna tendencija rasta.
"Najveća zamka u slučaju ovih zemalja jeste to što su njihove ekonomije u velikoj meri integrisane u lance snabdevanja inostranih proizvođača, ali su to delovi lanaca koji imaju nisku dodatu vrednost i samim tim imaju relativno nižu produktivnost rada i ne pružaju dovoljno prostora za neki natprosečni rast i konvergenciju Hrvatskoj i Sloveniji", kaže analitičarka Marina Petrov Savić.
U pomenutoj Srbiji, Severnoj Makedoniji i BiH postoji veći prostor za rast zarada, što će biti podržano pozitivnim stopama inflacije, rastom minimalaca, relativno niskom bazom i nedostatkom radne snage, koji je u određenim segmentima sve više izražen.
Manje radnika i veće plate prete da ugroze privredni rast
Zategnuto tržište rada i značajan rast plata mogle bi da dovedu u pitanje održivost dosadašnjeg principa rasta srpskog bruto domaćeg proizvoda, upozorio je nedavno akademik Pavle Petrović.
Naime, demografska kretanja u Srbiji su nepovoljna, što dovodi do smanjenja rezervoara radne snage i snažnog smanjenja stope nezaposlenosti. U Srbiji ona iznosi oko osam odsto, a u zemljama CIE približno pet odsto i nešto ispod toga, uporedio je Petrović. Očekivanja po pitanju novog zapošljavanja u novembru su bila niža u odnosu na oktobar, kao i u odnosu na uporedivi novembar prošle godine, navodi se u decembarskom MAT-u (Makroekonomske analize i trendovi, u izdanju Privredne komore Srbije i Ekonomskog instituta).
"Srbija će imati sve manje raspoložive jeftine radne snage da bi mogla da podupire rast i za tri do četiri godine ona više neće moći da koristi jeftinu i obimnu radnu snagu kao način da generiše taj rast. Posledica toga da se iscrpljuju rezervoari raspoložive radne snage u Srbiji jeste i nagli rast plata, pa troškovi rada po jedinici proizvodnje u Srbiji rastu", pojasnio je Petrović.
A to predstavlja problem za strane klijente koji su ovde sarađivali sa autsors kompanijama (što je posebno izraženo u domaćem IT sektoru), kao i za investitore koji u zemlju dolaze upravo zbog jeftinije radne snage i koji su postali važan deo jednačine za rast ovdašnjeg BDP-a. Prema Petrovićevim rečima, strane direktne investicije (SDI) od 2019. predstavljaju pet odsto BDP-a. "Oko 15 milijardi evra je ukupno došlo, ali 60 odsto tih investicija ide u sektore s malom dodatom vrednošću, privučene jeftinom radnom snagom. Nije isključeno i da neke investicije koje već postoje počnu da se povlače usled porasta troškova radne snage", zaključio je akademik.