Prosečna zarada u Srbiji rasla je drugi mesec zaredom, dostigavši u junu 74.302 dinara, saopštio je Republički zavod za statistiku. Uprkos porastu, prosečna zarada i dalje nije dovoljna da pokrije troškove prosečne potrošačke korpe, pokazuju podaci Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Po poslednjim podacima, cena prosečne potrošačke korpe za maj iznosila je 84.538 dinara, a podaci za jun još uvek nisu objavljeni.
Medijalna zarada, odnosno iznos koji prima polovina zaposlenih u Srbiji te je stoga možda i relevantniji statistički podatak, nešto je niža u odnosu na maj, i u šestom mesecu iznosi 56.397 dinara.
Opširnije
Sa smirivanjem inflacije tržište obveznica biće atraktivnije
Srbija će emitovati dugoročne državne hartije vredne 340 miliona evra.
19.08.2022
Savić: Restriktivnost NBS blaga
Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić izjavio je da je restriktivnost NBS u odgovoru na inflaciju blaga, a da li će ona biti veća ili manja zavisi od inflatornih očekivanja.
18.08.2022
Inflacija u EU blizu 10 odsto
Godišnja stopa inflacije u Evropskoj uniji, merena harmonizovanim indeksom potrošačkih cena, dostigla je u julu 9,8 odsto.
18.08.2022
Zbog inflacije pomoć građanima od NBS, privreda na čekanju
"Naći ćemo načina da se obračunamo sa unutrašnjom inflacijom", rekla je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
15.08.2022
Prosečna neto zarada je u odnosu na isti mesec prethodne godine porasla za 14,2 odsto nominalno i 2,1 odsto realno. U prvih šest meseci, prosek zarada je u poređenju sa istim periodom u 2021. godini uvećan za 13,5 odsto nominalno i 3,5 odsto realno, pokazuju podaci.
Inflacija ključna reč
Pored artikala u okviru potrošačke korpe, poskupljenja se primećuju i u drugim sektorima. Geopolitičke tenzije koje doprinose poskupljenju gasa i ostalih energenata, kao i suša zbog koje će poljoprivredna sezona biti gora od prethodne, primorali su Narodnu banku Srbije da promeni svoja predviđanja u vezi sa inflacijom.
Godišnja stopa rasta cena, koja je u julu dostigla 12,8 odsto, mogla bi u septembru dostići i 14 odsto, rekli su iz NBS.
Rast cena transporta i hrane, koji je na godišnjem nivou u julu iznosio 18,9 odsto i 19,7 odsto, značiće dodatne teškoće za zaposlene sa manjim zaradama koji procentualno veći deo zarade odvajaju za te stavke.
Najveće plate u Beogradu i u IT industriji
Posmatrano po regionima, Beograđani su po običaju imali najveći prosek plata, a prosečna zarada je u glavnom gradu iznosila 93.745 dinara. Beogradske opštine koje prednjače po visini prosečne plate su Vračar, Stari grad i Novi Beograd.
Što se tiče sektora, najveće plate primaju zaposleni u sektoru informisanje i komunikacije, gde spadaju i IT industrija i telekomunikacije. Rekorderi su oni koji se bave računarskim programiranjem, jer oni prosečno zarađuju 241.533 dinara.